Kofole ČeskoSlovensko v třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 4,6 % na 167,4 milionu Kč
|

Kofole ČeskoSlovensko v třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 4,6 % na 167,4 milionu Kč

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 167,4 milionu korun. O rok dříve za stejné období vykázala čistý zisk 175,3 milionu korun. Provozní zisk EBITDA a tržby se naopak firmě v období od července do září zvýšily.

Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Akcie ČR Výsledková sezóna

Provozní zisk EBITDA Kofole stoupl meziročně na 356,8 milionu korun z 337,2 milionu korun a tržby se společnosti zvýšily na 1,98 miliardy korun z 1,92 miliardy korun. Náklady na odbyt, marketing a distribuci v třetím čtvrtletí stouply na 566,7 milionu korun z 518,9 milionu korun, zatímco administrativní náklady klesly na 79,9 milionu korun z 99,7 milionu korun.

Tržby za prvních devět měsíců roku Kofole meziročně klesly o 1,3 % na 5,35 miliardy korun a zisk EBITDA se snížil o 17,1 % na 705,7 milionu korun. Stejně jako v minulých kvartálech byly důvodem poklesu snaha Kofoly o vyšší marže na polském trhu a vysoká cena cukru. Čistý zisk skupiny se v prvních třech čtvrtletích snížil o 33,6 % na 219,91 milionu korun.

"Vzhledem k tomu, že v září skončily kvóty na cukr, lze očekávat jeho zlevnění, a tím i zlepšení EBITDA v budoucnu," uvedl analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Výnosy společnosti v prvních devíti měsících roku vzrostly, v Česku a na Slovensku (meziročně +3,6 %) i v adriatickém regionu (+23,7 %), snížily se naopak v Polsku (-29,5 %). Bez započítání polského trhu Kofole tržby vzrostly meziročně o 8,4 %. 

Zisk EBITDA se skupině v Česku snížil na 249 milionů z 273 milionů Kč, na Slovensku klesl na 276 milionů z 318 milionů Kč, ve Slovinsku se snížil na 158 ze 159 milionů Kč a v Polsku spadl na 20 milionů ze 102 milionů Kč. Na ostatních trzích se společnost na úrovni EBITDA dostala ze záporného výsledku 1,8 milionu Kč na plus tři miliony korun. Marže EBITDA za prvních devět měsíců roku klesla na 13,18 % z 15,69 %.

Výsledky Kofoly za prvních devět měsíců roku ovlivnilo hned několik jednorázových položek. Na straně nákladů společnost zaúčtovala výdaje spojené s údržbou výrobní haly v bývalé polské pobočce Bielsk Podlaski ve výši 6,2 milionu korun a s ukončením výroby v Grodzisku ve výši 43,9 milionu korun, výdaje spojené s implementací SAP v adriatickém regionu ve výši 4,8 milionu korun, výdaje spojené s likvidací neaktivní dceřiné firmy Sicheldorfer ve výši 1,8 milionu korun a akviziční náklady ve výši 10,6 milionu korun. Na straně příjmů šlo o čistý zisk ve výši 8,9 milionu korun za prodej výrobní linky v Polsku, čistý zisk ve výši 2,9 milionu korun za prodej skladu v adriatickém regionu a výnos z pojištění náhrad ve výši 35,7 milionu korun za reklamace z minulých let v Polsku.

Finanční ředitel skupiny Daniel Buryš vyjádřil velkou radost z vývoje na adriatickém trhu, kde podle jeho slov dochází ke zhodnocování úspěšných akvizic. "Dlouhodobě se nám daří na československém trhu, který vytváří více než dvě třetiny zisku skupiny," uvedl dále.

V Polsku podle Buryše společnost investuje do vlastních značek a snižuje závislost na značkách privátních. Od příštího roku bude Kofola na polský trh dodávat ledové čaje Nestea, uzavřela o tom dohodu s jejich majitelem, společností Nestlé. Tržby Kofoly by se díky této dohodě měly v roce 2018 zvýšit o asi 160 milionů korun.

Struktura tržeb zůstává stabilní

Na celkových tržbách Kofoly se v prvních třech čtvrtletích nejvíce podílely výnosy z prodeje sycených nápojů (42,26 %) a z prodeje minerálních vod (30,77 %). Následovaly výnosy z prodeje sirupů (9,36 %), nesycených nápojů (8,8 %) a produktů v kategorii "ostatní" (8,81 %).

Z regionálního hlediska k tržbám Kofoly nejvíce přispěly ČR (40,84 %) a Slovensko (23,47 %), třetí bylo Polsko (18,26 %) a čtvrté Slovinsko (10,72 %). Ostatní trhy měly na celkových výnosech skupiny podíl 6,71 %.

V Polsku firma udělala od začátku roku dva klíčové kroky. Rozhodla, že do konce roku chce soustředit výrobu do jediného závodu v Kutně, a koupila místní rychle rostoucí firmu Premium Rosa specializující se na produkty vyráběné podle tradičních receptů z ovoce a léčivých bylin.

Růst freshbarů a salaterií UGO pokračuje

Velmi dobře opět vyzněly výsledky fresh barů a salaterií UGO. Tržby v tomto segmentu, včetně prodeje produktů UGO mimo stejnojmenné provozovny, stouply v prvních třech čtvrtletích roku meziročně na 348 milionů korun z 287 milionů korun. Na trhu přibylo od konce loňského roku devět provozoven UGO.

V souvislosti se značkou UGO Kofola v červnu informovala o akvizici divize výroby a distribuce salátů společnosti Titbit. Divize vyprodukuje několik tisíc salátů denně při ročním obratu kolem 60 milionů Kč.

"Celkově hodnotíme zveřejněná čísla neutrálně a neočekáváme výraznější vliv na úterní obchodování. Skupině se zvýšilo zadlužení, poměr čistého dluhu k upravenému zisku EBITDA dosáhl 2,1 po 1,6 ke konci roku 2016. Důvodem byly nové akvizice, zvýšené investiční náklady (CAPEX) a výplata meziročně vyšší dividendy. Úroveň zadlužení stále vnímáme jako komfortní. Kofola dále uvedla, že bude pokračovat v restrukturalizaci polských aktiv," uvedl hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.

"Vzhledem k tomu, že Kofola nenaplnila očekávání trhu, který predikoval EBITDA o 5 milionů Kč vyšší a stejně tak vyšší čistý zisk, předpokládáme, že výsledky za třetí kvartál budou mít na cenu akcií společnosti spíše negativní vliv," doplnil Jiří Kostka z Komerční banky.

"Celkově čísla za třetí kvartál příjemně překvapila na úrovni tržeb a provozního zisku, polská divize vykázala prvky stabilizace a dobře si vedla jádrová část podnikání v podobě česko-slovenského trhu. Adriatický region potvrdil vysoké tempo růstu tržeb. Očekáváme, že pokračující integrace a reorganizace značek Radenska a Studenac přispěje k růstu marží v segmentu. Při zohlednění klesajících cen cukru nepochybujeme, že Kofola splní letošní plán pro meziročně stabilní provozní zisk EBITDA. Pozitivně vnímáme také silnou tvorbu volného peněžního toku ve třetím čtvrtletí, když se společnosti podařilo zvrátit negativní příspěvek pracovního kapitálu z předchozích kvartálů," napsal analytik Šimon Janů z České spořitelny. "V rámci konferenčního hovoru budeme sledovat komentáře týkající se zejména cen cukru, restrukturalizace a případné akviziční činnosti v Polsku a plánovaného navýšení počtu akcií volně obchodovaných na trhu (free float). Zajímavé by pochopitelně byly taktéž zmínky k výhledu na příští rok."

Výhled

Během konferenčního hovoru finanční ředitel společnosti upřesnil výhled letošního celoročního zisku EBITDA na jednu miliardu korun (meziročně -6 %), což je podle analytika Petra Bártka z České spořitelny po dobrých výsledcích za třetí čtvrtletí mírným zklamáním. Finanční ředitel Kofoly čeká vyšší zisk EBITDA v roce 2018, více informací však bude k dispozici až po výsledcích za letošní čtvrté čtvrtletí. Normalizovanou EBITDA marži v Chorvatsku očekává Kofola pro příští rok do 15 %.

"Provozní zisk EBITDA by mohl společnosti v příštím roce vzrůst podle rychlého odhadu o 5-10 %. Kofola čeká pozitivní vliv nižších cen cukru, odhad 100 milionů korun je ale pod naším očekáváním. Podpořit by čísla měla také smlouva s Nestlé. Uvedená normalizovaná marže v Chorvatsku je v souladu s naším odhadem. Celkově máme z konferenčního hovoru lehce smíšený pocit, přes pokles cen cukru totiž naznačil management jenom mírné navýšení zisku EBITDA v roce 2018," napsal Petr Bártek.

Kofola ČeskoSlovensko je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má sedm výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku a zaměstnává více než 2 100 lidí, z toho asi 700 v Česku. K jejím výrobkům patří vedle limonády Kofola ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. V licenci Kofola vyrábí a distribuuje nápoje RC Cola a Orangina. Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment patřící rodině Samarasů.

Zdroj: Kofola, ČTK
Pražská burza začala týden v zeleném
před hodinou

Pražská burza začala týden v zeleném

Pražská burza v pondělí posílila, index PX přidal přes půl procenta (+0,57 %) na 882 bodů. Dařilo se většině titulů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v Evropě
Koruna zůstane volatilní
15:29

Koruna zůstane volatilní

Analytici Erste Group očekávají, že česká koruna se bude i v následujících týdnech vyznačovat větší volatilitou než...
Česká koruna Volatilita
DPA: Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci
14:20

DPA: Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na...
Německo Deutsche Lufthansa Koronavirus
Rusko zavádí dočasný zákaz ropných produktů
13:04

Rusko zavádí dočasný zákaz ropných produktů

Rusko se rozhodlo zavést dočasný zákaz dovozu ropných produktů do země, který by měl trvat do konce března. Zákaz...
Rusko Ropa
VW musí podle soudu odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem
VW musí podle soudu odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem
11:52

VW musí podle soudu odškodnit majitele vozů s upraveným softwarem

Německý koncern Volkswagen musí zákazníkům, kteří mají auto dotčené manipulací s emisemi, vyplatit za jejich vůz...
Auta Volkswagen Podvod
Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se mírně zlepšila
11:04

Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se mírně zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se v květnu mírně zlepšila, a zastavila tak propad z předchozích dvou měsíců. V...
Německo Index Ifo Koronavirus
BBC: Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci za miliardu liber
10:19

BBC: Jaguar Land Rover jedná s vládou o pomoci za miliardu liber

Britská automobilka Jaguar Land Rover kvůli dopadům koronaviru jedná s vládou o finanční pomoci za více než jednu...
Auta Spojené království Koronavirus
Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu po předchozím propadu mírně zvedla
09:50

Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu po předchozím propadu mírně zvedla

Důvěra v ekonomiku se v květnu po dosud největším propadu v předchozím měsíci zvýšila o 0,3 bodu na 75,1 bodu, dál...
Česká republika Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000
09:34

Češi budou letos pracovat na stát nejdéle od roku 2000

Den daňové svobody připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 24. června, loni to bylo 28. května. Důvodem...
Česká republika Daně Koronavirus
EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik
EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik
09:05

EK představí bilionový plán na pokrizovou obnovu ekonomik

Evropská komise ve středu představí bezprecedentní plán podpory hospodářství spjatý s budoucím sedmiletým rozpočtem...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus
Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi
Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi
08:45

Německá ekonomika klesla o 2,2 %, je v recesi

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi proti předchozím třem měsícům o 2,2 %, nejvíce...
Německo HDP Recese
Co musíte ráno vědět (25. května)
Co musíte ráno vědět (25. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak se v uplynulém týdnu dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, která známá firma stihla o víkendu vyhlásit bankrot...
Musíte vědět
Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i…
včera v 14:53

Francie podmíní vládní pomoc Renaultu a Air France ekologií i relokalizací

Ekologickými opatřeními či relokalizací výroby hodlá Francie podmínit vládní pomoc pro automobilku Renault a leteckou...
Francie Koronavirus Podpora ekonomiky
Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem
včera v 12:23

Benešová: Vláda nepočítá s mechanismem pro odškodňování firem

Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která kabinet přijal...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem
včera v 10:24

Zdopravy: Další rozšíření Letiště Praha pro Eurovii s Hochtiefem

Zakázku na další rozšíření Letiště Praha v areálu Jih, které se někdy také nazývá stará Ruzyně, vyhrálo sdružení...
Česká republika Doprava Stavebnictví
V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku
včera v 09:33

V pondělí otevřou restaurace či hotely, končí nošení roušek venku

Česko čeká v pondělí velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. Po dvouapůlměsíční...
Česká republika Česká ekonomika Turismus a cestovní ruch
Expertní tržní výhled: Valuace některých akcií nabádají k opatrnosti,…
Expertní tržní výhled: Valuace některých akcií nabádají k opatrnosti,…
23. 5. 2020 21:00

Expertní tržní výhled: Valuace některých akcií nabádají k opatrnosti, ceny nahoru žene z velké míry Fed

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla
23. 5. 2020 16:34

Ve Varšavě demonstrovali podnikatelé, policie zasáhla

Několik stovek podnikatelů a rolníků se v centru Varšavy pokusilo protestovat proti údajně nedostatečné podpoře od...
Polsko Koronavirus