Erste loni vydělala 1,47 miliardy eur, navrhuje výplatu dividendy 1,5 eura na akcii
|

Erste loni vydělala 1,47 miliardy eur, navrhuje výplatu dividendy 1,5 eura na akcii

Rakouské bankovní skupině Erste v loňském roce klesl čistý zisk o 18 % na 1,47 miliardy eur. Pokles zisku byl způsoben mimo jiné odpisem goodwillu na Slovensku ve výši 165 milionů eur v důsledku zvýšení bankovní daně. Společnost ve výsledkové zprávě zároveň informovala o návrhu na výplatu dividendy 1,5 eura na akcii. Výhled pro tento rok Erste mírně zhoršila u návratnosti kapitálu a opravných položek, stále však čeká tempo růstu výnosů nad tempem růstu nákladů.

Erste Group Bank Evropské banky Banky Finanční sektor Výsledková sezóna Akcie ČR Evropské akcie Dividendy

Čistý úrokový výnos Erste loni dosáhl 4,75 miliardy eur, předloni činil 4,58 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí stoupl na 2 miliardy eur z 1,91 miliardy eur a čistý zisk z finančních operací vzrostl na 293,8 milionu eur ze 193,7 milionu eur v roce 2018. V oblasti čistých úrokových výnosů těžila Erste nejvíce z vývoje v České republice, ale i v Rumunsku a v Maďarsku.

Celkové provozní příjmy Erste loni stouply na 7,26 miliardy eur z 6,92 miliardy eur, zatímco provozní náklady vzrostly na 4,28 miliardy eur z 4,18 miliardy eur. Provozní zisk skupiny stoupl na 2,97 miliardy eur z 2,73 miliardy eur (meziročně +8,7 %). Čistá úroková marže klesla na 2,18 % z 2,30 % v roce 2018.

Generální ředitel Erste Group Bank Bernhard Spalt uvedl, že banka těžila především z dynamického vývoje na středoevropském trhu. Její provozní příjmy rostly dvakrát rychleji než náklady. "Působíme v ekonomicky nejdynamičtějším evropském regionu. Země střední a východní Evropy vykazují více než dvakrát vyšší tempo růstu hrubého domácího produktu, než je průměr eurozóny. Zásadní je, že tento růst táhne především domácí poptávka, a to díky nízké míře nezaměstnanosti a růstu reálných mezd," napsal v tiskové zprávě.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ke konci roku meziročně na 160,27 miliardy eur ze 149,32 miliardy eur a vklady klientů se zvýšily na 173,85 miliardy eur ze 162,64 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně z 3,2 % na 2,5 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci roku 92,2 %, na konci září 2019 byl 91,5 % a na konci prosince 2018 činil 91,8 %.

Kapitálová přiměřenost CET 1 byla na konci roku 13,8 %, na konci září 2019 byla 13,2 % a na konci prosince 2018 dosahovala 13,5 %. Opravné položky za celý loňský rok dosáhly 39,2 milionu eur.

Ve výhledu na rok 2020 management Erste uvedl, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 10 % (dosud očekával přes 11 %). Výnosy by měly růst rychleji než náklady. Náklady na riziko se podle Erste zvýší, zůstanou však nízké (do 20 bazických bodů, předchozí výhled byl do 10 bazických bodů).

Dividenda 1,5 eura na akcii představuje vzhledem ke čtvrteční závěrečné ceně akcií Erste na vídeňské burze hrubý dividendový výnos 4,8 %. Ze zisku za rok 2018 vyplatila loni Erste Group Bank dividendu 1,4 eura na akcii.

Ve čtvrtém kvartálu Erste vydělala 247,2 milionu eur, zisk spadl meziročně o 56 %

Za samotné čtvrté čtvrtletí Erste Group Bank vykázala celkové provozní příjmy 1,86 miliardy eur (4Q2018: 1,82 miliardy eur) a provozní výdaje 1,12 miliardy eur (4Q2018: 1,08 miliardy eur). Provozní zisk tak činil 786,4 milionu eur (4Q2018: 740,6 milionu eur), čistý zisk však kvůli odpisu goodwillu na Slovensku spadl na 247,2 milionu eur z 565,2 milionu eur.

Čistý úrokový výnos Erste ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 1,23 miliardy eur (4Q2018: 1,21 miliardy eur), čistý výnos z poplatků a provizí činil 515,9 milionu eur (4Q2018: 477,7 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací dosáhl 63,9 milionu eur (4Q2018: 78,3 milionu eur).

Analytici: Výsledky v souladu s odhady

"Zveřejněná čísla včetně dividendy a výhledu nepřinesla žádné výraznější překvapení a neměla by mít výraznější dopad na cenu akcií. Ta by tak nadále měla být ovlivňována především celkovým sentimentem na akciových trzích," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Výsledkový report vnímáme neutrálně. Na všech relevantních úrovních reportovala Erste čísla víceméně v souladu s konsenzuálními tržními odhady. O detaily rozšířený výhled hospodaření pro letošní rok z našeho pohledu žádné nové významnější informace nepřinesl. Stejně tak potvrzení dříve indikovaného návrhu dividendy by pro tržní účastníky nemělo být překvapením," dodává analytik Michal Křikava z Fio banky.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V Česku Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů, ke konci loňského roku jich měla 4,6 milionu.

České spořitelně loni vzrostl zisk o 15,5 % na 17,7 miliardy Kč

České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 15,5 % na 17,7 miliardy Kč. Provozní zisk bance stoupl o 8,6 % na 22,5 miliardy Kč. Čistý úrokový výnos spořitelny za loňský rok vzrostl v porovnání s rokem 2018 o 8,8 % na 30,3 miliardy Kč.

Čistý výnos z poplatků a provizí loni bance stoupl meziročně o 0,6 % na 8,6 miliardy Kč. Mírný růst byl podpořen příjmy ze správy finančního majetku, služeb depozitáře, pojištění a karetních transakcí. Čistý zisk z obchodních operací vzrostl o 24,2 % na 2,7 miliardy Kč.

"Růst byl způsoben rostoucími klientskými úvěrovými obchody a vklady a zvyšováním úrokových sazeb Českou národní bankou během let 2018 a 2019," uvedla Česká spořitelna v tiskové zprávě.

Čistá úroková marže naproti tomu ke konci roku klesla na 2,12 % z 2,17 %. Pokles byl způsoben vysokým objemem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračujícím konkurenčním tlakem na bankovním trhu.

Domácnostem loni Česká spořitelna půjčila 410,4 miliardy Kč, podnikatelským subjektům 257 miliard Kč. Objem hypoték fyzickým osobám meziročně stoupl o 8 % a spotřebitelských úvěrů o 4,7 %. Objem úvěrů celé skupiny ČS loni vzrostl o necelých 5 % na 740,1 miliardy Kč.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
před 38 minutami

Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky

Pražská burza má za sebou další růstovou obchodní seanci, index PX posílil o 1,56 % na 921,82 bodu. Nejvíce se dařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů
před hodinou

Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů ...
Rusko Koronavirus Ekonomická deprese
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
15:51

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch,...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Koronavirus
FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
15:21

FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské...
Střední a východní Evropa Koronavirus Německo
Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu
14:50

Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil...
Spojené státy americké (USA) Twitter Sociální sítě
Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
14:06

Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
13:17

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009
včera v 17:39

Zisk japonských firem ve čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2009

Zisk japonských společností před zdaněním v prvním čtvrtletí letošního roku klesl kvůli pandemii nemoci způsobené...
Japonsko Japonské akcie Zisky