Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord
|

Zisk Erste Group Bank loni stoupl o více než třetinu na nový rekord

Rakouské bankovní skupině Erste loni vzrostl čistý zisk o 36 % na rekordních 1,79 miliardy eur. Vedení skupiny rovněž potvrdilo, že na valné hromadě navrhne zvýšení dividendy na 1,40 eura na akcii z 1,20 eura na akcii v loňském roce.

Erste Group Bank Evropské banky Finanční sektor Banky Výsledková sezóna Akcie ČR Evropské akcie

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank loni dosáhl 4,58 miliardy eur, za rok 2017 činil 4,35 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl na 1,91 miliardy eur z 1,85 miliardy eur. Čistý zisk z finančních operací se naopak snížil na 193,7 milionu eur z 210,5 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste v loňském roce stouply z 6,67 miliardy eur na 6,92 miliardy eur a provozní náklady se zvýšily z 4,16 miliardy eur na 4,18 miliardy eur. Provozní zisk se tak zvýšil z 2,51 miliardy eur na 2,73 miliardy eur. Čistá úroková marže klesla z 2,4 % na 2,3 %.

"Celoroční zisk, který se zvýšil o více než třetinu na bezmála 1,8 miliardy eur, je nejlepším v naší historii a rovněž narozeninovým dárkem pro naše zakladatele, kteří před dvěma sty lety vytvořili podnikatelský model, jenž výrazně proměnil regiony, v nichž jsme dnes aktivní," uvedl ve výsledkové zprávě šéf Erste Group Bank Andreas Treichl.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ze 139,5 miliardy eur na 149,3 miliardy eur. Vklady klientů se zvýšily ze 151 miliard eur na 162,6 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně ze 4 % na 3,2 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prosince 91,8 %, na konci prosince 2017 byl 92,4 %. Kapitálová přiměřenost CET1 byla na konci čtvrtého čtvrtletí 13,5 %, na konci prosince 2017 byla 13,4 %.

Za samotné čtvrté čtvrtletí loňského roku Erste vykázala čistý úrokový výnos 1,21 miliardy eur (4Q2017: 1,12 miliardy eur), čistý výnos z poplatků a provizí 477,7 milionu eur (4Q2017: 489,7 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací 78,3 milionu eur (4Q2017: 59,1 milionu eur). Celkové provozní příjmy Erste dosáhly ve čtvrtém čtvrtletí 1,82 miliardy eur (4Q2017: 1,73 miliardy eur). Provozní výnosy činily 1,08 miliardy eur (4Q2017: 1,14 miliardy eur). Provozní zisk byl 740,6 milionu eur (4Q2017: 587,5 milionu eur) a čistý zisk 565,2 milionu eur (4Q2017: 328,6 milionu eur).

Výhled pro rok 2019: RoTE nad 11 % a růst výnosů rychlejší než růst nákladů

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste uvedlo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 11 %, ukazatel za celý loňský rok dosáhl 15,2 %. Výnosy skupiny by měly růst rychleji než náklady. Náklady na riziko se podle managementu Erste zvýší, stále ale zůstanou blízko historických minim (10-20 bazických bodů). Výsledek v Rumunsku negativně ovlivní zavedení bankovní daně, jejíž sazbu Erste očekává do 20 %.

"Detaily výsledků hospodaření za loňské čtvrté čtvrtletí korespondují s předběžnými údaji zveřejněnými na konci ledna. Důležitější je tak výhled na letošní rok, ve kterém vedení očekává RoTE minimálně na úrovni 11 %, růst úvěrů zhruba mezi 4 a 6 % a náklady na riziko 10-20 bazických bodů. Chystaná bankovní daň v Rumunsku bude mít dle managementu bezesporu negativní dopad do výsledků hospodaření, nicméně ho nelze v současné době kvantifikovat. Akcie Erste Group reagovaly na výsledky hospodaření a návrh dividendy už na konci ledna, z tohoto důvodu nyní výraznější reakci nečekáme, navíc zveřejněný výhled vedení Erste je spíše konzervativnější," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Z našeho pohledu zveřejněná čísla ani výhled pro tento rok nepřinesly žádné výraznější překvapení a jsou v souladu s našimi projekcemi, které počítají s pokračujícím růstem provozního zisku. Ačkoli by výhled mohl znamenat pro investory určité uklidnění, nejistota ohledně bankovní daně v Rumunsku bude jakýkoli pohyb akcií vzhůru výrazně brzdit," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Během konferenčního hovoru k výsledkům management Erste uvedl, že konečná podoba bankovní daně v Rumunsku by neměla být tak negativní, jak naznačoval původní návrh. Dividenda za rok 2019 by měla být vyšší, než podíl ze zisku z loňského roku v navrhované výši 1,40 eura na akcii. Výhled managementu počítá s jedním zvýšením úrokových sazeb ČNB.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší bankou v Česku podle počtu klientů, ke konci prosince jich měla 4,63 milionu.

Česká spořitelna vydělala 15,4 miliardy Kč

České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 5,1 % na 15,4 miliardy Kč. Provozní zisk se zvýšil o 9,3 % na 20,8 miliardy Kč. Výsledek ovlivnily hlavně výrazně rostoucí úrokové výnosy a stabilní náklady.

Čistý úrokový výnos za loňský rok byl 27,8 miliardy korun, což je o 9,7 % více než o rok dříve. "Na růst čistého úrokového výnosu jako nejdůležitější složku provozních výnosů mají největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou," uvedla spořitelna.

I přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže klesla z 2,58 % na 2,17 %. Důvodem byly vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na tržní úrokové marže.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly meziročně o 3 % na 8,5 miliardy Kč. Nižší byly zejména příjmy z platebních služeb, což bylo důsledkem rostoucího podílu poplatkově zvýhodněných programů u běžných účtů. Spořitelna ale navyšovala příjmy z poplatků z investičních služeb, správy finančního majetku, prodeje pojišťovacích produktů a poskytování úvěrů.

Čistý zisk z obchodních operací meziročně klesl o 21,4 % na 2,2 miliardy Kč. "Výsledek byl ovlivněn nižšími výnosy z cizoměnových transakcí a z derivátů a mimořádnou poptávkou po zajišťovacích obchodech v prvním čtvrtletí 2017 v souvislosti s ukončováním devizových intervencí ČNB," napsala banka.

Objem úvěrů loni České spořitelně vzrostl o 8,5 % na 706,8 miliardy Kč. Zvýšil se u hypoték, spotřebitelských i firemních úvěrů. "Celkový objem privátních hypoték meziročně vzrostl o více než 11 %, stejným tempem vzrostly rovněž úvěry velkým korporátním klientům," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Závazky banky vůči klientům se zvýšily o 8,1 % na 954,4 miliardy Kč.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
včera v 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
včera v 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
včera v 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
včera v 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
včera v 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
včera v 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
včera v 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
včera v 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
včera v 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
včera v 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. ledna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
včera v 14:47

VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií

Německý automobilový koncern Volkswagen se chystá koupit pětinový podíl v čínském výrobci baterií pro elektromobily...
Volkswagen Fúze a akvizice Čína
USA: Zahájená výstavba v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň od…
včera v 14:30

USA: Zahájená výstavba v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň od konce roku 2006

Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stoupla z celoročně přepočítaného tempa 1,375 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Většina digitálních měn v závěru týdne posiluje
včera v 14:16

Většina digitálních měn v závěru týdne posiluje

Kryptoměny se v závěru týdne pohybují převážně v zelených číslech. Bitcoin kolem 14.00 SEČ podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin