Kofole v prvním čtvrtletí stouply tržby o 7,6 % na 1,29 miliardy Kč
|

Kofole v prvním čtvrtletí stouply tržby o 7,6 % na 1,29 miliardy Kč

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko vykázala za první čtvrtletí čistou ztrátu 52,63 milionu Kč. V loňském roce ve stejném období prodělala 38,49 milionu Kč. Tržby i provozní zisk EBITDA se však skupině zvýšily. První čtvrtletí je pro Kofolu tradičně nejslabším obdobím roku a na celoroční výsledky nemívá zásadní dopad.

Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Výsledková sezóna Potraviny

Tržby Kofole stouply o 7,6 % na 1,29 miliardy Kč a provozní zisk EBITDA se jí zvýšil o 12,2 % na 118,23 milionu Kč. Na trzích v ČR a na Slovensku se Kofole tržby zvýšily o 6,5 % na 686 milionů Kč a na trzích ve Slovinsku a v Chorvatsku vyskočily o 14,4 % na 206 milionů Kč. Pokles tržeb Kofola zaznamenala v Polsku, a to z 24 na 22 milionů Kč, a na ostatních trzích (z 31 na 27 milionů Kč).

Adriatický region opět přinesl pozitivní výsledek, když skupina na tomto trhu dosáhla dvojciferného růstu tržeb. Za růstem stál především prodej minerální vody Radenska, ale i minerální vody Lipički Studenac, uvedla Kofola.

Náklady na odbyt, marketing a distribuci se zvýšily z 423,14 milionu Kč na 463,04 milionu Kč (+9,4 %) a náklady na administrativní činnost stouply z 90,59 milionu Kč na 106,52 milionu Kč (+17,6 %).

"Velmi nás potěšilo, že růstu klíčových ukazatelů jsme dosáhli i přesto, že v prvním čtvrtletí ve srovnání s loňským rokem panovalo horší počasí a navíc jeden z prodejních vrcholů, Velikonoce, letos připadl až na duben," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel skupiny Jannis Samaras.

Na celkových tržbách se jako tradičně nejvíce podílely výnosy z prodeje sycených nápojů (40,3 %) a minerálních vod (25,8 %). Následovaly výnosy z prodeje nesycených nápojů (13,2 %), sirupů (8,2 %), salátů, džusů a dalších produktů značky UGO (7,4 %) a z prodeje produktů v kategorii "ostatní" (5,2 %).

V segmentu hotelů, restaurací a dalších gastronomických provozů v ČR společnost v prvních třech měsících roku zaznamenala rekordní tržní podíl, na Slovensku pak poprvé překonala hranici 40 %.

Tržby freshbarů UGO dále rostou

Velice dobře opět vyzněly výsledky freshbarů a salaterií UGO. Tržby v tomto segmentu stouply meziročně ze 142 milionů Kč na 152 milionů Kč. Celkový počet provozoven UGO přitom meziročně klesl z 82 na 79.

Tržby za celou společnost UGO trade bez tržeb franšízového segmentu, ale včetně prodeje čerstvých šťáv v lahvičkách a balených salátů dosáhly v letošním prvním čtvrtletí 108 milionů Kč.

Management společnosti čeká, že na úrovni provozního zisku EBITDA letos vykáže výsledek 1,08 miliardy Kč, což znamená meziroční nárůst o 6,8 %.

Již v rámci výsledků za celý loňský rok zveřejněných koncem března společnost oznámila, že její vedení navrhne vyplatit ze zisku z loňského roku dividendu 13,50 Kč na akcii. Loni Kofola vyplatila rekordních 16,20 Kč na akcii.

Analytici: Kofola nezklamala

"Společnost má podle vlastních vyjádření nakročeno ke splnění celoročního cíle. To chápeme jako potvrzení celoročního výhledu EBITDA na úrovni 1,08 miliardy Kč (loni: 1,011 miliardy Kč). Firma oznámila silná, meziročně lepší čísla. Zisk EBITDA překonal naše očekávání o 5,9 %, především díky lepší výkonnosti v Adriatickém regionu a nižší ztrátě z ostatních operací," napsal analytik Bohumil Trampota z J&T Banky.

"Zisk EBITDA meziročně vzrostl o 12,2 % za přispění nižších cen cukru a obalových materiálů. Čistý dluh společnosti od konce roku 2018 vzrostl z 2,43 miliardy Kč na 2,81 miliardy Kč a poměr čistého dluhu vůči EBITDA dosáhl 2,7. Pokud by se započítal vliv prodané HOOP Polska, tržby by byly 1,4484 miliardy Kč, tedy 0,1 % pod naším odhadem. Obdobně je na tom čistý zisk, respektive ztráta na úrovni 65,9 milionu Kč, lehce nad naším odhadem. Celkově nicméně hodnotíme výsledky Kofoly pozitivně," uvedl Jiří Kostka, analytik z Komerční banky.

"Marže byly stabilní na česko-slovenském trhu a překvapivě rostly v adriatickém regionu, nový segment FRESH má prozatím záporné marže, hlavně díky propagačním výdajům na značku Leros," poznamenal Petr Bártek, analytik z České spořitelny. "Kofola reportovala solidně rostoucí tržby a slušně rostoucí EBITDA, zejména díky rostoucímu tržnímu podílu v segmentu HoReCa na klíčových trzích a díky obnovenému růstu v adriatickém regionu. Lehce rostoucí marže na československém trhu potvrdily naše očekávání - úspory na materiálech byly vyváženy růstem mezd -, zlepšující se marže v adriatickém regionu jsou naopak slibným náznakem zlepšení na tomto trhu. Vyšší než očekávané daňové náklady byly dle managementu způsobeny problémy s načasováním. Společnost reportovala horší vývoj pracovního kapitálu a vyšší CAPEX, což spolu s úpravou IFRS 16 vedlo k vyššímu zadlužení. V následujících kvartálech očekáváme opět zlepšení zadlužení."

Skupina Kofola ČeskoSlovensko je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má výrobní závody v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku a zaměstnává více než 2 100 lidí, z toho asi 700 v Česku. K jejím výrobkům patří vedle limonády Kofola také ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. V licenci Kofola rovněž vyrábí a distribuuje nápoje RC Cola a Orangina.

V polovině března Kofola informovala, že dokončila prodej polské firmy Hoop Polska. Nově společnost vlastní polská ZMB Capital vyrábějící vody Ustronianka. Finální prodejní cena činila 13,75 milionu eur. Kofola v této souvislosti zaúčtovala v rámci výsledků za poslední loňské čtvrtletí odpis 345,8 milionu Kč.

Na polském trhu Kofole zůstala společnost Premium Rosa, která vyrábí rostlinné a bylinné produkty. Z podniku Hoop Polska zbyl Kofole ještě závod v Grodzisku včetně ochranné známky na minerální vodu. Tento závod je také určen k prodeji.

Většina společnosti (68 %) patří společnosti Aetos, za níž stojí rodina Samarasů spolu s Reném Musilou a Tomášem Jendřejkem, kteří jsou v Kofole od jejího počátku. Rodinu Samarasů navenek zastupuje Jannis Samaras.

Zdroj: Kofola, ČTK
Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos
14:21

Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v...
Daně Internet Česká republika
Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek
12:41

Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká...
Daně Česká republika Nemovitosti
OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do…
12:14

OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do konce července

Odborníci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měli dodat vládě své návrhy na provedení...
Důchody Česká republika
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem je konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
včera v 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl zhruba čtyři hodiny

Nový dálkový letoun 777X americké společnost Boeing v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království