Mediální CME v třetím čtvrtletí stouply tržby na 138,85 milionu USD, čistý zisk dosáhl 13,52 milionu USD
|

Mediální CME v třetím čtvrtletí stouply tržby na 138,85 milionu USD, čistý zisk dosáhl 13,52 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí čistý zisk 13,52 milionu USD, za třetí čtvrtletí 2018 reportovala zisk 10,61 milionu USD. Tržby se jí zvýšily ze 137,04 milionu USD na 138,85 milionu USD. Společnost na základě výsledků zlepšila výhled celoročního zisku OIBDA.

CME (CETV) Média Televize Akcie ČR Výsledková sezóna

Provozní zisk OIBDA se firmě meziročně zvýšil z 35,77 milionu USD na 41,41 milionu USD (+15,8 %, bez vlivu změn měnových kurzů +23,2 %). Čisté tržby se jí zvýšily o 1,3 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 7,3 %). OIBDA marže společnosti stoupla o 3,7 procentního bodu na 29,8 %.

Příjmy CME z televizní reklamy v třetím čtvrtletí meziročně klesly o 3 % (bez vlivu FX +4 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků se zvýšily o 4 % (bez vlivu FX +11 %).

Programové náklady CME se v třetím čtvrtletí snížily ze 60,91 milionu USD na 58,96 milionu USD, ostatní provozní náklady se nepatrně zvýšily z 13,26 milionu USD na 13,27 milionu USD. Hodnota depreciací stoupla z 8,20 milionu USD na 8,25 milionu USD, hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv naopak klesla z 2,22 milionu USD na 2,03 milionu USD.

V samotné České republice skupině od července do září tržby meziročně stouply o 3 % na 46,86 milionu USD a zisk OIBDA se jí zvýšil o 13,8 % na 17,51 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 8,9 % a zisk OIBDA stoupl o 21 %. Prudkého růstu zisku OIBDA dosáhla CME na Slovensku (+40,5 %) a ve Slovinsku (+76,8 %).

Za prvních devět měsíců roku CME vykázala tržby 469 milionů USD (meziročně -1,4 %, bez FX +5,7 %), provozní zisk OIBDA 152,81 milionu USD (meziročně +15,8 %, bez FX +24,2 %) a čistý zisk 69,35 milionu USD (meziročně +69 %, bez FX +82,3 %).

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v prvních devíti měsících roku 170,55 milionu USD po 136,70 milionu USD v prvních třech čtvrtletích loňského roku.

"Do zbývajících měsíců roku vstupujeme s další sadou skvělých výsledků, na základě kterých jsme zvýšili výhled pro celoroční zisk OIBDA. Další růst generované hotovosti umožňuje pokračovat v oddlužování skupiny. Za poslední dva roky jsme splatili dluh v objemu půl miliardy dolarů," uvedl v prohlášení Michael Del Nin, jeden z generálních ředitelů CME.

V září CME splatila dluh v objemu 50 milionů eur, letos tak zatím splatila 150 milionů eur. Poměr čistého dluhu vůči zisku OIBDA tak klesl z 3,5 na začátku letošního roku na 2,5.

"Máme za sebou úspěšný začátek podzimu. V třetím čtvrtletí jsme dosáhli nárůstu prime time sledovanosti na všech trzích," doplnil druhý generální ředitel Christoph Mainusch a upozornil na velmi dobrou výkonnost trhu v České republice.

Výhled CME: Celoroční zisk OIBDA stoupne až o 17 %

Ve výhledu skupina uvedla, že pro letošní rok počítá s růstem provozního zisku OIBDA očištěného o měnové vlivy o 15-17 % (dosavadní odhad: 14-16 %). Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky by se mělo zvýšit o 14-16 % (odhad beze změny). Procentní změna u měnového páru EUR/USD má na zisk OIBDA dopad více než dva miliony dolarů, upozornila společnost.

CME dále zopakovala, že za úroky a garanční poplatky očekává platby ve výši 26 milionů USD. Daň z příjmů odhaduje na 35 milionů USD a kapitálové výdaje by podle ní měly letos dosáhnout 25 milionů USD.

Michael Del Nin také zopakoval, že výplata dividendy ze zisku za rok 2019 je podmíněna výsledkem revize strategie, který bude teprve oznámen.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, nižší zadlužení zvyšuje šanci na dividendu

"CME zveřejnila další sadu příznivých výsledků hospodaření. Zatímco tržby za třetí čtvrtletí se v souladu s konsenzem meziročně zvýšily o více než procento, výrazně lepšího výsledku jsme se dočkali u ostatních položek. OIBDA zisk se zvýšil o více než 15 % na 41,4 milionu USD, když naše odhady předčily s výjimkou Bulharska všechny trhy," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. "Celkově jsou pro nás výsledky CME milým překvapením. Managementu se nadále daří snižovat zadlužení vysokou tvorbou volného cash flow. Pro další vývoj budou zajímavé především informace ohledně možné výplaty dividendy a potenciálního nového vlastníka skupiny."

"Celkově byly výsledky CME za třetí čtvrtletí velmi dobré jak na úrovni tržeb, tak nákladů. Čekáme proto pozitivní reakci trhu, i když o udržitelnosti tak nízkých nákladů máme pochybnosti. Z dlouhodobějšího hlediska se již akcie CME obchodují relativně vysoko, když je podporuje spekulace o převzetí ze strany PPF. Takové převzetí by pravděpodobně nemuselo být doprovázeno povinnou nabídkou minoritám," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Z hlediska zadlužení a případné dividendy připomínáme, že dluhové kovenanty umožňují vyplácet dividendu, pokud je 'hrubé' zadlužení (poměr dluhu k zisku OIBDA) pod 2,75. Po výsledcích za třetí čtvrtletí je podle nás pravděpodobné, že CME bude tento požadavek ke konci roku splňovat," dodává analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Prodej aktiv a možné převzetí skupiny

Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Na začátku loňského července CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. Prodej chorvatských aktiv za 85 milionů eur byl dokončen v červenci, prodej slovinských aktiv byl ale po několika odkladech kvůli připomínkám tamního antimonopolního úřadu letos v lednu nakonec zrušen.

Na konci března pak CME informovala, že zahájila přezkum strategických možností, včetně svého případného prodeje. Podporu této aktivitě posléze vyjádřila i americká skupina AT&T, která je většinovým akcionářem CME a efektivně ve společnosti drží asi 75% podíl. Cílem revize strategie má být maximalizace hodnoty pro akcionáře. Na konci září server Hlídacípes.org přinesl informaci, že finálním zájemcem o CME je investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Původně se o CME měli zajímat ještě společnost Discovery a investor Ronald Lauder. Cena, kterou by případně PPF měla za CME zaplatit, se má pohybovat kolem 47 miliard Kč.

Zdroj: CME, ČTK
Co musíte ráno vědět (24. září)
Co musíte ráno vědět (24. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. září)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jak se v září vyvíjela podnikatelská...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v…
včera v 22:00

Americké akcie ve středu výrazně ztrácely, podnikatelská aktivita v září zaostala za očekáváním

Americké akciové indexy po nadějném úvodu seance zamířily níže a nakonec výrazně oslabily. Přispěly k tomu mimo jiné...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
E15: Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o 21 milionů eur
včera v 21:29

E15: Britští investoři žalují Pivovary Lobkowicz o 21 milionů eur

Pivovary Lobkowicz Group žaluje o téměř 21 milionů eur britská investiční skupina Chayton Capital. Podle serveru E15...
Pivovary Lobkowicz
Google spouští v mapách nástroj, jenž ukáže rozšíření koronaviru
včera v 20:53

Google spouští v mapách nástroj, jenž ukáže rozšíření koronaviru

Společnost Google ve své mapové aplikaci Google Maps spouští nástroj, díky kterému se uživatelé budou moci podívat,...
Alphabet (Google) Americké akcie Koronavirus
Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména výrobcům sportovního oblečení

Akcie na západoevropských trzích ve středu pokračovaly v úterním růstu. Data týkající se indexů nákupních manažerů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky
Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky
včera v 16:50

Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky

Pražská burza ve středu přišla o své úterní zisky. Index PX dnes klesl o 0,73 procenta na 861,69 bodu. Dolů ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Česko nesplní slib dvou procent HDP výdajů na obranu do r. 2024
včera v 16:20

Česko nesplní slib dvou procent HDP výdajů na obranu do r. 2024

Česká republika nesplní závazek, který slíbila v NATO, dávat do roku 2024 na svou obranu dvě procenta HDP. Po...
Česká republika HDP
PPF bance letos stoupl čistý zisk o 14 procent na 1,2 miliardy Kč
včera v 15:59

PPF bance letos stoupl čistý zisk o 14 procent na 1,2 miliardy Kč

PPF banka v prvním pololetí vytvořila čistý zisk 1,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 14 procent. Bilanční...
Česká republika Banky PPF
ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
včera v 15:09

ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce

Globální příjmy pracovníků z jejich práce se v prvních třech čtvrtletích letošního roku snížily o téměř 11 procent na...
Světová ekonomika Koronavirus Pracovní trh
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
včera v 14:30

ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají stabilitu úroků po delší dobu

Česká národní banka v září podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,25 %, diskontní sazbu na 0,05 % a...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti
včera v 14:13

Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti

Slovensko do konce letošního roku prodlouží program poskytování pobídek firmám a živnostníkům na udržení...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
včera v 13:49

Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur

Německo pro příští rok kvůli koronavirové krizi počítá s rozpočtovým schodkem 96,2 miliardy eur. Příslušný návrh...
Německo Rozpočet
Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
včera v 13:19

Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy

Výrobce užitkových automobilů Traton, který patří do německé skupiny Volkswagen, se dohodl, že bude spolupracovat s...
Auta Volkswagen
Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery
včera v 12:17

Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery

Německo, které ve středu zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o uzavření...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
včera v 11:00

Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, protože vzestup počtu nových případů nákazy covidem...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
včera v 10:54

ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to však může změnit

Česká národní banka může být možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce
včera v 10:05

Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies uvedl, že jsou jeho dodavatelské řetězce terčem útoku Spojených...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod