Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord
|

Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord

Rakouské bankovní skupině Erste loni vzrostl čistý zisk o 36 % na rekordních 1,79 miliardy eur. Vedení skupiny rovněž potvrdilo, že na valné hromadě navrhne zvýšení dividendy na 1,40 eura na akcii z 1,20 eura na akcii v loňském roce.

Erste Group Bank Evropské banky Finanční sektor Banky Výsledková sezóna Akcie ČR Evropské akcie

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank loni dosáhl 4,58 miliardy eur, za rok 2017 činil 4,35 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl na 1,91 miliardy eur z 1,85 miliardy eur. Čistý zisk z finančních operací se naopak snížil na 193,7 milionu eur z 210,5 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste v loňském roce stouply z 6,67 miliardy eur na 6,92 miliardy eur a provozní náklady se zvýšily z 4,16 miliardy eur na 4,18 miliardy eur. Provozní zisk se tak zvýšil z 2,51 miliardy eur na 2,73 miliardy eur. Čistá úroková marže klesla z 2,4 % na 2,3 %.

"Celoroční zisk, který se zvýšil o více než třetinu na bezmála 1,8 miliardy eur, je nejlepším v naší historii a rovněž narozeninovým dárkem pro naše zakladatele, kteří před dvěma sty lety vytvořili podnikatelský model, jenž výrazně proměnil regiony, v nichž jsme dnes aktivní," uvedl ve výsledkové zprávě šéf Erste Group Bank Andreas Treichl.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ze 139,5 miliardy eur na 149,3 miliardy eur. Vklady klientů se zvýšily ze 151 miliard eur na 162,6 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně ze 4 % na 3,2 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prosince 91,8 %, na konci prosince 2017 byl 92,4 %. Kapitálová přiměřenost CET1 byla na konci čtvrtého čtvrtletí 13,5 %, na konci prosince 2017 byla 13,4 %.

Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku Erste vykázala čistý úrokový výnos 1,21 miliardy eur (4Q2017: 1,12 miliardy eur), čistý výnos z poplatků a provizí 477,7 milionu eur (4Q2017: 489,7 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací 78,3 milionu eur (4Q2017: 59,1 milionu eur). Celkové provozní příjmy Erste dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 1,82 miliardy eur (4Q2017: 1,73 miliardy eur). Provozní výnosy činily 1,08 miliardy eur (4Q2017: 1,14 miliardy eur). Provozní zisk byl 740,6 milionu eur (4Q2017: 587,5 milionu eur) a čistý zisk 565,2 milionu eur (4Q2017: 328,6 milionu eur).

Výhled pro rok 2019: RoTE nad 11 % a růst výnosů rychlejší než růst nákladů

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste uvedlo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 11 %, ukazatel za celý loňský rok dosáhl 15,2 %. Výnosy skupiny by měly růst rychleji než náklady. Náklady na riziko se podle managementu Erste zvýší, stále ale zůstanou blízko historických minim (10-20 bazických bodů). Výsledek v Rumunsku negativně ovlivní zavedení bankovní daně, jejíž sazbu Erste očekává do 20 %.

"Detaily výsledků hospodaření za loňské čtvrté čtvrtletí korespondují s předběžnými údaji zveřejněnými na konci ledna. Důležitější je tak výhled na letošní rok, ve kterém vedení očekává RoTE minimálně na úrovni 11 %, růst úvěrů zhruba mezi 4 a 6 % a náklady na riziko 10-20 bazických bodů. Chystaná bankovní daň v Rumunsku bude mít dle managementu bezesporu negativní dopad do výsledků hospodaření, nicméně ho nelze v současné době kvantifikovat. Akcie Erste Group reagovaly na výsledky hospodaření a návrh dividendy už na konci ledna, z tohoto důvodu nyní výraznější reakci nečekáme, navíc zveřejněný výhled vedení Erste je spíše konzervativnější," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Z našeho pohledu zveřejněná čísla ani výhled pro tento rok nepřinesly žádné výraznější překvapení a jsou v souladu s našimi projekcemi, které počítají s pokračujícím růstem provozního zisku. Ačkoli by výhled mohl znamenat pro investory určité uklidnění, nejistota ohledně bankovní daně v Rumunsku bude jakýkoli pohyb akcií vzhůru výrazně brzdit," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Během konferenčního hovoru k výsledkům management Erste uvedl, že konečná podoba bankovní daně v Rumunsku by neměla být tak negativní, jak naznačoval původní návrh. Dividenda za rok 2019 by měla být vyšší, než podíl ze zisku z loňského roku v navrhované výši 1,40 eura na akcii. Výhled managementu počítá s jedním zvýšením úrokových sazeb ČNB.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší bankou v Česku podle počtu klientů, ke konci prosince jich měla 4,63 milionu.

Česká spořitelna vydělala 15,4 miliardy Kč

České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 5,1 % na 15,4 miliardy Kč. Provozní zisk se zvýšil o 9,3 % na 20,8 miliardy Kč. Výsledek ovlivnily hlavně výrazně rostoucí úrokové výnosy a stabilní náklady.

Čistý úrokový výnos za loňský rok byl 27,8 miliardy korun, což je o 9,7 % více než o rok dříve. "Na růst čistého úrokového výnosu jako nejdůležitější složku provozních výnosů mají největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou," uvedla spořitelna.

I přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže klesla z 2,58 % na 2,17 %. Důvodem byly vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na tržní úrokové marže.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly meziročně o 3 % na 8,5 miliardy Kč. Nižší byly zejména příjmy z platebních služeb, což bylo důsledkem rostoucího podílu poplatkově zvýhodněných programů u běžných účtů. Spořitelna ale navyšovala příjmy z poplatků z investičních služeb, správy finančního majetku, prodeje pojišťovacích produktů a poskytování úvěrů.

Čistý zisk z obchodních operací meziročně klesl o 21,4 % na 2,2 miliardy Kč. "Výsledek byl ovlivněn nižšími výnosy z cizoměnových transakcí a z derivátů a mimořádnou poptávkou po zajišťovacích obchodech v prvním čtvrtletí 2017 v souvislosti s ukončováním devizových intervencí ČNB," napsala banka.

Objem úvěrů loni České spořitelně vzrostl o 8,5 % na 706,8 miliardy Kč. Zvýšil se u hypoték, spotřebitelských i firemních úvěrů. "Celkový objem privátních hypoték meziročně vzrostl o více než 11 %, stejným tempem vzrostly rovněž úvěry velkým korporátním klientům," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Závazky banky vůči klientům se zvýšily o 8,1 % na 954,4 miliardy Kč.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Evropské burzy v úterý zpevnily, rostly zejména akcie mediálních firem
Evropské burzy v úterý zpevnily, rostly zejména akcie mediálních firem
před 30 minutami

Evropské burzy v úterý zpevnily, rostly zejména akcie mediálních firem

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci v zelených číslech, když investoři monitorovali korporátní zprávy a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Hackerský útok může Norsk Hydro přijít na víc než 40 milionů USD
před hodinou

Hackerský útok může Norsk Hydro přijít na víc než 40 milionů USD

Norský konglomerát Norsk Hydro, který před týdnem napadli hackeři, může kvůli útoku přijít o více než 40 milionů...
Norsko
EK: Země EU by měly do léta prověřit rizika spojená se sítěmi 5G
před hodinou

EK: Země EU by měly do léta prověřit rizika spojená se sítěmi 5G

Do konce června letošního roku by měly všechny státy Evropské unie dokončit na národní úrovni zhodnocení rizik...
Evropská unie Telekomunikace
Firma Huawei představila v Paříži nový mobilní telefon
před hodinou

Firma Huawei představila v Paříži nový mobilní telefon

Čínský výrobce komunikační techniky Huawei Technologies v úterý v Paříži představil očekávané nové modely chytrých...
Mobilní telefony Čína
Pražská burza v úterý oslabila, akcie Philip Morris ČR zdražily…
Pražská burza v úterý oslabila, akcie Philip Morris ČR zdražily…
16:45

Pražská burza v úterý oslabila, akcie Philip Morris ČR zdražily zhruba o 5 %

Pražská burza zakončila úterní obchodování v červených číslech, index PX odepsal 0,18 % na 1 074,35 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (26. března)
16:00

Ze světa investičních doporučení (26. března)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení Americké akcie
Maďarská centrální banka zvýšila svou depozitní sazbu
15:40

Maďarská centrální banka zvýšila svou depozitní sazbu

Maďarská centrální banka v úterý zahájila zpřísňování své měnové politiky. Zvýšila svou jednodenní depozitní sazbu o...
Maďarsko Centrální banky
ČEZ koupil minoritní podíl v izraelské společnosti CyberX
ČEZ koupil minoritní podíl v izraelské společnosti CyberX
15:21

ČEZ koupil minoritní podíl v izraelské společnosti CyberX

Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím svého investičního fondu Inven Capital minoritní podíl v izraelské...
ČEZ Fúze a akvizice Akcie ČR
USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v březnu klesl…
15:10

USA: Index spotřebitelské důvěry od Conference Board v březnu klesl na 124,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry v USA v březnu klesl na 124,1 bodu z únorových 131,4 bodu. Analytici naopak počítali s...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Google: Směrnice o copyrightu poškodí digitální ekonomiku EU
14:54

Google: Směrnice o copyrightu poškodí digitální ekonomiku EU

Nová evropská směrnice o digitálním copyrightu v podobě, v jaké ji v úterý potvrdil europarlament, povede k právní...
Alphabet (Google) Evropská unie Evropská ekonomika
Slovenská centrální banka výrazněji zhoršila výhled růstu HDP
Slovenská centrální banka výrazněji zhoršila výhled růstu HDP
14:30

Slovenská centrální banka výrazněji zhoršila výhled růstu HDP

Slovenská centrální banka výrazněji zhoršila výhled ekonomického růstu na tento i na příští rok. Důvodem jsou zejména...
Slovensko Centrální banky HDP
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
14:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v lednu dosáhl 3,6 %

Ceny domů ve Spojených státech v lednu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ruská diplomacie navrhla Česku nové konzultace o nemovitostech
13:50

Ruská diplomacie navrhla Česku nové konzultace o nemovitostech

Ruské ministerstvo zahraničí navrhlo českému velvyslanci v Moskvě uspořádat co nejdříve nové kolo konzultací o...
Česká republika Rusko Nemovitosti
Zahájená výstavba ve Spojených státech v únoru výrazně klesla
13:32

Zahájená výstavba ve Spojených státech v únoru výrazně klesla

Zahájená výstavba ve Spojených státech v únoru meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,273 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Stavebnictví
Huawei: Americká kampaň nemá velký dopad na tržby podniku
Huawei: Americká kampaň nemá velký dopad na tržby podniku
13:16

Huawei: Americká kampaň nemá velký dopad na tržby podniku

Kampaň Spojených států namířená proti čínskému výrobci telekomunikačních zařízení Huawei má pouze malý dopad na tržby...
Spojené státy americké (USA) Čína Telekomunikace
EK zkoumá materiál získaný v ČR kolem možného střetu zájmů Babiše
12:58

EK zkoumá materiál získaný v ČR kolem možného střetu zájmů Babiše

Evropská komise nyní analyzuje materiál získaný v rámci rozsáhlého auditu, který od ledna prováděla v České republice...
Evropská unie Česká republika Politika