Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord
|

Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord

Rakouské bankovní skupině Erste loni vzrostl čistý zisk o 36 % na rekordních 1,79 miliardy eur. Vedení skupiny rovněž potvrdilo, že na valné hromadě navrhne zvýšení dividendy na 1,40 eura na akcii z 1,20 eura na akcii v loňském roce.

Erste Group Bank Evropské banky Finanční sektor Banky Výsledková sezóna Akcie ČR Evropské akcie

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank loni dosáhl 4,58 miliardy eur, za rok 2017 činil 4,35 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl na 1,91 miliardy eur z 1,85 miliardy eur. Čistý zisk z finančních operací se naopak snížil na 193,7 milionu eur z 210,5 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste v loňském roce stouply z 6,67 miliardy eur na 6,92 miliardy eur a provozní náklady se zvýšily z 4,16 miliardy eur na 4,18 miliardy eur. Provozní zisk se tak zvýšil z 2,51 miliardy eur na 2,73 miliardy eur. Čistá úroková marže klesla z 2,4 % na 2,3 %.

"Celoroční zisk, který se zvýšil o více než třetinu na bezmála 1,8 miliardy eur, je nejlepším v naší historii a rovněž narozeninovým dárkem pro naše zakladatele, kteří před dvěma sty lety vytvořili podnikatelský model, jenž výrazně proměnil regiony, v nichž jsme dnes aktivní," uvedl ve výsledkové zprávě šéf Erste Group Bank Andreas Treichl.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ze 139,5 miliardy eur na 149,3 miliardy eur. Vklady klientů se zvýšily ze 151 miliard eur na 162,6 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně ze 4 % na 3,2 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prosince 91,8 %, na konci prosince 2017 byl 92,4 %. Kapitálová přiměřenost CET1 byla na konci čtvrtého čtvrtletí 13,5 %, na konci prosince 2017 byla 13,4 %.

Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku Erste vykázala čistý úrokový výnos 1,21 miliardy eur (4Q2017: 1,12 miliardy eur), čistý výnos z poplatků a provizí 477,7 milionu eur (4Q2017: 489,7 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací 78,3 milionu eur (4Q2017: 59,1 milionu eur). Celkové provozní příjmy Erste dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 1,82 miliardy eur (4Q2017: 1,73 miliardy eur). Provozní výnosy činily 1,08 miliardy eur (4Q2017: 1,14 miliardy eur). Provozní zisk byl 740,6 milionu eur (4Q2017: 587,5 milionu eur) a čistý zisk 565,2 milionu eur (4Q2017: 328,6 milionu eur).

Výhled pro rok 2019: RoTE nad 11 % a růst výnosů rychlejší než růst nákladů

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste uvedlo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 11 %, ukazatel za celý loňský rok dosáhl 15,2 %. Výnosy skupiny by měly růst rychleji než náklady. Náklady na riziko se podle managementu Erste zvýší, stále ale zůstanou blízko historických minim (10-20 bazických bodů). Výsledek v Rumunsku negativně ovlivní zavedení bankovní daně, jejíž sazbu Erste očekává do 20 %.

"Detaily výsledků hospodaření za loňské čtvrté čtvrtletí korespondují s předběžnými údaji zveřejněnými na konci ledna. Důležitější je tak výhled na letošní rok, ve kterém vedení očekává RoTE minimálně na úrovni 11 %, růst úvěrů zhruba mezi 4 a 6 % a náklady na riziko 10-20 bazických bodů. Chystaná bankovní daň v Rumunsku bude mít dle managementu bezesporu negativní dopad do výsledků hospodaření, nicméně ho nelze v současné době kvantifikovat. Akcie Erste Group reagovaly na výsledky hospodaření a návrh dividendy už na konci ledna, z tohoto důvodu nyní výraznější reakci nečekáme, navíc zveřejněný výhled vedení Erste je spíše konzervativnější," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Z našeho pohledu zveřejněná čísla ani výhled pro tento rok nepřinesly žádné výraznější překvapení a jsou v souladu s našimi projekcemi, které počítají s pokračujícím růstem provozního zisku. Ačkoli by výhled mohl znamenat pro investory určité uklidnění, nejistota ohledně bankovní daně v Rumunsku bude jakýkoli pohyb akcií vzhůru výrazně brzdit," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Během konferenčního hovoru k výsledkům management Erste uvedl, že konečná podoba bankovní daně v Rumunsku by neměla být tak negativní, jak naznačoval původní návrh. Dividenda za rok 2019 by měla být vyšší, než podíl ze zisku z loňského roku v navrhované výši 1,40 eura na akcii. Výhled managementu počítá s jedním zvýšením úrokových sazeb ČNB.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší bankou v Česku podle počtu klientů, ke konci prosince jich měla 4,63 milionu.

Česká spořitelna vydělala 15,4 miliardy Kč

České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 5,1 % na 15,4 miliardy Kč. Provozní zisk se zvýšil o 9,3 % na 20,8 miliardy Kč. Výsledek ovlivnily hlavně výrazně rostoucí úrokové výnosy a stabilní náklady.

Čistý úrokový výnos za loňský rok byl 27,8 miliardy korun, což je o 9,7 % více než o rok dříve. "Na růst čistého úrokového výnosu jako nejdůležitější složku provozních výnosů mají největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou," uvedla spořitelna.

I přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže klesla z 2,58 % na 2,17 %. Důvodem byly vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na tržní úrokové marže.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly meziročně o 3 % na 8,5 miliardy Kč. Nižší byly zejména příjmy z platebních služeb, což bylo důsledkem rostoucího podílu poplatkově zvýhodněných programů u běžných účtů. Spořitelna ale navyšovala příjmy z poplatků z investičních služeb, správy finančního majetku, prodeje pojišťovacích produktů a poskytování úvěrů.

Čistý zisk z obchodních operací meziročně klesl o 21,4 % na 2,2 miliardy Kč. "Výsledek byl ovlivněn nižšími výnosy z cizoměnových transakcí a z derivátů a mimořádnou poptávkou po zajišťovacích obchodech v prvním čtvrtletí 2017 v souvislosti s ukončováním devizových intervencí ČNB," napsala banka.

Objem úvěrů loni České spořitelně vzrostl o 8,5 % na 706,8 miliardy Kč. Zvýšil se u hypoték, spotřebitelských i firemních úvěrů. "Celkový objem privátních hypoték meziročně vzrostl o více než 11 %, stejným tempem vzrostly rovněž úvěry velkým korporátním klientům," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Závazky banky vůči klientům se zvýšily o 8,1 % na 954,4 miliardy Kč.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Metro doporučilo akcionářům odmítnout nabídku na převzetí od EPGC
před 15 minutami

Metro doporučilo akcionářům odmítnout nabídku na převzetí od EPGC

Německá maloobchodní skupina Metro doporučila akcionářům, aby nepřijímali nabídku na odkup akcií od investiční...
Německo Fúze a akvizice
Deutsche Bank je ve ztrátě 3,15 miliardy eur kvůli restrukturalizaci
Deutsche Bank je ve ztrátě 3,15 miliardy eur kvůli restrukturalizaci
před 32 minutami

Deutsche Bank je ve ztrátě 3,15 miliardy eur kvůli restrukturalizaci

Největší německá banka Deutsche Bank spadla ve druhém čtvrtletí do ztráty 3,15 miliardy eur ze zisku 401 milionů eur...
Deutsche Bank Evropské banky Banky
Co musíte ráno vědět (24. července)
Co musíte ráno vědět (24. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (24. července)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jak se ve druhém čtvrtletí dařilo mediální skupině CME a jak se...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý posílily díky firemním výsledkům a rozpočtové…
Americké akcie v úterý posílily díky firemním výsledkům a rozpočtové…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý posílily díky firemním výsledkům a rozpočtové dohodě

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý zpevnily. Těžily z příznivých hospodářských výsledků významných firem a z...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Zisk německé obchodní společnosti Metro v třetím finančním čtvrtletí…
včera v 20:18

Zisk německé obchodní společnosti Metro v třetím finančním čtvrtletí stoupl o 40 %, v Rusku se ale firmě nedařilo

Německé obchodní společnosti Metro stoupl v třetím finančním čtvrtletí čistý zisk o 40 % na 79 milionů eur. Firma to...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst
včera v 18:17

Kjódó: Nissan hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor hodlá zrušit více než 10 000 pracovních míst po celém světě. Informovala o...
Japonsko Auta Asijské akcie
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý zdražily po zvolení Borise Johnsona do čela britských konzervativců

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři soustředili na dění v...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží
včera v 17:33

Alibaba umožní malým americkým firmám prodávat u ní své zboží

Alibaba umožní malým americkým firmám, aby u ní prodávaly své zboží. Největší čínský internetový prodejce to uvedl ve...
Alibaba Čína
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent
včera v 17:18

Bloomberg: Pololetní tržby Huawei vzrostly o zhruba 30 procent

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies se v letošním prvním pololetí zvýšily o zhruba...
Čína Telekomunikace Výsledková sezóna
Ze světa investičních doporučení (23. července)
včera v 17:00

Ze světa investičních doporučení (23. července)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně stoupla, akcie skupiny CME zdražily o více než 3 %

Pražská burza v úterý uzavřela v plusu, index PX zpevnil o 0,15 % na 1 071,22 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %
včera v 16:00

USA: Prodeje starších domů v červnu klesly o 1,7 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesly o 1,7 % na celoročně přepočítané tempo 5,27...
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
včera v 15:02

MMF mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky

Světová ekonomika letos vykáže růst o 3,2 procenta, příští rok pak tempo růstu zrychlí na 3,5 procenta. V aktualizaci...
Světové akcie Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku
včera v 14:55

Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku

Česká loterijní společnost Sazka Group má zájem o provozování státní loterie v Turecku. Sazka v úterním sdělení...
Sázky a hazard Turecko
Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU
včera v 14:52

Česko nepřijde o 37 miliard Kč z evropských dotací, splnilo cíle EU

Česko nepřijde o 37 miliard korun z evropských dotací na programové období 2014 až 2020 z takzvané výkonnostní...
Česká republika Evropská unie Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy
Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR
včera v 14:02

Izraelská Gazit-Globe koupí celou firmu Atrium, jež působí i v ČR

Izraelská realitní společnost Gazit-Globe se dohodla na převzetí 40procentního podílu ve firmě Atrium European Real...
Izrael Fúze a akvizice Realitní trh