Mediální CME v třetím čtvrtletí stouply tržby na 138,85 milionu USD, čistý zisk dosáhl 13,52 milionu USD
|

Mediální CME v třetím čtvrtletí stouply tržby na 138,85 milionu USD, čistý zisk dosáhl 13,52 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí čistý zisk 13,52 milionu USD, za třetí čtvrtletí 2018 reportovala zisk 10,61 milionu USD. Tržby se jí zvýšily ze 137,04 milionu USD na 138,85 milionu USD. Společnost na základě výsledků zlepšila výhled celoročního zisku OIBDA.

CME (CETV) Média Televize Akcie ČR Výsledková sezóna

Provozní zisk OIBDA se firmě meziročně zvýšil z 35,77 milionu USD na 41,41 milionu USD (+15,8 %, bez vlivu změn měnových kurzů +23,2 %). Čisté tržby se jí zvýšily o 1,3 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 7,3 %). OIBDA marže společnosti stoupla o 3,7 procentního bodu na 29,8 %.

Příjmy CME z televizní reklamy v třetím čtvrtletí meziročně klesly o 3 % (bez vlivu FX +4 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků se zvýšily o 4 % (bez vlivu FX +11 %).

Programové náklady CME se v třetím čtvrtletí snížily ze 60,91 milionu USD na 58,96 milionu USD, ostatní provozní náklady se nepatrně zvýšily z 13,26 milionu USD na 13,27 milionu USD. Hodnota depreciací stoupla z 8,20 milionu USD na 8,25 milionu USD, hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv naopak klesla z 2,22 milionu USD na 2,03 milionu USD.

V samotné České republice skupině od července do září tržby meziročně stouply o 3 % na 46,86 milionu USD a zisk OIBDA se jí zvýšil o 13,8 % na 17,51 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 8,9 % a zisk OIBDA stoupl o 21 %. Prudkého růstu zisku OIBDA dosáhla CME na Slovensku (+40,5 %) a ve Slovinsku (+76,8 %).

Za prvních devět měsíců roku CME vykázala tržby 469 milionů USD (meziročně -1,4 %, bez FX +5,7 %), provozní zisk OIBDA 152,81 milionu USD (meziročně +15,8 %, bez FX +24,2 %) a čistý zisk 69,35 milionu USD (meziročně +69 %, bez FX +82,3 %).

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo v prvních devíti měsících roku 170,55 milionu USD po 136,70 milionu USD v prvních třech čtvrtletích loňského roku.

"Do zbývajících měsíců roku vstupujeme s další sadou skvělých výsledků, na základě kterých jsme zvýšili výhled pro celoroční zisk OIBDA. Další růst generované hotovosti umožňuje pokračovat v oddlužování skupiny. Za poslední dva roky jsme splatili dluh v objemu půl miliardy dolarů," uvedl v prohlášení Michael Del Nin, jeden z generálních ředitelů CME.

V září CME splatila dluh v objemu 50 milionů eur, letos tak zatím splatila 150 milionů eur. Poměr čistého dluhu vůči zisku OIBDA tak klesl z 3,5 na začátku letošního roku na 2,5.

"Máme za sebou úspěšný začátek podzimu. V třetím čtvrtletí jsme dosáhli nárůstu prime time sledovanosti na všech trzích," doplnil druhý generální ředitel Christoph Mainusch a upozornil na velmi dobrou výkonnost trhu v České republice.

Výhled CME: Celoroční zisk OIBDA stoupne až o 17 %

Ve výhledu skupina uvedla, že pro letošní rok počítá s růstem provozního zisku OIBDA očištěného o měnové vlivy o 15-17 % (dosavadní odhad: 14-16 %). Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky by se mělo zvýšit o 14-16 % (odhad beze změny). Procentní změna u měnového páru EUR/USD má na zisk OIBDA dopad více než dva miliony dolarů, upozornila společnost.

CME dále zopakovala, že za úroky a garanční poplatky očekává platby ve výši 26 milionů USD. Daň z příjmů odhaduje na 35 milionů USD a kapitálové výdaje by podle ní měly letos dosáhnout 25 milionů USD.

Michael Del Nin také zopakoval, že výplata dividendy ze zisku za rok 2019 je podmíněna výsledkem revize strategie, který bude teprve oznámen.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, nižší zadlužení zvyšuje šanci na dividendu

"CME zveřejnila další sadu příznivých výsledků hospodaření. Zatímco tržby za třetí čtvrtletí se v souladu s konsenzem meziročně zvýšily o více než procento, výrazně lepšího výsledku jsme se dočkali u ostatních položek. OIBDA zisk se zvýšil o více než 15 % na 41,4 milionu USD, když naše odhady předčily s výjimkou Bulharska všechny trhy," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky. "Celkově jsou pro nás výsledky CME milým překvapením. Managementu se nadále daří snižovat zadlužení vysokou tvorbou volného cash flow. Pro další vývoj budou zajímavé především informace ohledně možné výplaty dividendy a potenciálního nového vlastníka skupiny."

"Celkově byly výsledky CME za třetí čtvrtletí velmi dobré jak na úrovni tržeb, tak nákladů. Čekáme proto pozitivní reakci trhu, i když o udržitelnosti tak nízkých nákladů máme pochybnosti. Z dlouhodobějšího hlediska se již akcie CME obchodují relativně vysoko, když je podporuje spekulace o převzetí ze strany PPF. Takové převzetí by pravděpodobně nemuselo být doprovázeno povinnou nabídkou minoritám," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Z hlediska zadlužení a případné dividendy připomínáme, že dluhové kovenanty umožňují vyplácet dividendu, pokud je 'hrubé' zadlužení (poměr dluhu k zisku OIBDA) pod 2,75. Po výsledcích za třetí čtvrtletí je podle nás pravděpodobné, že CME bude tento požadavek ke konci roku splňovat," dodává analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Prodej aktiv a možné převzetí skupiny

Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a Slovinsku.

Na začátku loňského července CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. Prodej chorvatských aktiv za 85 milionů eur byl dokončen v červenci, prodej slovinských aktiv byl ale po několika odkladech kvůli připomínkám tamního antimonopolního úřadu letos v lednu nakonec zrušen.

Na konci března pak CME informovala, že zahájila přezkum strategických možností, včetně svého případného prodeje. Podporu této aktivitě posléze vyjádřila i americká skupina AT&T, která je většinovým akcionářem CME a efektivně ve společnosti drží asi 75% podíl. Cílem revize strategie má být maximalizace hodnoty pro akcionáře. Na konci září server Hlídacípes.org přinesl informaci, že finálním zájemcem o CME je investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Původně se o CME měli zajímat ještě společnost Discovery a investor Ronald Lauder. Cena, kterou by případně PPF měla za CME zaplatit, se má pohybovat kolem 47 miliard Kč.

Zdroj: CME, ČTK
Co musíte ráno vědět (29. ledna)
Co musíte ráno vědět (29. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, kdy proběhnou jednání se zájemci o stavbu jaderného bloku a...
Musíte vědět
Zisk i výnosy Applu díky růstu prodejů iPhonů překonaly očekávání
Zisk i výnosy Applu díky růstu prodejů iPhonů překonaly očekávání
včera v 23:12

Zisk i výnosy Applu díky růstu prodejů iPhonů překonaly očekávání

Zisk i výnosy americké společnosti Apple ve fiskálním prvním čtvrtletí překonaly očekávání. Přispělo k tomu obnovení...
Apple Americké akcie Výsledková sezóna
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, po skončení…
Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, po skončení…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, po skončení obchodování svými výsledky potěšil Apple

Akcie ve Spojených státech posílily poté, co index S&P 500 zaznamenal v pondělí nejhorší propad za čtyři měsíce....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Konglomerát 3M propustí 1 500 zaměstnanců
včera v 21:30

Konglomerát 3M propustí 1 500 zaměstnanců

Americký průmyslový konglomerát 3M zruší zhruba 1 500 pracovních míst, což odpovídá 1,5 % celkové pracovní síly firmy...
3M Americké akcie
Novým šéfem Renaultu bude Luca de Meo, který dříve řídil Seat
včera v 19:40

Novým šéfem Renaultu bude Luca de Meo, který dříve řídil Seat

Novým generálním ředitelem francouzské automobilky Renault bude Luca de Meo, který ještě nedávno řídil španělskou...
Auta Evropské akcie
Ryanair bude asi kvůli zpoždění dodávky strojů 737 MAX propouštět
Ryanair bude asi kvůli zpoždění dodávky strojů 737 MAX propouštět
včera v 18:11

Ryanair bude asi kvůli zpoždění dodávky strojů 737 MAX propouštět

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair v úterý varovala, že kvůli zpoždění dodávky desíti strojů Boeing 737...
Irsko Evropské akcie
Evropské akcie se v úterý vzpamatovaly z pondělního výprodeje a…
Evropské akcie se v úterý vzpamatovaly z pondělního výprodeje a…
včera v 18:00

Evropské akcie se v úterý vzpamatovaly z pondělního výprodeje a uzavřely v plusu

Evropské akciové trhy se v úterý odrazily od pondělního propadu způsobeného obavami z ekonomického dopadu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytik: Pokud bude koronavirus jako SARS, ztráty budou 100 miliard…
včera v 17:21

Analytik: Pokud bude koronavirus jako SARS, ztráty budou 100 miliard USD

Pokud nabude infekce koronavirem rozměrů epidemie SARS z roku 2003, světová ekonomika nebude tratit více než 100...
Světová ekonomika
Ze světa investičních doporučení (28. ledna)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (28. ledna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý oslabila o více než 2 %, dolů ji stáhly akcie…
Pražská burza v úterý oslabila o více než 2 %, dolů ji stáhly akcie…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý oslabila o více než 2 %, dolů ji stáhly akcie Avastu

Pražská burza v úterý výrazně ztratila, index PX přišel o 2,13 % na 1 107,47 bodu. Dolů burzu stáhly akcie vývojáře...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v lednu stoupl na 131,6 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v lednu stoupl na 131,6 bodu z prosincových 128,2 bodu. Analytici naopak počítali s...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %
včera v 15:19

Investice strojírenských firem v ČR loni do října klesly o 8 %

Investice strojírenských firem v Česku loni do konce září meziročně klesly o osm procent na 10,3 miliardy korun....
Česká republika Investice Průmysl
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:02

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v listopadu dosáhl 2,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v listopadu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G
včera v 14:46

Huawei má v Británii povolen omezený přístup k budování sítí 5G

Británie povolí čínské společnosti Huawei Technologies omezený podíl na budování mobilních sítí páté generace (5G)....
Spojené království Čína 5G sítě
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly…
včera v 14:31

USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v prosinci překonaly očekávání

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech vzrostl v prosinci razantněji, než se očekávalo....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila
včera v 14:20

ČR loni získala z EU o 68,5 miliardy Kč více, než zaplatila

Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 68,5 miliardy Kč více, než do něj odvedla. Informovalo o tom...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy
včera v 14:03

Nový koronavirus má negativní dopady na čínské i zahraniční firmy

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, má negativní dopady na řadu čínských i zahraničních...
Čína Zdravotnictví a zdravotní péče Byznys a podnikání