Erste Group Bank v třetím čtvrtletí vydělala 491,1 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl na 4,27 miliardy Kč
|

Erste Group Bank v třetím čtvrtletí vydělala 491,1 milionu eur, zisk České spořitelny stoupl na 4,27 miliardy Kč

Rakouské bankovní skupině Erste v letošním třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 8,2 % na 491,1 milionu eur. Vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled, který počítá s návratnosti kapitálu nad 11 % a tempem růstu výnosů nad tempem růstu nákladů. Zisk dceřiné České spořitelny v třetím čtvrtletí stoupl o 7,4 % na 4,27 miliardy Kč.

Erste Group Bank Evropské banky Finanční sektor Banky Výsledková sezóna Akcie ČR Evropské akcie

Čistý úrokový výnos Erste v třetím čtvrtletí dosáhl 1,19 miliardy eur, v loňském třetím kvartálu činil 1,16 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl na 503,9 milionu eur ze 471,4 milionu eur a čistý zisk z finančních operací se zvýšil na 60 milionů eur ze zhruba 37 milionů eur. Pozitivní vývoj čistého úrokového výnosu zaznamenala Erste především v České republice, Rumunsku a Maďarsku.

Celkové provozní příjmy Erste v třetím čtvrtletí stouply z 1,72 miliardy eur na 1,8 miliardy eur, zatímco provozní náklady klesly z 1,03 miliardy eur na 1,01 miliardy eur. Provozní zisk stoupl z 696,3 milionu eur na 786,4 milionu eur. Čistá úroková marže klesla na 2,14 % z 2,27 % v loňském třetím čtvrtletí.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ke konci září meziročně ze 148,31 miliardy eur na 157,84 miliardy eur a vklady klientů se zvýšily ze 159,83 miliardy eur na 172,51 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně z 3,5 % na 2,7 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci září 91,5 %, na konci prosince 2018 byl 91,8 % a na konci září 2018 dosahoval 92,8 %.

Kapitálová přiměřenost CET 1 byla na konci třetího čtvrtletí 13,2 %, na konci prosince 2018 byla 13,5 % a na konci září 2018 dosahovala 12,5 %. Erste vykázala i čisté rozpuštění opravných položek ve výši 0,1 miliardy eur.

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste zopakovalo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 11 %. Výnosy Erste by měly růst rychleji než náklady. Náklady na riziko se podle managementu Erste zvýší, zůstanou však blízko historických minim (do 10 bazických bodů).

Analytici: Výsledky za třetí čtvrtletí jsou pozitivní, potvrzují dosavadní trendy

"Erste vykázala za třetí kvartál solidní výsledky a management potvrdil svoje cíle. Akcie by tak mohly reagovat mírným růstem," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Čistý zisk Erste Group Bank za třetí čtvrtletí (491 milionů eur) překonal odhad trhu 477 milionů eur, což je dáno kombinací mírně vyšších provozních výnosů a mírně nižších nákladů. Provozní náklady zůstávají pod kontrolou, růst personálních nákladů je částečně tlumen poklesem počtu zaměstnanců. Výrazný růst odpisů (+11 %) je z velké části dán změnami v účetnictví a je kompenzován poklesem ostatních administrativních nákladů (-14 %)," doplňuje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Z našeho pohledu jsou zveřejněná čísla mírně pozitivní. Klíčové výnosové položky, stejně jako provozní náklady, byly oproti očekávání lepší, provozní zisk roste solidním dvouciferným tempem a kvalita úvěrů se nadále zlepšuje. Zveřejněné informace ale spíše jen potvrdily dosavadní pozitivní trendy v hospodaření a nepřinesly podle našeho názoru žádný výraznější impulz pro akcie. Ty tak budou dále reagovat spíše na celkový sentiment na trhu," dodává Lávička.

Za prvních devět měsíců letošního roku Erste vykázala čistý úrokový příjem 3,52 miliardy eur (9M2018: 3,37 miliardy eur), čistý výnos z poplatků a provizí 1,48 miliardy eur (9M2018: 1,43 miliardy eur) a čistý zisk z finančních operací 229,9 milionu eur (9M2018: 115,4 milionu eur). Celkové provozní příjmy Erste v prvních třech čtvrtletích roku dosáhly 5,39 miliardy eur (9M2018: 5,1 miliardy eur) a čistý zisk činil 1,22 miliardy eur (9M2018: 1,23 miliardy eur).

Odcházející generální ředitel Andreas Treichl označil výsledky skupiny za dobré. "Na konci roku rezignuji na funkci generálního ředitele. Bylo mi ctí sloužit po dobu 25 rozmanitých let v představenstvu této skupiny, na počátku asi s 3 000 zaměstnanci v Rakousku a nyní přibližně se 47 000 zaměstnanci ve střední a východní Evropě," uvedl Treichl v prohlášení. "Jsem rád, že se s vámi mohu rozloučit velice pozitivním výsledkem," dodal s tím, že na všech hlavních trzích rostou úvěry a také se nemění trend u vkladů.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V Česku Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší bankou v Česku podle počtu klientů, ke konci září jich měla 4,6 milionu.

Česká spořitelna za prvních devět měsíců roku vydělala téměř 13 miliard Kč

Česká spořitelna za letošní první tři čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 9,5 % na 12,97 miliardy Kč. Provozní zisk se jí zvýšil o 11,8 % na 16,8 miliardy Kč a provozní výnosy jí vzrostly o 8,3 % na 31,11 miliardy Kč.

Největším přispěvatelem k nárůstu provozního zisku byl čistý úrokový výnos v souvislosti s rostoucími úvěrovými obchody, oznámila banka. "Dařilo se nám také zlepšovat efektivitu, což se promítlo do dalšího zlepšení poměru nákladů a výnosů," podotkl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Čistý úrokový výnos se meziročně zvýšil o 10,2 % na 22,24 miliardy Kč. Čistý výnos z poplatků a provizí za tři čtvrtletí letošního roku proti stejnému období loni vzrostl o 4,1 % na 6,63 miliardy Kč a čistý zisk z obchodních operací v meziročním porovnání stoupl o 22,3 % na 2,02 miliardy Kč.

Provozní náklady se sice meziročně zvýšily o 4,5 % na 14,32 miliardy Kč, jejich poměr k provozním výnosům se ale zlepšil na 46 % z loňských 47,7 %. Konsolidovaná bilanční suma 1,57 bilionu Kč ke konci září byla proti závěru loňského roku vyšší o 10,3 %.

Hrubý objem úvěrů a pohledávek za klienty proti loňským prvním třem čtvrtletím letos stoupl o 1,7 % na 745,9 miliardy Kč. Zvýšil se u firem i domácností. Vklady klientů vzrostly o 14,8 % a přesáhly bilion korun.

Zvýšil se i počet aktivních platebních karet České spořitelny, meziročně o téměř 2 % na 2,91 milionu kusů. Bankomatů a platbomatů za rok přibylo 63 a na konci září jich spořitelna měla 1 791.

V samotném třetím čtvrtletí Česká spořitelna vydělala 4,27 miliardy Kč, meziročně o 7,4 % více. Čistý úrokový výnos v třetím čtvrtletí spořitelně stoupl na 7,58 miliardy Kč ze 7,04 miliardy Kč a čistý výnos z poplatků a provizí se jí navýšil na 2,17 miliardy Kč z 2,08 miliardy Kč, zatímco čistý zisk z finančních operací klesl na 529 milionů Kč ze 611 milionů Kč.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
Co musíte ráno vědět (14. listopadu)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (14. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, kdy by se měl začít stavět nový jaderný blok v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu převážně zpevnily, indexy Dow a S&P 500…
Americké akcie ve středu převážně zpevnily, indexy Dow a S&P 500…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu převážně zpevnily, indexy Dow a S&P 500 vystoupily na nová maxima

Akcie ve Spojených státech ve středu převážně stouply, přičemž indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových historických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
VW zahájil výstavbu montážní linky pro výrobu elektromobilů v USA
včera v 20:47

VW zahájil výstavbu montážní linky pro výrobu elektromobilů v USA

Německá automobilka Volkswagen ve středu ve svém závodě v americkém městě Chattanooga zahájila výstavbu linky pro...
Volkswagen Evropské akcie Auta
Evropské akcie v polovině týdne mírně oslabily kvůli nejistotě…
Evropské akcie v polovině týdne mírně oslabily kvůli nejistotě…
včera v 18:00

Evropské akcie v polovině týdne mírně oslabily kvůli nejistotě ohledně vývoje obchodních jednání

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v červených číslech, když je dolů stáhla nejistota stran vývoje...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Další snižování úroků v USA podle šéfa Fedu zatím není zapotřebí
Další snižování úroků v USA podle šéfa Fedu zatím není zapotřebí
včera v 17:44

Další snižování úroků v USA podle šéfa Fedu zatím není zapotřebí

Americká centrální banka prozatím nevidí potřebu dalšího snižování úrokových sazeb. Uvedl to ve středu šéf banky...
Fed Centrální banky Americká ekonomika
Babiš: V Dukovanech se začne stavět v roce 2029, blok bude dokončen v…
Babiš: V Dukovanech se začne stavět v roce 2029, blok bude dokončen v…
včera v 17:22

Babiš: V Dukovanech se začne stavět v roce 2029, blok bude dokončen v roce 2036

Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se začne stavět v roce 2029, dokončen bude v roce 2036. Na tiskové konferenci...
ČEZ Jaderná energetika Akcie ČR
WSJ: Google plánuje od příštího roku nabízet běžné účty
WSJ: Google plánuje od příštího roku nabízet běžné účty
včera v 17:05

WSJ: Google plánuje od příštího roku nabízet běžné účty

Internetový gigant Google ze skupiny Alphabet plánuje v příštím roce začít nabízet osobní běžné účty ve spolupráci s...
Alphabet (Google) Americké akcie Citigroup
Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, dařilo se pojišťovně VIG
Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, dařilo se pojišťovně VIG
včera v 16:45

Pražská burza ve středu nepatrně stoupla, dařilo se pojišťovně VIG

Pražská burza zakončila středeční obchodování v zelených číslech, index PX ale zpevnil pouze o 0,08 % na 1 084,96...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Na trhu START pražské burzy byly v listopadu zobchodovány akcie za…
Na trhu START pražské burzy byly v listopadu zobchodovány akcie za…
včera v 16:28

Na trhu START pražské burzy byly v listopadu zobchodovány akcie za necelé 4 miliony Kč

Na trhu START pražské burzy pro malé a střední podniky ve středu proběhl další obchodní den. Zobchodovány byly akcie...
Akcie ČR Pražská burza UDI CEE
Růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí výrazně zrychlil
Růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí výrazně zrychlil
včera v 16:02

Růst ruské ekonomiky ve třetím čtvrtletí výrazně zrychlil

Tempo meziročního růstu ruské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí téměř zdvojnásobilo na 1,7 procenta z 0,9 procenta ve...
Rusko HDP Hospodářský růst
Rusko sníží podíl dolarů ve svém státním fondu bohatství
včera v 15:13

Rusko sníží podíl dolarů ve svém státním fondu bohatství

Rusko sníží podíl amerických dolarů ve svém státním fondu bohatství a zvažuje investice do dalších zahraničních měn,...
Rusko Americký dolar
Saint-Gobain koupí americkou Continental Building za 1,4 miliardy USD
včera v 14:50

Saint-Gobain koupí americkou Continental Building za 1,4 miliardy USD

Francouzský producent stavebního materiálu Saint-Gobain se dohodl na koupi americké společnosti Continental Building...
Fúze a akvizice Stavebnictví
Spotřebitelské ceny v USA v říjnu rostly více, než se čekalo
včera v 14:32

Spotřebitelské ceny v USA v říjnu rostly více, než se čekalo

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšily o 0,4 procenta, více než...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Objem veřejných stavebních zakázek do listopadu vzrostl o 8,6 %
včera v 14:18

Objem veřejných stavebních zakázek do listopadu vzrostl o 8,6 %

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce října meziročně vzrostl o 8,6...
Stavebnictví Česká republika
Ze světa investičních doporučení (13. listopadu)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (13. listopadu)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Reuters: Alibaba chystá rekordní prodej akcií v Hongkongu
Reuters: Alibaba chystá rekordní prodej akcií v Hongkongu
včera v 13:20

Reuters: Alibaba chystá rekordní prodej akcií v Hongkongu

Čínský internetový gigant Alibaba Group se přiblížil k očekávané nabídce akcií v Hongkongu. Firma podala žádost o...
Alibaba Čína Asijské akcie
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 8. listopadu stoupl o 9,6 % …
včera v 13:00

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 8. listopadu stoupl o 9,6 % (předchozí týden: -0,1 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 8. listopadu po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Záměr Tesly postavit továrnu v Německu považuje Berlín za úspěch
Záměr Tesly postavit továrnu v Německu považuje Berlín za úspěch
včera v 12:22

Záměr Tesly postavit továrnu v Německu považuje Berlín za úspěch

Za velký úspěch pro Německo považuje ministr hospodářství Peter Altmaier záměr americké společnosti Tesla postavit v...
Tesla Americké akcie Auta
Životní úroveň Slováků se podle analýzy za 30 let zvýšila
včera v 12:05

Životní úroveň Slováků se podle analýzy za 30 let zvýšila

Slováci si oproti roku 1989, kdy v tehdejším Československu padl komunistický režim, mohou nyní v průměru za svůj...
Slovensko Životní úroveň