Erste Group Bank loni dosáhla rekordního zisku 1,32 miliardy eur, navrhuje vyplatit dividendu 1,2 eura na akcii
|

Erste Group Bank loni dosáhla rekordního zisku 1,32 miliardy eur, navrhuje vyplatit dividendu 1,2 eura na akcii

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank za loňský rok vykázala rekordní čistý zisk 1,32 miliardy eur. Proti roku 2016 se jí zisk zvýšil o 4,1 %. Výsledky byly podpořeny silným zájmem domácností i podniků o úvěry a velmi nízkými náklady na rizika. Společnost navrhuje investorům vyplatit dividendu v hrubé výši 1,2 eura na akcii.

Erste Group Bank Evropské banky Banky Finanční sektor Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank loni dosáhl 4,35 miliardy eur, v roce 2016 činil 4,37 miliardy eur. Snížil se také čistý zisk z obchodních operací, a to z 283,8 milionu eur na 222,8 milionu eur. Vzrostl naopak čistý zisk z poplatků a provizí, a to z 1,78 miliardy eur na 1,85 miliardy eur. Pokles čistého úrokového příjmu Erste vysvětluje přetrvávajícím prostředím nízkých úrokových sazeb.

Celkové provozní příjmy společnosti loni mírně klesly z 6,69 miliardy eur na 6,67 miliardy eur, provozní náklady se Erste naopak zvýšily z 4,03 miliardy eur na 4,16 miliardy eur. Vyšší provozní náklady jsou důsledkem zvýšení ostatních administrativních nákladů, depreciace a amortizace i nákladů na zaměstnance. Provozní zisk i kvůli tomu klesl z 2,66 miliardy eur na 2,51 miliardy eur. Náklady na rizika loni klesly ze 195,7 milionu eur na 132 milionů eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly meziročně ze zhruba 130,7 miliardy eur na 139,5 miliardy eur. Vklady bank se zvýšily z 14,6 miliardy eur na 16,3 miliardy eur a vklady klientů Erste stouply ze 138 miliard eur na 151 miliard eur, když růst zaznamenaly hlavně v České republice a v Rakousku. Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů se snížil z 4,9 % na 4 %. Poměr úvěrů ke vkladům klesl z 94,7 % na 92,4 %.

Kapitálová přiměřenost CET1 na konci loňského roku dosahovala 13,4 %, proti konci roku 2016 se tedy ukazatel nezměnil. Celková kapitálová přiměřenost zůstala rovněž beze změny na 18,5 %.

Erste Group Bank - vybrané ukazatele

Navrhovaná dividenda v hrubé výši 1,2 eura na akcii znamená zhruba 3% dividendový výnos. Za rok 2016 byla vyplacena dividenda 1 EUR na akcii. Trh čekal, že Erste navrhne za rok 2017 výplatu dividendy 1,16 eura na akcii.

Solidní čtvrté čtvrtletí a optimistický výhled

Za samotné čtvrté čtvrtletí 2017 vykázala Erste Group čistý úrokový příjem 1,12 miliardy eur (4Q2016: 1,11 miliardy eur), čistý příjem z poplatků a provizí 489,7 milionu eur (4Q2016: 463,2 milionu eur) a čistý zisk z obchodních operací 83,5 milionu eur (4Q2016: 65,1 milionu eur). Provozní zisk činil 587,5 milionu eur (4Q2016: 666,4 milionu eur), čistý zisk dosáhl 328,6 milionu eur (4Q2016: 85,6 milionu eur).

"Úrokové výnosy (+2 %) ve čtvrtém čtvrtletí rostly meziročně již druhý kvartál v řadě, což je výsledek stabilizace úrokových marží a 7% růstu úvěrového portfolia. Růst výnosů z poplatků byl podpořen především poplatky z obchodování s cennými papíry a za správu majetku. Provozní náklady výrazně vzrostly (+8 %), částečně kvůli vyšším nákladům na IT. Opravné položky zůstávají na velmi nízké úrovni," uvedl analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Ve výhledu pro letošní rok Erste uvedla, že plánuje vykázat návratnost kapitálu (RoTE) nad 10 %, ukazatel za loňský rok dosáhl 11,5 %. Erste očekává solidní vývoj ekonomiky na všech svých jádrových trzích a růst úvěrového portfolia okolo 5 %. Provozní náklady by měly být mírně nižší zásluhou některých nákladů na IT v loňském roce, které by se již letos neměly opakovat. Rizikové náklady by se měly pohybovat okolo 20 bazických bodů.

Výsledky banky by měly být v příštích měsících podporovány postupným růstem úrokových sazeb na některých trzích a přetrvávajícími nízkými náklady na rizika. Za největší rizika management Erste považuje možné ekonomické problémy ve světě či regulace a politický vývoj. Erste plánuje investovat do zaměstnanců a rozvíjet bankovní platformu George. Cílem je vytvoření plně digitalizované banky.

"Celkově jsou zveřejněná čísla a navrhovaná dividenda bez výraznějších překvapení, výhled je z našeho pohledu mírně pozitivní, především co se týče očekávaného poklesu provozních nákladů a přetrvávající nízké úrovně rizikových nákladů," dodal Milan Lávička.

Generální ředitel Erste Andreas Treichl během konferenčního hovoru uvedl, že skupina zamýšlí vstup na nové trhy, k čemuž chce využít svoji novou on-line platformu George. Je podle něj ale nepravděpodobné, že by Erste koupila nějakou banku, expanzi si spíše představuje rozvojem spolupráce v nabídce svých produktů s bankami působícími na okolních trzích ve střední a východní Evropě.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny.

Zisk České spořitelny loni dosáhl 14,6 miliardy Kč, objem úvěrů se zvýšil o 9,8 %

České spořitelně loni klesl čistý zisk meziročně o 5,5 % na 14,6 miliardy korun. Pokles banka přičítá tomu, že předloňský výsledek byl vylepšen jednorázovým příjmem z prodeje akcií společnosti VISA Europe. Bez tohoto vlivu by se čistý zisk zvýšil o 2,1 %.

Provozní zisk se loni České spořitelně snížil o 5,4 % na 19 miliard korun. Důvodem poklesu je snížení čistých výnosů z poplatků a provizí a také výnosů z pronájmu nemovitostí a mírný nárůst provozních nákladů.

Česká spořitelna - hospodářské výsledky

"Celý loňský rok se nesl ve znamení konjunktury a ekonomického růstu, ze kterých těžily jak domácnosti, tak korporace. Poskytli jsme klientům rekordní objem hypotečních úvěrů (62,1 miliardy Kč), proti roku 2016 jde o zvýšení o 8,3 %. Skvělých výsledků dosáhlo i korporátní bankovnictví, objem úvěrů podnikatelským subjektům vzrostl o 10,3 %," uvedl Tomáš Salomon, předseda představenstva České spořitelny.

Rostoucí úvěrové portfolio a postupné zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou částečně pomohly zmírnit tlak na marže a měly pozitivní dopad na čistý úrokový výnos. Ten zůstal v meziročním srovnání zhruba stabilní (-0,6 %), dosáhl 25,4 miliardy Kč. Čistá úroková marže ale byla nepříznivě ovlivněna prostředím nízkých úrokových sazeb převládajícím po většinu roku. Čistá úroková marže bez započtení mimořádného růstu úročených aktiv (v souvislosti s ukončením devizových intervencí ČNB) meziročně klesla na 2,8 %. Reportovaná marže klesla z 3,12 % na 2,58 %, což do značné míry odráží nárůst reverzních repo operací s klienty.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly v meziročním srovnání o 5,4 % na 8,8 miliardy Kč. Levnější služby či služby zdarma vedly spolu se zvýhodněnými programy a produkty k nižším výnosům z úvěrových obchodů a platebních služeb. Tento pokles byl částečně kompenzován rostoucími výnosy z investičních produktů, zejména podílových fondů, správy aktiv a cenných papírů a příjmy z prodeje pojistných produktů.

Čistý zisk z obchodních operací klesl o 5,6 % na 2,7 miliardy Kč. Vyšší zisk z obchodování s cennými papíry, cizoměnových operací a zajišťovacích obchodů nedokázal plně kompenzovat negativní přecenění derivátů plynoucí z růstu tržních úrokových sazeb.

Objem úvěrů ČS loni vzrostl o 9,8 % na 651,1 miliardy korun. Zvýšil se u hypoték, spotřebitelských i firemních úvěrů. Závazky banky ke klientům vzrostly o 8,8 % na 856,5 miliardy korun. Ke konci loňského roku měla finanční skupina České spořitelny 4,67 milionu klientů.

Další velké české banky zveřejnily údaje o loňském hospodaření již dříve. Komerční bance vzrostl čistý zisk o 8,5 % na 15,3 miliardy korun, ČSOB zisk stoupl o 16 % na 17,5 miliardy korun a Monetě Money Bank loni čistý zisk klesl o 3,2 % na 3,9 miliardy korun.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Co musíte ráno vědět (5. června)
Co musíte ráno vědět (5. června)
před 2 minutami

Co musíte ráno vědět (5. června)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě a v USA, kdy se Německo dostane do předkrizového stavu a která další sociální...
Musíte vědět
Lufthansa bude vyřazena z hlavního indexu německých akcií DAX
před 33 minutami

Lufthansa bude vyřazena z hlavního indexu německých akcií DAX

Největší evropské aerolinky Lufthansa, na něž tvrdě dopadla pandemie způsobená koronavirem, budou vyřazeny z...
Deutsche Lufthansa Indexy DAX
Americké akcie ve čtvrtek převážně zlevnily, investoři čekají na data…
Americké akcie ve čtvrtek převážně zlevnily, investoři čekají na data…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek převážně zlevnily, investoři čekají na data z trhu práce USA

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek převážně oslabily. Investoři vybírali zisky před pátečními údaji o vývoji...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská divize FCA žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy eur
včera v 21:58

Italská divize FCA žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy eur

Italská divize italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) žádá, aby Řím ručil za úvěr 6,3 miliardy...
Itálie Auta
Hodnota majetku amerických miliardářů v době pandemie vzrostla o více…
včera v 21:06

Hodnota majetku amerických miliardářů v době pandemie vzrostla o více než 19 %

Hodnota majetku amerických miliardářů, včetně šéfa firmy Amazon Jeffa Bezose a Facebooku Marka Zuckerberga, stoupla...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Bohatství
Francouzský rozpočet počítá s rekordním deficitem 11,4 % HDP
včera v 20:18

Francouzský rozpočet počítá s rekordním deficitem 11,4 % HDP

Francouzská vláda v aktualizovaném rozpočtu na tento rok, který předloží příští středu, počítá s rekordním deficitem...
Francie Rozpočet
Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly na navýšení programu ECB poklesem
Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly na navýšení programu ECB poklesem
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek reagovaly na navýšení programu ECB poklesem

Investoři na evropských trzích byli ve čtvrtek nervózní, především kvůli očekávanému rozhodnutí Evropské centrální...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB upozornila na aktivity Silk Assets Investments
včera v 17:49

ČNB upozornila na aktivity Silk Assets Investments

Česká národní banka ve čtvrtek upozornila na aktivity společnosti Silk Assets Investments. Ta nabízí na internetových...
ČNB Obchodování
Maláčová: Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %
včera v 17:19

Maláčová: Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 %. Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to ve...
Česká republika Pracovní trh Nezaměstnanost
Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly
Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly
včera v 16:50

Pražskou burzu ve čtvrtek opět táhly bankovní tituly

Pražská burza ve čtvrtek opět posílila, v plusu ale skončily prakticky jen tituly z finančního sektoru. Ostatní akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let
včera v 16:21

Vývoz z USA klesl v dubnu kvůli koronaviru nejníže za deset let

Vývoz ze Spojených států se v dubnu kvůli pandemii nemoci covid-19 propadl nejníže za deset let. Schodek zahraničního...
Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika Mezinárodní obchod
O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně…
včera v 14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádaly v USA v týdnu do 30. května méně než dva miliony lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 30. května 1,877 milionu lidí. Oznámilo to ve...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby…
ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby…
včera v 13:45

ECB navýšila objem nouzového programu nákupů cenných papírů, sazby ponechala beze změny

Evropská centrální banka na červnovém zasedání ponechala základní sazbu na 0 % a depozitní sazbu na -0,5 %. Ponechání...
ECB Eurozóna Centrální banky
Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2
včera v 13:18

Polsko by mohlo pokutovat Gazprom kvůli plynovodu Nord Stream 2

Polský antimonopolní úřad (UOKiK) by mohl ruské plynárenské společnosti Gazprom vyměřit pokutu až do výše 50 milionů...
Zemní plyn Rusko Německo
Evropské trhy klesají před rozhodnutím ECB
včera v 13:09

Evropské trhy klesají před rozhodnutím ECB

Evropské trhy čekají na výsledek zasedání Evropské centrální banky (ECB) a akcie jsou v červených číslech. Také před...
ECB Eurozóna Evropská ekonomika
Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé polovině roku 2022
včera v 12:53

Ministr: Německo dosáhne stavu před krizí ve druhé polovině roku 2022

Německá ekonomika by měla dosáhnout předkrizové úrovně ve druhé polovině roku 2022. Ve čtvrtek to za svůj cíl označil...
Německo Hospodářský růst Koronavirus
V regionálním indexu CECE se mírně zvýší váha akcií CME
včera v 11:47

V regionálním indexu CECE se mírně zvýší váha akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE a domácího indexu PX. Nové váhy začnou platit...
Akcie ČR CME (CETV) Indexy
Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával
včera v 11:36

Adidas obnovil růst prodeje v Číně rychleji, než očekával

Adidas v Číně obnovil růst prodeje po koronavirové krizi rychleji, než očekával. Německý výrobce sportovního oblečení...
Čína Adidas
Rumunská společnost Electrica zájemcem o aktiva skupiny ČEZ
včera v 11:34

Rumunská společnost Electrica zájemcem o aktiva skupiny ČEZ

Rumunská státní energetická společnosti Electrica potvrdila, že zvažuje nákup tamějších aktiv skupiny ČEZ. Za tím...
ČEZ Energetika Fúze a akvizice