Erste Group Bank v prvních třech čtvrtletích letošního roku vydělala 987,6 milionu eur
|

Erste Group Bank v prvních třech čtvrtletích letošního roku vydělala 987,6 milionu eur

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank v prvních třech čtvrtletích letošního roku vydělala 987,6 milionu eur. Meziročně jí tak čistý zisk klesl o 16,2 % z 1,18 miliardy eur. Meziroční srovnání je ovlivněno loňským zaúčtováním příjmu z prodeje podílu v kartové společnosti VISA Europe ve výši 138,7 milionu eur před zdaněním.

Erste Group Bank Erste Group Bank (Vídeň) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank v prvních třech čtvrtletích roku meziročně klesl z 3,27 miliardy eur na 3,23 miliardy eur (-1,2 %) a čistý zisk z obchodních operací spadl z 219 milionů eur na 139 milionů eur (-36,5 %), zatímco zisk z poplatků a provizí se zvýšil z 1,32 miliardy eur na 1,36 miliardy eur (+3 %). Pokles čistého úrokového příjmu Erste vysvětluje přetrvávajícím prostředím nízkých úrokových sazeb.

Celkové provozní příjmy společnosti v prvních devíti měsících roku klesly meziročně z 4,96 miliardy eur na 4,94 miliardy eur. Provozní náklady se Erste zvýšily z 2,96 miliardy eur na 3,01 miliardy eur. Jde o důsledek zvýšení ostatních administrativních nákladů, depreciace a amortizace i nákladů na zaměstnance. Provozní zisk i kvůli tomu meziročně klesl o 3,7 % na 1,92 miliardy eur, o rok dříve banka vykázala provozní výsledek dvě miliardy eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 3Q a 9M2017, zdroj: Erste

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly meziročně ze zhruba 129 miliard eur na 138 miliard eur. Vklady klientů se i přes přetrvávající nízké úrokové sazby zvýšily o 7,5 % na 148,4 miliardy eur, růst zaznamenaly hlavně v České republice a v Rakousku. Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů se snížil na 4,3 % z loňských 4,9 %. To je nejnižší údaj od roku 2008, upozornila banka.

"Výsledky jsou v souladu s našimi cíli pro celý letošní rok a dokazují, že jsme schopni dosahovat stabilních výsledků i v prostředí trvale nízkých úrokových sazeb," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel Erste Group Bank Andreas Treichl.

Solidní třetí čtvrtletí

Čistý zisk Erste za samotné třetí čtvrtletí dosáhl 363 milionů eur, o rok dříve společnost ve stejném období hospodařila s čistým ziskem 337,4 milionu eur. Čistý úrokový příjem se v třetím čtvrtletí zvýšil z 1,07 miliardy eur na 1,09 miliardy eur a zisk z poplatků a provizí stoupl z 434,9 milionu eur na 451 milionů eur, zisk z obchodních operací naopak klesl z 98,7 milionu eur na 36,5 milionu eur. Analytici v průměru odhadovali, že Erste za třetí čtvrtletí vykáže čistý zisk kolem 350 milionů eur.

Podíl čistého zisku vůči majetku akcionářů (ROE) dosáhl v třetím čtvrtletí 11,7 %, o rok dříve to bylo 11,1 % a za prvních devět měsíců roku 10,5 %, zatímco za první tři čtvrtletí loňského roku 13,5 %.

Erste Group Bank - vybrané ukazatele (3Q2017), zdroj: Erste

"Čistý zisk za třetí kvartál překonal očekávání trhu, důvodem byla hlavně nižší tvorba opravných položek k poskytnutým úvěrům. Poměr úvěrů v selhání v třetím čtvrtletí klesl k 4,3 % z 4,7 % v druhém čtvrtletí. Erste zopakovala svůj výhled pro letošní rok, očekává ROTE nad úrovní 10 %, což je v souladu s konsenzem. Nicméně očekávaní managementu pro příští rok, který rovněž vidí ROTE na úrovni více než 10 % může působit spíše konzervativně, když Erste predikuje tržby v podobné výši jako letos nebo pouze s mírným růstem, zatímco konsenzus ukazuje na zvýšení o 3-5 %," napsal Jiří Kostka, analytik z Komerční banky.

"Podle našich projekcí je výhled ROTE poměrně konzervativní pro letošní rok (očekáváme cca 11 %), avšak odpovídající pro rok příští (očekáváme 10,2 %). Celkově pro nás výsledky byly bez výraznějšího překvapení a potvrdily všechny dosavadní pozitivní trendy v hospodaření banky," doplnil analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Management Erste počítá s pokračováním příznivého makroprostředí

Ve výhledu pro nadcházející období Erste uvedla, že očekává pokračování příznivého makroprostředí (růst reálného HDP na jádrových trzích v roce 2018 o dvě až čtyři procenta, silná domácí poptávka, růst mezd a klesající nezaměstnanost). Pro letošní rok Erste potvrdila cíl návratnosti vlastního kapitálu očištěného o nehmotná aktiva (ROTE) nad 10 %, stejný cíl má i pro rok 2018.

Výnosy Erste by měly podle managementu v příštím roce stagnovat či se mírně zvýšit. Erste očekává růst úrokových sazeb a růst úvěrů o pět a více procent v ČR a v Rumunsku. Rizikem pro výhled mohou být expanzivní měnové politiky centrálních bank včetně negativních úrokových sazeb, politická, geopolitická a globální hospodářská rizika nebo iniciativy na ochranu spotřebitele.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny.

Zisk České spořitelny za tři čtvrtletí klesl o 1,8 % na 11,7 miliardy korun

České spořitelně klesl za první tři čtvrtletí roku čistý zisk meziročně o 1,8 % na 11,7 miliardy Kč. Za meziročním poklesem je loňský jednorázový výnos z prodeje akcií společnosti VISA Europe, bez tohoto vlivu by se meziročně čistý zisk zvýšil o 8,7 %.

Provozní zisk spořitelny klesl o 6,3 % na 14,26 miliardy Kč. Důvodem bylo snížení výnosů způsobené hlavně propadem čistého úrokového výnosu a výnosu z poplatků a provizí. Náklady bance vzrostly o 1,5 %, mimo jiné kvůli zvyšování mezd.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky za 9M2017, zdroj: ČS

Spořitelna zaznamenala výrazný růst klientských úvěrů. Za poslední rok se jejich hrubý objem bez reverzních repo operací zvýšil o 9,1 %. Nově poskytnuté hypotéky fyzickým osobám za prvních devět měsíců roku meziročně vzrostly o 12 % na 45,3 miliardy korun.

"Růst poskytnutých hypotečních, spotřebitelských i firemních úvěrů dokazuje, že se daří českým domácnostem i firmám. Jejich dobrou kondici potvrzuje i klesající podíl špatných úvěrů," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Čistý úrokový výnos a výnos z poplatků byl u České spořitelny nižší než ve stejném období předchozího roku. Výnos z poplatků a provizí meziročně klesl o 3,7 %. Naopak výnos z obchodních operací se spořitelně podařilo v prvních třech čtvrtletích navýšit o 9,2 %.

V samotném třetím čtvrtletí Česká spořitelna vydělala 4,03 miliardy Kč, o rok dříve to bylo 3,69 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem České spořitelně v třetím kvartálu klesl z 6,41 miliardy Kč na 6,26 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí se snížil z 2,25 miliardy Kč na 2,17 miliardy Kč. Výnos z obchodních operací naopak meziročně stoupl ze 705 milionů Kč na 758 milionů Kč.

Česká spořitelna - vybrané ukazatele (3Q2017), zdroj: ČS

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %
včera v 12:53

Polský premiér doufá, že ekonomika neklesne o více než 4 %

Polský premiér doufá, že ekonomika letos následkem koronavirové krize neklesne více než o čtyři procenta a míra...
Polsko Recese Střední a východní Evropa
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow…
5. 6. 2020 22:30

Americké akcie v pátek po zprávě z trhu práce USA vzrostly, index Dow za celý týden zpevnil bezmála o 7 %

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne prudce vzrostly a index Nasdaq Composite uzavřel těsně pod rekordem z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly
5. 6. 2020 20:44

Dodávky Airbusu v květnu meziměsíčně vzrostly

Evropskému výrobci letadel Airbus se podařilo v květnu zlepšit dodávky letadel ve srovnání s předchozím měsícem. I...
Airbus Průmysl Doprava
Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií
5. 6. 2020 18:48

Facebook začíná označovat obsah státem kontrolovaných médií

Společnost Facebook začíná na stejnojmenné sociální síti k obsahu některých ruských, čínských a dalších médií...
Média Facebook
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z…
5. 6. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek opět výrazně zpevnily, pomohla jim data z amerického trhu práce

Akcie na evropských trzích v pátek od rána sílily a nervozita z očekávaných údajů z trhu práce USA nebyla příliš znát...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě
5. 6. 2020 17:19

Majitel aerolinek BA zvažuje právní kroky kvůli karanténě

Společnost IAG, která mimo jiné vlastní aerolinky British Airways, zvažuje právní kroky kvůli britskému karanténnímu...
Doprava Koronavirus
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se…
5. 6. 2020 16:50

Pražská burza v pátek vzrostla nejvýrazněji za dva měsíce, dařilo se bankám

Pražská burza rostla popáté za sebou, index PX v pátek posílil nejvýrazněji za zhruba dva měsíce, a to o 2,7 % na 957...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit
5. 6. 2020 15:05

Jednání EU s Británií nepokročila, obě strany chtějí zrychlit

Další kolo vyjednávání o budoucích vztazích Evropské unie a Británie nepřineslo zásadní sblížení postojů v klíčových...
Evropská unie Spojené království
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v…
5. 6. 2020 14:30

Data z trhu práce USA povzbudila naději na rychlý odraz ekonomiky, v květnu vzniklo 2,51 milionu míst a míra nezaměstnanosti klesla na 13,3 %

Ve Spojených státech v květnu mimo zemědělství vzniklo 2,51 milionu pracovních míst. Analytici přitom odhadovali, že...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta
5. 6. 2020 13:22

Centrální banka: Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 procenta

Rakouská ekonomika letos klesne o 7,2 %, uvedla v páteks ve svém odhadu centrální banka. Pokud na podzim přijde i jen...
Rakousko HDP Koronavirus
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je…
5. 6. 2020 12:36

Patria Finance znovu pokrývá akcie Monety Money Bank. Doporučuje je kupovat s cílovou cenou 72 Kč

Analytici společnosti Patria Finance začali pokrývat akcie finančního domu MONETA Money Bank s doporučením kupovat a...
Investiční doporučení Cílové ceny MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo
5. 6. 2020 12:01

Maloobchod se v dubnu propadl méně, než se čekalo

Maloobchodní tržby v dubnu zaznamenaly slabší pokles, než analytici předpovídali. Mohou za to především revidovaná...
Maloobchod Česká ekonomika
Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou
5. 6. 2020 11:31

Analytici: Středoevropské měny budou posilovat, v čele s korunou

Středoevropské měny budou v příštích dvanácti měsících převážně posilovat, v čele s českou korunou. Přispěje k tomu...
Měny Česká koruna Střední a východní Evropa
V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018
5. 6. 2020 10:56

V květnu bylo v ČR 266 144 nezaměstnaných, nejvíce od února 2018

V Česku bylo na konci května 266 144 lidí bez práce, což bylo o 12 104 víc než v dubnu. Nezaměstnanost se zvedla z...
Česká republika Nezaměstnanost
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly…
5. 6. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden růstem, od březnových minim už přidaly desítky procent

Akcie v Asii a Tichomoří v pátek posilovaly. Dobrou zprávou pro trhy jsou další monetární stimuly ze strany ECB a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon
5. 6. 2020 10:18

Musk vyzval k rozdělení internetového obchodu Amazon

Elon Musk, zakladatel americké firmy na výrobu elektromobilů Tesla, vyzval k rozdělení amerického internetového...
Amazon
Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně
5. 6. 2020 10:06

Slovenská ekonomika klesla v 1. čtvrtletí oproti odhadu méně

Slovenská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,2 %, meziročně pak o 3,7 %. Hospodářství...
Slovensko HDP
BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců
5. 6. 2020 09:54

BBC: Výrobce luxusních vozů Bentley propustí čtvrtinu zaměstnanců

Výrobce luxusních vozů Bentley chce v Británii propustit zhruba 1 000 lidí, což je asi čtvrtina zaměstnanců....
Auta Koronavirus