Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto
|

Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto

I přes nepřízeň počasí se nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících letošního roku podařilo zvýšit tržby meziročně o 3,6 % na 4,89 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se společnosti v období od ledna do září meziročně zvýšil z 856,3 milionu na 860,2 milionu Kč (+0,5 %). Během konferenčního hovoru vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled.

Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Akcie ČR Výsledková sezóna

Hrubý zisk se společnosti v prvních devíti měsících roku meziročně zvýšil o 3,8 % na 2,37 miliardy Kč. Provozní zisk klesl o 9,1 % na 450,6 milionu Kč, čistý zisk se ale skupině zvýšil o 4,5 % na 272,2 milionu Kč. Náklady na odbyt, marketing a distribuci stouply z 1,49 miliardy na 1,59 miliardy Kč (+6,2 %) a náklady na administrativní činnost stouply z 294,2 milionu na 330,9 milionu Kč (+12,5 %).

"Proti nám stálo chladnější letní počasí v porovnání s loňským rokem a vyšší mzdové i logistické náklady. Přesto jsme dokázali opakovaně růst i na saturovaných trzích v Česku a na Slovensku. K růstu významně přispěl adriatický region. Akvizicí společnosti Espresso jsme posílili v segmentu fresh & herbs," okomentoval výsledky za prvních devět měsíců roku šéf skupiny Kofola ČeskoSlovensko Jannis Samaras.

Na celkových tržbách se v prvních třech čtvrtletích roku jako tradičně nejvíce podílely výnosy z prodeje sycených nápojů (41,7 %) a minerálních vod (28,7 %). Následovaly výnosy z prodeje nesycených nápojů (10,7 %), sirupů (7,1 %), salátů, džusů a dalších produktů freshbarů a salaterií (6,3 %) a z prodeje produktů v kategorii "ostatní" (5,5 %).

V segmentu fresh & herbs narostly meziročně tržby téměř o 10 %, tedy o 45,4 milionu Kč, za čímž stojí akvizice výrobce čajových směsí z léčivých rostlin LEROS a společnosti Espresso, distributora kávových směsí Café Reserva a cejlonských čajů Dilmah na československém trhu.

Tržby freshbarů a salaterií UGO meziročně stouply z 465 milionů na 507 milionů Kč. Počet provozoven UGO se meziročně nezměnil, včetně těch provozovaných v podobě franšíz jich bylo 80.

Za samotné třetí čtvrtletí skupina Kofola vykázala tržby 1,86 miliardy Kč (meziročně +3,9 %), hrubý zisk 955,7 milionu Kč (+6,3 %), provozní zisk 290,7 milionu Kč (+6,4 %) a čistý zisk 245,5 milionu Kč (+40,4 %).

Nejrychleji roste adriatický region, kde Kofola vykázala za samotné třetí čtvrtletí zvýšení tržeb o 9,7 %, velmi dobře si společnost vede v Chorvatsku. Tržby v regionu táhnou prodeje minerální vody Radenska a segment sycených limonád (zejména lokální značky Ora, Nara, Inka i licencovaná Pepsi).

Stabilní růst si drží Česko a Slovensko, kde se na vysoce konkurenčním trhu oproti loňskému teplému létu podařilo v letošním třetím kvartálu navýšit tržby o 1,9 %. Provozní zisk EBITDA ve stejném období v Česku a na Slovensku vzrostl o 7,1 %. Pozitivně se vyvíjí také segment HoReCa.

Upravená EBITDA marže se společnosti v Česku a na Slovensku v třetím čtvrtletí zvýšila o 130 bazických bodů a v adriatickém regionu stoupla o 420 bazických bodů, a to zásluhou vyšších tržeb a nižších cen cukru.

Čistý dluh společnosti se mírně snížil na 2,7 miliardy Kč i přes výplatu dividend, když se snížil pracovní kapitál díky dokončovanému prodeji společnosti Hoop Polska. Zadlužení tak kleslo na 2,6násobek čistého dluhu k upravenému zisku EBITDA z předchozího 2,9násobku.

Analytici: Tržby i provozní zisk jsou nad odhady, výsledky jsou celkově pozitivní

"Třetí kvartál je pro Kofolu sezóně nejsilnější. Reportované hospodářské výsledky překonaly tržní očekávání jak na rovině tržeb (1,86 miliardy Kč vs. 1,84 miliardy Kč, tak na rovině zisku EBITDA (436 milionů Kč, 6,8 % nad odhadem trhu). Růstu tržeb i zisku EBITDA v meziročním srovnání pomohly začlenění kávového byznysu a rostoucí operace v adriatickém regionu. Po špatném druhém kvartálu čísla za třetí čtvrtletí pozitivně překvapila. Tržby se zvýšily ve všech segmentech a na zisku EBITDA se růstem podílely oba dva hlavní sektory podnikání. Zejména potěšil růst adriatického regionu. Zisk za prvních devět měsíců roku tvoří téměř 80 % celoročního cíle," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Kofola vykázala za třetí kvartál pěkné výsledky, když tržby splnily naše (relativně býčí) odhady a EBITDA marže byla nad očekáváním hlavně v adriatickém regionu. Společnost potvrdila silný růst tržeb v adriatickém regionu a oživení v Česku a na Slovensku díky vysokému podílu na trhu HoReCa. Zamlouvá se nám rovněž silná hrubé marže a zpomalující růst provozních nákladů. Dokončovaný prodej podniku Hoop Polska vedl k neočekávanému postupnému zlepšení pracovního kapitálu o 77 milionů Kč. Také daňové sazby byly nižší, než se očekávalo. Problémy s relativně malým byznysem Premium Rosa potvrzují správnost rozhodnutí opustit polský trh," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí hodnotíme pozitivně vzhledem k obnovené dynamice tržeb i zisku po méně povedeném druhém kvartálu," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Management potvrdil celoroční výhled

Management Kofoly během konferenčního hovoru potvrdil výhled pro zisk EBITDA, který pro letošní rok počítá s výsledkem 1,08 miliardy Kč. Vedení dále uvedlo, že spotové ceny cukru coby významná nákladová položka nyní rostou, ale společnost má cca 50 % spotřeby pro příští rok zahedgeováno za letošní ceny. Náklady na cukr by tak příští rok měly vzrůst, ale ne výrazně a zároveň méně, než management očekával před několika měsíci. Podle vyjádření finančního ředitele je hospodaření dostatečné k tomu, aby dividenda zůstala stabilní. To znamená, že by dividenda na akcii měla za letošek činit 13,50 Kč, stejně jako za rok 2018. Vůči současné ceně akcií to znamená hrubý dividendový výnos cca 4,6 %.

Ceny PET materiálu byly v třetím čtvrtletí meziročně mírně nižší a stejný vývoj je očekáván i ve čtvrtém čtvrtletí. Firma očekává víceméně stabilní ceny v roce 2020.

"Celkově hodnotíme komentář ohledně cen materiálů pro rok 2020 pozitivně vzhledem k vysokým spotovým úrovním cukru v Evropě. Očekáváme, že by firma měla být v příštím roce schopná opět růst na rovině zisku EBITDA kolem 5 %. Náročnost na pracovní kapitál je také výrazně nižší poté, co se firma zbavila polského Hoopu. Akcie firmy se oproti konkurenci obchodují s poměrně výrazným diskontem, což se nejeví jako zcela opodstatněné vzhledem k solidnímu tempu růstu a rozvoji HoReCa segmentu na všech trzích," uvedl Petr Bártek.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má devět výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. Kofola má více než 1 970 zaměstnanců, z toho asi 700 v Česku.

Většina společnosti (68 %) patří společnosti Aetos, za níž stojí rodina Samarasů spolu s Reném Musilou a Tomášem Jendřejkem, kteří jsou v Kofole od jejího počátku. Rodinu Samarasů navenek zastupuje Jannis Samaras.

Zdroj: Kofola, ČTK
Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu mírně posílily, dolar…
Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu mírně posílily, dolar…
před hodinou

Americké akcie ve středu po rozhodnutí Fedu mírně posílily, dolar klesl

Akcie ve Spojených státech ve středu mírně posílily poté, co americká centrální banka ponechala úrokové sazby beze...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny
Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny
20:00

Fed v prosinci podle očekávání ponechal měnovou politiku beze změny

Měnový výbor americké centrální banky v prosinci podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 1,50-1,75...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Úrokové sazby
Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek…
Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek…
18:00

Evropské akcie v polovině týdne zpevnily při čekání na výsledek zasedání Fedu

Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v zelených číslech, když investoři čekali na novinky týkající...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
TUI kvůli zákazu létaní Boeingů 737 výrazně klesl zisk
17:46

TUI kvůli zákazu létaní Boeingů 737 výrazně klesl zisk

Cestovní kancelář TUI výrazně poškodil zákaz provozu strojů Boeing 737 MAX. Největšímu turistickému koncernu na světě...
Turismus a cestovní ruch Výsledková sezóna Německo
Škoda Auto dodala v listopadu 109 000 aut, meziročně méně
Škoda Auto dodala v listopadu 109 000 aut, meziročně méně
17:20

Škoda Auto dodala v listopadu 109 000 aut, meziročně méně

Automobilka Škoda Auto dodala v listopadu zákazníkům 109 000 vozů, meziročně o jedno procento méně. Na největším trhu...
Volkswagen Auta Česká republika
PKN požádala ruské dodavatele o odškodné za kontaminaci Družby
PKN požádala ruské dodavatele o odškodné za kontaminaci Družby
17:02

PKN požádala ruské dodavatele o odškodné za kontaminaci Družby

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen požádala své ruské dodavatele o odškodné za potíže způsobené na jaře...
Ropa PKN Orlen Rusko
Pražská burza ve středu znovu oslabila, táhly ji dolů ČEZ, Avast a…
Pražská burza ve středu znovu oslabila, táhly ji dolů ČEZ, Avast a…
16:45

Pražská burza ve středu znovu oslabila, táhly ji dolů ČEZ, Avast a banky

Pražská burza ve středu oslabila třetí den v řadě, index PX klesl o 0,49 % na 1 079,96 bodu. Nejvýrazněji, zhruba 1,5...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Libanonská ekonomika je vlivem politické krize ve vážné krizi
16:21

Libanonská ekonomika je vlivem politické krize ve vážné krizi

Libanonská ekonomika přichází kvůli politické krizi denně o 70 až 80 milionů dolarů. Řekl to ve středu v Paříži...
Blízký a Střední východ Politika HDP
Ze světa investičních doporučení (11. prosince)
16:00

Ze světa investičních doporučení (11. prosince)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Šéfka EK představila klimatický plán, počítá se zákonem i fondem
14:51

Šéfka EK představila klimatický plán, počítá se zákonem i fondem

Evropská komise chce v rámci přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství v nejbližších měsících přijít s řadou...
Evropská unie Ekologie a životní prostředí
Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání
Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání
14:40

Růst spotřebitelských cen v USA v listopadu překonal očekávání

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v listopadu zvýšily proti předchozímu měsíci o 0,3 procenta, oznámilo ve...
Spojené státy americké (USA) Inflace Americká ekonomika
Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku
Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku
14:31

Kofola koupila Karlovarskou Korunní a Ondrášovku

Skupina Kofola ČeskoSlovensko koupila stoprocentní podíl ve společnostech Karlovarská Korunní a Ondrášovka. Transakci...
Kofola ČeskoSlovensko Fúze a akvizice Akcie ČR
Havlíček jednal o příležitostech pro české firmy na severu Afriky
14:13

Havlíček jednal o příležitostech pro české firmy na severu Afriky

Geologické průzkumy pro hledání nerostných surovin, jejich těžba a zpracování, ale i dodávky nových technologií jsou...
Česká republika Byznys a podnikání Afrika
Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun
13:55

Babiš: Uhlíková neutralita v ČR bude stát 675 miliard korun

Náklady na dosažení uhlíkové neutrality v Česku budou činit 675 miliard korun. Evropská unie by to měla zohlednit v...
Česká republika Ekologie a životní prostředí Energetika
USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 6. prosince stoupl o 3,8 % …
13:15

USA: Počet žádostí o hypotéku v týdnu do 6. prosince stoupl o 3,8 % (předchozí týden: -9,2 %)

Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 6. prosince po sezónním očištění údajů stoupl proti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Hypotéky
Bild: Tesla chce v Německu vyrábět 500 000 aut ročně
13:03

Bild: Tesla chce v Německu vyrábět 500 000 aut ročně

Americký výrobce elektromobilů Tesla plánuje ve svém novém závodě v Německu vyrábět 500 000 vozů ročně. Uvedl to ve...
Tesla Auta Německo
Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde
Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde
12:34

Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde

Přes potíže, se kterými se globální ekonomika letos potýkala, v příštím roce nepřijde plnohodnotná hospodářská recese...
Světová ekonomika Výhled na rok 2020 Investiční a ekonomický výhled
Německá vláda odškodní klienty německé CK Thomas Cook
12:07

Německá vláda odškodní klienty německé CK Thomas Cook

Spolková vláda odškodní klienty německé pobočky zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook. Dohodla se na tom...
Turismus a cestovní ruch Německo