Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord
|

Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord

Rakouské bankovní skupině Erste loni vzrostl čistý zisk o 36 % na rekordních 1,79 miliardy eur. Vedení skupiny rovněž potvrdilo, že na valné hromadě navrhne zvýšení dividendy na 1,40 eura na akcii z 1,20 eura na akcii v loňském roce.

Erste Group Bank Evropské banky Finanční sektor Banky Výsledková sezóna Akcie ČR Evropské akcie

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank loni dosáhl 4,58 miliardy eur, za rok 2017 činil 4,35 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl na 1,91 miliardy eur z 1,85 miliardy eur. Čistý zisk z finančních operací se naopak snížil na 193,7 milionu eur z 210,5 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste v loňském roce stouply z 6,67 miliardy eur na 6,92 miliardy eur a provozní náklady se zvýšily z 4,16 miliardy eur na 4,18 miliardy eur. Provozní zisk se tak zvýšil z 2,51 miliardy eur na 2,73 miliardy eur. Čistá úroková marže klesla z 2,4 % na 2,3 %.

"Celoroční zisk, který se zvýšil o více než třetinu na bezmála 1,8 miliardy eur, je nejlepším v naší historii a rovněž narozeninovým dárkem pro naše zakladatele, kteří před dvěma sty lety vytvořili podnikatelský model, jenž výrazně proměnil regiony, v nichž jsme dnes aktivní," uvedl ve výsledkové zprávě šéf Erste Group Bank Andreas Treichl.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ze 139,5 miliardy eur na 149,3 miliardy eur. Vklady klientů se zvýšily ze 151 miliard eur na 162,6 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně ze 4 % na 3,2 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prosince 91,8 %, na konci prosince 2017 byl 92,4 %. Kapitálová přiměřenost CET1 byla na konci čtvrtého čtvrtletí 13,5 %, na konci prosince 2017 byla 13,4 %.

Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku Erste vykázala čistý úrokový výnos 1,21 miliardy eur (4Q2017: 1,12 miliardy eur), čistý výnos z poplatků a provizí 477,7 milionu eur (4Q2017: 489,7 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací 78,3 milionu eur (4Q2017: 59,1 milionu eur). Celkové provozní příjmy Erste dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 1,82 miliardy eur (4Q2017: 1,73 miliardy eur). Provozní výnosy činily 1,08 miliardy eur (4Q2017: 1,14 miliardy eur). Provozní zisk byl 740,6 milionu eur (4Q2017: 587,5 milionu eur) a čistý zisk 565,2 milionu eur (4Q2017: 328,6 milionu eur).

Výhled pro rok 2019: RoTE nad 11 % a růst výnosů rychlejší než růst nákladů

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste uvedlo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 11 %, ukazatel za celý loňský rok dosáhl 15,2 %. Výnosy skupiny by měly růst rychleji než náklady. Náklady na riziko se podle managementu Erste zvýší, stále ale zůstanou blízko historických minim (10-20 bazických bodů). Výsledek v Rumunsku negativně ovlivní zavedení bankovní daně, jejíž sazbu Erste očekává do 20 %.

"Detaily výsledků hospodaření za loňské čtvrté čtvrtletí korespondují s předběžnými údaji zveřejněnými na konci ledna. Důležitější je tak výhled na letošní rok, ve kterém vedení očekává RoTE minimálně na úrovni 11 %, růst úvěrů zhruba mezi 4 a 6 % a náklady na riziko 10-20 bazických bodů. Chystaná bankovní daň v Rumunsku bude mít dle managementu bezesporu negativní dopad do výsledků hospodaření, nicméně ho nelze v současné době kvantifikovat. Akcie Erste Group reagovaly na výsledky hospodaření a návrh dividendy už na konci ledna, z tohoto důvodu nyní výraznější reakci nečekáme, navíc zveřejněný výhled vedení Erste je spíše konzervativnější," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Z našeho pohledu zveřejněná čísla ani výhled pro tento rok nepřinesly žádné výraznější překvapení a jsou v souladu s našimi projekcemi, které počítají s pokračujícím růstem provozního zisku. Ačkoli by výhled mohl znamenat pro investory určité uklidnění, nejistota ohledně bankovní daně v Rumunsku bude jakýkoli pohyb akcií vzhůru výrazně brzdit," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Během konferenčního hovoru k výsledkům management Erste uvedl, že konečná podoba bankovní daně v Rumunsku by neměla být tak negativní, jak naznačoval původní návrh. Dividenda za rok 2019 by měla být vyšší, než podíl ze zisku z loňského roku v navrhované výši 1,40 eura na akcii. Výhled managementu počítá s jedním zvýšením úrokových sazeb ČNB.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší bankou v Česku podle počtu klientů, ke konci prosince jich měla 4,63 milionu.

Česká spořitelna vydělala 15,4 miliardy Kč

České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 5,1 % na 15,4 miliardy Kč. Provozní zisk se zvýšil o 9,3 % na 20,8 miliardy Kč. Výsledek ovlivnily hlavně výrazně rostoucí úrokové výnosy a stabilní náklady.

Čistý úrokový výnos za loňský rok byl 27,8 miliardy korun, což je o 9,7 % více než o rok dříve. "Na růst čistého úrokového výnosu jako nejdůležitější složku provozních výnosů mají největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou," uvedla spořitelna.

I přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže klesla z 2,58 % na 2,17 %. Důvodem byly vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na tržní úrokové marže.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly meziročně o 3 % na 8,5 miliardy Kč. Nižší byly zejména příjmy z platebních služeb, což bylo důsledkem rostoucího podílu poplatkově zvýhodněných programů u běžných účtů. Spořitelna ale navyšovala příjmy z poplatků z investičních služeb, správy finančního majetku, prodeje pojišťovacích produktů a poskytování úvěrů.

Čistý zisk z obchodních operací meziročně klesl o 21,4 % na 2,2 miliardy Kč. "Výsledek byl ovlivněn nižšími výnosy z cizoměnových transakcí a z derivátů a mimořádnou poptávkou po zajišťovacích obchodech v prvním čtvrtletí 2017 v souvislosti s ukončováním devizových intervencí ČNB," napsala banka.

Objem úvěrů loni České spořitelně vzrostl o 8,5 % na 706,8 miliardy Kč. Zvýšil se u hypoték, spotřebitelských i firemních úvěrů. "Celkový objem privátních hypoték meziročně vzrostl o více než 11 %, stejným tempem vzrostly rovněž úvěry velkým korporátním klientům," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Závazky banky vůči klientům se zvýšily o 8,1 % na 954,4 miliardy Kč.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Americké akcie v úterý zpevnily díky zmírnění restrikcí vůči čínské…
Americké akcie v úterý zpevnily díky zmírnění restrikcí vůči čínské…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý zpevnily díky zmírnění restrikcí vůči čínské firmě Huawei

Americké akcie v úterý zpevnily, zejména ty z technologického sektoru. K růstu jim pomohla zpráva, že americká vláda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Tesco se kvůli silné konkurenci zbavuje hypotečních aktivit
včera v 20:48

Tesco se kvůli silné konkurenci zbavuje hypotečních aktivit

Největší britská maloobchodní společnost Tesco přestane poskytovat hypotéky a stávající portfolio hypotečních úvěrů...
Maloobchod Hypotéky Úvěry
Evropské burzy v úterý zpevnily, dařilo se technologickému sektoru
Evropské burzy v úterý zpevnily, dařilo se technologickému sektoru
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý zpevnily, dařilo se technologickému sektoru

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v zelených číslech, když jim pomohlo mírné uvolnění napětí mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Burger King začne prodávat nové bezmasé burgery v Evropě
Burger King začne prodávat nové bezmasé burgery v Evropě
včera v 17:02

Burger King začne prodávat nové bezmasé burgery v Evropě

Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King zahajuje prodej rostlinné verze hamburgeru nazvaného Impossible...
Americké akcie
Pražská burza v úterý mírně klesla, nedařilo se rakouským finančním…
Pražská burza v úterý mírně klesla, nedařilo se rakouským finančním…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně klesla, nedařilo se rakouským finančním titulům

Pražská burza zakončila úterní obchodování v červených číslech, index PX přišel o 0,1 % na 1 048,33 bodu. Dolů burzu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Prodeje starších domů v dubnu meziměsíčně klesly o 0,4 %
včera v 16:00

USA: Prodeje starších domů v dubnu meziměsíčně klesly o 0,4 %

Prodeje starších domů ve Spojených státech v dubnu meziměsíčně klesly o 0,4 % na celoročně přepočítané tempo 5,19...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investiční doporučení (21. května)
včera v 15:00

Ze světa investiční doporučení (21. května)

Které akcie si ve úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Křetínského EPH kritizuje plánovaný prodej divize Metra
včera v 14:20

Křetínského EPH kritizuje plánovaný prodej divize Metra

Společnosti Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského se nelíbí plánovaný prodej jedné z...
EPH Energetika Německo
Zaměstnanci aerolinky Alitalia stávkují, byla zrušena půlka letů
Zaměstnanci aerolinky Alitalia stávkují, byla zrušena půlka letů
včera v 13:42

Zaměstnanci aerolinky Alitalia stávkují, byla zrušena půlka letů

Zaměstnanci italské aerolinky Alitalia vstoupili o půlnoci do 24hodinové stávky kvůli nejisté budoucnosti této...
Itálie Doprava
OECD mírně zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky, čeká i…
OECD mírně zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky, čeká i…
včera v 13:00

OECD mírně zhoršila odhad letošního růstu světové ekonomiky, čeká i zpomalování růstu české ekonomiky

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v úterý snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,2...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Tisk: VW spolupracoval s brazilskou juntou, vedl černé listiny
včera v 12:08

Tisk: VW spolupracoval s brazilskou juntou, vedl černé listiny

Německá automobilka Volkswagen spolupracovala v 60. až 80. letech s brazilskou vojenskou diktaturou, vedla černé...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Perry předpokládá sankce za Nord Stream 2 brzy, Kreml se nebojí
včera v 11:50

Perry předpokládá sankce za Nord Stream 2 brzy, Kreml se nebojí

Schválení amerického zákona, který obsahuje restrikce vůči firmám a osobám podílejícím se na výstavbě plynovodu Nord...
Spojené státy americké (USA) Zemní plyn Komodity
Ocelárny British Steel jsou prý na pokraji kolapsu
včera v 11:33

Ocelárny British Steel jsou prý na pokraji kolapsu

Druhý největší britský výrobce oceli British Steel je na pokraji kolapsu a potřebuje finanční pomoc od vlády. V...
Ocelářské firmy Spojené království Bankrot
Bitcoin se opět přibližuje k hranici 8 000 USD, rostou i další…
včera v 11:19

Bitcoin se opět přibližuje k hranici 8 000 USD, rostou i další kryptoměny

Nejznámější digitální měna bitcoin se v úterý pohybuje těsně pod hranicí 8 000 USD, kolem 11.00 SELČ podle serveru...
Bitcoin Kryptoměny