ČEZ loni po očištění výsledků vydělal 13,1 miliardy Kč, letos čeká upravený čistý zisk 17 až 19 miliard Kč
|

ČEZ loni po očištění výsledků vydělal 13,1 miliardy Kč, letos čeká upravený čistý zisk 17 až 19 miliard Kč

Provozní výnosy energetické skupiny ČEZ za loňský rok dosáhly 184,5 miliardy Kč (meziročně -10 %), provozní zisk před odpisy (EBITDA) 49,5 miliardy Kč (meziročně -8 %) a čistý zisk 10,5 miliardy Kč (meziročně -45 %). Meziroční srovnání zisku je ovlivněno předloňskými jednorázovými výnosy ve výši 7,5 miliardy Kč, především z prodeje akcií maďarské společnosti MOL. Čistý zisk po očištění o jednorázové položky loni dosáhl 13,1 miliardy Kč a meziročně byl nižší o 37 %.

ČEZ Energetika Jaderná energetika Elektřina Akcie ČR Výsledková sezóna

ČEZ získal předloni z prodeje akcií firmy MOL 4,5 miliardy Kč. Negativně loni dále působil zejména růst nákladů na emisní povolenky pro výrobu, tento vliv byl vyčíslen na 1,3 miliardy Kč. Tržní cena povolenek stoupla a zároveň klesl objem jejich bezplatného přídělu. Vyšší byly loni i náklady na výrobu elektřiny z klasických zdrojů.

Management energetické skupiny očekával celoroční očištěný čistý zisk 13-14 miliard Kč a zisk EBITDA 50-51 miliard Kč. Před revizí výhledu společnost čekala očištěný čistý zisk 12-14 miliard Kč a zisk EBITDA 51-53 miliard Kč.

V letošním roce skupina předpokládá zvýšení zisku EBITDA na 57 až 59 miliard korun a růst očištěného čistého zisku na 17 až 19 miliard korun.

"V roce 2019 se po letech meziročních poklesů realizačních cen vyrobené elektřiny významně projeví ve výsledcích hospodaření skupiny ČEZ růst cen elektřiny na velkoobchodních energetických trzích," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů loni stoupla o procento na 61,3 TWh, přičemž výroba jaderných elektráren vzrostla o 6 % na 29,9 TWh. Výroba elektřiny v segmentu nová energetika dosáhla 1,8 TWh, proti roku 2017 se tak snížila o 11 %, a to především vlivem horších hydrometeorologických podmínek v ČR s dopadem na vodní elektrárny a horších povětrnostních podmínek v Rumunsku s dopadem na větrné elektrárny.

Spotřeba elektřiny na distribučním území společnosti ČEZ Distribuce loni stoupla meziročně o 0,5 %, po klimatickém a kalendářním očištění byla vyšší o 1,3 %.

Novák: Výsledky pozitivně ovlivnila silná výroba jaderných elektráren nebo vyšší ceny elektřiny

V letošním roce ČEZ očekává nárůst výroby elektřiny z tradičních zdrojů o 8 % na 66,3 TWh. Výroba v jaderných elektrárnách by se měla zvýšit o 4 % a výroba v uhelných elektrárnách by měla být vyšší o 7 %.

ČEZ standardně pokračuje v zajišťování tržeb z výroby ve střednědobém horizontu. Na rok 2020 má předprodáno 64 % očekávané výroby za 41 EUR/MWh, na rok 2021 zhruba 33 % za 41,50 EUR/MWh, na rok 2022 asi 9 % za 41,50 EUR/MWh a na rok 2023 asi 3 % za 38,50 EUR/MWh.

Skupina reportovala za loňský rok odpisy ve výši 28,1 miliardy Kč (-4 %). Na druhou stranu zaúčtovala tvorbu opravných položek k dlouhodobému majetku včetně odpisu goodwillu ve výši 1,5 miliardy Kč. Úrokové náklady meziročně stouply o 38 % na 4,9 miliardy Kč, což souviselo hlavně s nižší kapitalizací úroků po dokončení výstavby nového zdroje v Ledvicích.

"Hospodářské výsledky za uplynulý rok nakonec nenaplnily tržní ani naše odhady. Ačkoli ve zveřejněné prezentaci výsledků návrh na dividendu dle očekávání nepadl, při zachování 100% výplatního poměru by dividenda z loňského zisku činila zhruba 24 Kč na akcii oproti 33 Kč z předloňského zisku," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Výhled na letošní rok je optimističtější. Management předpokládá nárůst výroby z tradičních zdrojů o 8 %. Jaderné elektrárny by měly vyrobit více než 31 TWh elektřiny (+4 %), což předpokládá pouze nezbytné odstávky elektráren. Skupina dále navýšila zajištěné ceny prodané elektřiny pro roky 2020 až 2022 nad úroveň 40 EUR/MWh. Výhled počítá pro tento rok se ziskem EBITDA 57-59 miliard Kč, což je plně v souladu s naším očekáváním. Očištěný zisk by měl dosáhnout 17-19 miliard Kč, což je miliardu korun nad naším odhadem," pokračuje Kostka.

"Výsledky sice zaostaly za očekáváním trhu, nicméně podstatnějším číslem je prognóza na letošní rok a ta podle našeho názoru nevyzněla vůbec špatně. Celkově tak výsledkový report hodnotíme mírně pozitivně," říká analytik z Fio banky Jan Raška.

Tržby segmentu ESCO loni stouply o 120 %

Tržby skupiny v komplexních energetických službách (ESCO) stouply loni meziročně o 120 % na 16 miliard Kč, vyšší byly také výsledky obchodování s komoditami - obchodní výsledek takzvaného tradingu činil 3 miliardy Kč, o polovinu více než v roce 2017.

ČEZ působí v segmentu ESCO v Česku, na Slovensku, v Německu, Polsku a Rumunsku. Největší objem tržeb segmentu podle dřívějšího vyjádření skupiny přináší dceřiné společnosti v Německu, kde ČEZ vlastní skupinu Elevion zaměřující se zejména na dodávky a instalační práce pro průmysl a administrativní budovy a skupinu Kofler Energies, která obdobné zakázky především projektuje.

Sektor ESCO se zaměřuje na komplexní energetické potřeby firem, obcí a institucí, zajišťuje dodávky komodit, energetické audity a energetické poradenství, externí dodávky tepla a elektřiny, výstavbu kogeneračních jednotek nebo instalaci fotovoltaických elektráren. Je také dodavatelem služeb souvisejících s veřejnou a firemní elektromobilitou.

Očištěný čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí spadl o 55 %

V samotném čtvrtém čtvrtletí klesl provozní zisk před odpisy (EBITDA) o 17 % na 10,7 miliardy Kč a čistý zisk se snížil 47 % na 1,3 miliardy Kč. Čistý zisk po očištění o jednorázové položky ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 1,5 miliardy Kč a meziročně byl nižší o 55 %.

"Reportované výsledky za čtvrté čtvrtletí sice zaostaly za odhady, ale cíl na úrovni celoročního čistého zisku byl splněn, navíc lepší než očekávaný zisk pro tento rok slibuje vysokou dividendu. V úterý očekáváme spíše neutrální reakci trhu," píše analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

"Výsledky byly výrazně pod očekáváním trhu kvůli odpisům v segmentu obnovitelných zdrojů a negativnímu přecenění derivátů. Celkově čísla za čtvrté čtvrtletí hodnotíme mírně negativně, když tak úplně nerozumíme negativnímu přecenění v segmentu tradiční energetiky. Rovněž nárůst čistého dluhu a zadlužení (poměr čistého dluhu k zisku EBITDA 3,1) je negativní. Očekáváme ale, že skupina rozdělí dividendu ve výši 100 % upraveného zisku, což by indikovalo výplatu 24 Kč na akcii v souladu s očekáváním trhu. Výhled na letošní rok je solidní a skupině dále rostou zajištěné ceny elektřiny. Záležet tak z delšího pohledu bude zejména na pokračování projektu stavby nového jaderného bloku," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Během konferenčního hovoru management skupiny uvedl, že chystaná dohoda se státem na výstavbu nových bloků JE Dukovany bude obecně koncipována tak, že ČEZ bude projekt provádět a bude mít možnost si ho v případě příznivých tržních podmínek ponechat nebo ho převést na stát. Smlouva se nicméně teprve chystá. ČEZ v první fázi (letos) pracuje na stavebním povolení, což bude nést jen malé náklady.

"Zdá se, že investoři by měli již téměř najisto počítat s pokračováním projektu, což podle našich odhadů bude mít dopad na dividendový výplatní poměr v příštích letech (pokles ze 100 % letos na 70 % v roce 2020). Smlouva by ale měla pokrýt dlouhodobá obchodní rizika tohoto projektu," říká Petr Bártek.

"Management rovněž během konferenčního hovoru uvedl, že průměrná realizační cena elektřiny pro letošní rok bude mírně nad 39 EUR/MWh. To je, zvážíme-li obvyklý rozdíl mezi průměrnou cenou a v prezentacích uváděnou cenou základního pásma, nárůst proti loňsku přibližně o 6 EUR/MWh. My jsme původně očekávali nárůst jen o 4 EUR/MWh a z tohoto pohledu se letošní výhled firmy (zisk 17-19 mld. Kč) jeví poněkud konzervativně. Na druhou stranu společnost rychle expanduje v ESCO službách a plánuje vyšší investice v distribuci, což zlepšuje střednědobý výhled," dodává Bártek.

ČEZ je největší tuzemskou energetickou firmou. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií. Předloni společnosti vzrostl čistý zisk o 30 % na 19 miliard korun, tržby ale klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

Zdroj: ČEZ, ČTK
Americké akcie v úvodu týdne uzavřely bez větších změn, výrazně…
Americké akcie v úvodu týdne uzavřely bez větších změn, výrazně…
včera v 22:30

Americké akcie v úvodu týdne uzavřely bez větších změn, výrazně rostly ceny ropy

Akcie ve Spojených státech zakončily pondělní obchodování bez výraznějších změn. Investoři se drželi stranou a čekali...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Trump se bude žádosti o nahlédnutí do svých financí bránit soudně
Trump se bude žádosti o nahlédnutí do svých financí bránit soudně
včera v 18:43

Trump se bude žádosti o nahlédnutí do svých financí bránit soudně

Americký prezident Donald Trump se bude proti snaze demokratů nahlédnout do jeho finančních záznamů bránit u soudu....
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Politika
Tesla vyšetřuje videozáznam s explozí svého elektromobilu
Tesla vyšetřuje videozáznam s explozí svého elektromobilu
včera v 17:33

Tesla vyšetřuje videozáznam s explozí svého elektromobilu

Americký výrobce elektromobilů Tesla vyslal vyšetřovací tým, aby prozkoumal videozáznam sdílený na čínské sociální...
Tesla Americké akcie Auta
Huawei navzdory tlaku ze strany USA výrazně zvýšil tržby
Huawei navzdory tlaku ze strany USA výrazně zvýšil tržby
včera v 16:49

Huawei navzdory tlaku ze strany USA výrazně zvýšil tržby

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei v prvním čtvrtletí zvýšil tržby meziročně o 39 procent na 179,7...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
USA: Prodeje starších domů v březnu klesly o 4,9 %
včera v 16:02

USA: Prodeje starších domů v březnu klesly o 4,9 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v březnu meziměsíčně klesly o 4,9 % na celoročně přepočítané tempo 5,21...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Ze světa investičních doporučení (22. dubna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (22. dubna)

Které akcie si v pondělí vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold
Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold
včera v 13:59

Samsung odložil zahájení prodeje ohebného telefonu Galaxy Fold

(AKTUALIZOVÁNO) Jihokorejská společnost Samsung Electronics se po zprávách o problémech s displejem rozhodla, že...
Samsung Jižní Korea Mobilní telefony
Průměrný dluh českých dlužníků loni klesl o 1 200 Kč
včera v 11:06

Průměrný dluh českých dlužníků loni klesl o 1 200 Kč

Průměrný dluh českých dlužníků loni meziročně klesl o 1 200 korun na 28 500 korun. Stále platí, že si častěji a více...
Česká republika Zadlužení
Asijské akcie se v pondělí na směru neshodly, v Austrálii a Hongkongu…
Asijské akcie se v pondělí na směru neshodly, v Austrálii a Hongkongu…
včera v 10:30

Asijské akcie se v pondělí na směru neshodly, v Austrálii a Hongkongu se neobchodovalo

Asijské akciové trhy v úvodu nového týdne uzavřely smíšeně, když se investoři soustředili zejména na zprávu, že...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
ČSOB: Každá desátá firma se potýká s nezvykle vysokou fluktuací
včera v 10:02

ČSOB: Každá desátá firma se potýká s nezvykle vysokou fluktuací

Každá desátá firma v Česku se potýká s nezvykle vysokou fluktuací. Pro více než tři čtvrtiny z nich to však podle...
Česká republika Byznys a podnikání
Bývalý šéf Nissanu Ghosn zůstane ve vazbě, byl znovu obviněn
Bývalý šéf Nissanu Ghosn zůstane ve vazbě, byl znovu obviněn
včera v 09:34

Bývalý šéf Nissanu Ghosn zůstane ve vazbě, byl znovu obviněn

Japonská prokuratura v pondělí vznesla nové obvinění proti bývalému šéfovi japonské automobilky Nissan Motor Carlosi...
Japonsko Auta Management
USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou
USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou
včera v 08:29

USA neprodlouží výjimky ohledně obchodu s íránskou ropou

Americké sankce na obchodování s íránskou ropou budou od května platit bez výjimky. Bílý dům v pondělí oznámil, že...
Spojené státy americké (USA) Írán Ropa
Odborník: Deficit sladké vody je pro Zemi větší hrozba než oxid…
Odborník: Deficit sladké vody je pro Zemi větší hrozba než oxid…
20. 4. 2019 14:16

Odborník: Deficit sladké vody je pro Zemi větší hrozba než oxid uhličitý

Deficit sladké vody je větší hrozba než zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého z průmyslu a dopravy. Na území...
Voda Přírodní katastrofy Ekologie a životní prostředí
V Temelíně ověřili těsnost ochranné budovy kolem reaktoru
20. 4. 2019 10:23

V Temelíně ověřili těsnost ochranné budovy kolem reaktoru

Technici ověřili těsnost ochranné budovy kolem reaktoru prvního odstaveného bloku Jaderné elektrárny Temelín. Budova...
Energetika Jaderná energetika ČEZ
Firmu Huawei podle CIA financuje čínská rozvědka a armáda
20. 4. 2019 08:06

Firmu Huawei podle CIA financuje čínská rozvědka a armáda

Americká tajná služba se domnívá, že čínskou společnost Huawei Technology financují čínské bezpečnostní orgány....
Čína Telekomunikace