Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto
|

Kofola v prvních devíti měsících roku zvýšila prodeje, přestože se neopakovalo loňské mimořádně teplé léto

I přes nepřízeň počasí se nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v prvních devíti měsících letošního roku podařilo zvýšit tržby meziročně o 3,6 % na 4,89 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se společnosti v období od ledna do září meziročně zvýšil z 856,3 milionu na 860,2 milionu Kč (+0,5 %). Během konferenčního hovoru vedení společnosti potvrdilo celoroční výhled.

Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Akcie ČR Výsledková sezóna

Hrubý zisk se společnosti v prvních devíti měsících roku meziročně zvýšil o 3,8 % na 2,37 miliardy Kč. Provozní zisk klesl o 9,1 % na 450,6 milionu Kč, čistý zisk se ale skupině zvýšil o 4,5 % na 272,2 milionu Kč. Náklady na odbyt, marketing a distribuci stouply z 1,49 miliardy na 1,59 miliardy Kč (+6,2 %) a náklady na administrativní činnost stouply z 294,2 milionu na 330,9 milionu Kč (+12,5 %).

"Proti nám stálo chladnější letní počasí v porovnání s loňským rokem a vyšší mzdové i logistické náklady. Přesto jsme dokázali opakovaně růst i na saturovaných trzích v Česku a na Slovensku. K růstu významně přispěl adriatický region. Akvizicí společnosti Espresso jsme posílili v segmentu fresh & herbs," okomentoval výsledky za prvních devět měsíců roku šéf skupiny Kofola ČeskoSlovensko Jannis Samaras.

Na celkových tržbách se v prvních třech čtvrtletích roku jako tradičně nejvíce podílely výnosy z prodeje sycených nápojů (41,7 %) a minerálních vod (28,7 %). Následovaly výnosy z prodeje nesycených nápojů (10,7 %), sirupů (7,1 %), salátů, džusů a dalších produktů freshbarů a salaterií (6,3 %) a z prodeje produktů v kategorii "ostatní" (5,5 %).

V segmentu fresh & herbs narostly meziročně tržby téměř o 10 %, tedy o 45,4 milionu Kč, za čímž stojí akvizice výrobce čajových směsí z léčivých rostlin LEROS a společnosti Espresso, distributora kávových směsí Café Reserva a cejlonských čajů Dilmah na československém trhu.

Tržby freshbarů a salaterií UGO meziročně stouply z 465 milionů na 507 milionů Kč. Počet provozoven UGO se meziročně nezměnil, včetně těch provozovaných v podobě franšíz jich bylo 80.

Za samotné třetí čtvrtletí skupina Kofola vykázala tržby 1,86 miliardy Kč (meziročně +3,9 %), hrubý zisk 955,7 milionu Kč (+6,3 %), provozní zisk 290,7 milionu Kč (+6,4 %) a čistý zisk 245,5 milionu Kč (+40,4 %).

Nejrychleji roste adriatický region, kde Kofola vykázala za samotné třetí čtvrtletí zvýšení tržeb o 9,7 %, velmi dobře si společnost vede v Chorvatsku. Tržby v regionu táhnou prodeje minerální vody Radenska a segment sycených limonád (zejména lokální značky Ora, Nara, Inka i licencovaná Pepsi).

Stabilní růst si drží Česko a Slovensko, kde se na vysoce konkurenčním trhu oproti loňskému teplému létu podařilo v letošním třetím kvartálu navýšit tržby o 1,9 %. Provozní zisk EBITDA ve stejném období v Česku a na Slovensku vzrostl o 7,1 %. Pozitivně se vyvíjí také segment HoReCa.

Upravená EBITDA marže se společnosti v Česku a na Slovensku v třetím čtvrtletí zvýšila o 130 bazických bodů a v adriatickém regionu stoupla o 420 bazických bodů, a to zásluhou vyšších tržeb a nižších cen cukru.

Čistý dluh společnosti se mírně snížil na 2,7 miliardy Kč i přes výplatu dividend, když se snížil pracovní kapitál díky dokončovanému prodeji společnosti Hoop Polska. Zadlužení tak kleslo na 2,6násobek čistého dluhu k upravenému zisku EBITDA z předchozího 2,9násobku.

Analytici: Tržby i provozní zisk jsou nad odhady, výsledky jsou celkově pozitivní

"Třetí kvartál je pro Kofolu sezóně nejsilnější. Reportované hospodářské výsledky překonaly tržní očekávání jak na rovině tržeb (1,86 miliardy Kč vs. 1,84 miliardy Kč, tak na rovině zisku EBITDA (436 milionů Kč, 6,8 % nad odhadem trhu). Růstu tržeb i zisku EBITDA v meziročním srovnání pomohly začlenění kávového byznysu a rostoucí operace v adriatickém regionu. Po špatném druhém kvartálu čísla za třetí čtvrtletí pozitivně překvapila. Tržby se zvýšily ve všech segmentech a na zisku EBITDA se růstem podílely oba dva hlavní sektory podnikání. Zejména potěšil růst adriatického regionu. Zisk za prvních devět měsíců roku tvoří téměř 80 % celoročního cíle," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Kofola vykázala za třetí kvartál pěkné výsledky, když tržby splnily naše (relativně býčí) odhady a EBITDA marže byla nad očekáváním hlavně v adriatickém regionu. Společnost potvrdila silný růst tržeb v adriatickém regionu a oživení v Česku a na Slovensku díky vysokému podílu na trhu HoReCa. Zamlouvá se nám rovněž silná hrubé marže a zpomalující růst provozních nákladů. Dokončovaný prodej podniku Hoop Polska vedl k neočekávanému postupnému zlepšení pracovního kapitálu o 77 milionů Kč. Také daňové sazby byly nižší, než se očekávalo. Problémy s relativně malým byznysem Premium Rosa potvrzují správnost rozhodnutí opustit polský trh," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí hodnotíme pozitivně vzhledem k obnovené dynamice tržeb i zisku po méně povedeném druhém kvartálu," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Management potvrdil celoroční výhled

Management Kofoly během konferenčního hovoru potvrdil výhled pro zisk EBITDA, který pro letošní rok počítá s výsledkem 1,08 miliardy Kč. Vedení dále uvedlo, že spotové ceny cukru coby významná nákladová položka nyní rostou, ale společnost má cca 50 % spotřeby pro příští rok zahedgeováno za letošní ceny. Náklady na cukr by tak příští rok měly vzrůst, ale ne výrazně a zároveň méně, než management očekával před několika měsíci. Podle vyjádření finančního ředitele je hospodaření dostatečné k tomu, aby dividenda zůstala stabilní. To znamená, že by dividenda na akcii měla za letošek činit 13,50 Kč, stejně jako za rok 2018. Vůči současné ceně akcií to znamená hrubý dividendový výnos cca 4,6 %.

Ceny PET materiálu byly v třetím čtvrtletí meziročně mírně nižší a stejný vývoj je očekáván i ve čtvrtém čtvrtletí. Firma očekává víceméně stabilní ceny v roce 2020.

"Celkově hodnotíme komentář ohledně cen materiálů pro rok 2020 pozitivně vzhledem k vysokým spotovým úrovním cukru v Evropě. Očekáváme, že by firma měla být v příštím roce schopná opět růst na rovině zisku EBITDA kolem 5 %. Náročnost na pracovní kapitál je také výrazně nižší poté, co se firma zbavila polského Hoopu. Akcie firmy se oproti konkurenci obchodují s poměrně výrazným diskontem, což se nejeví jako zcela opodstatněné vzhledem k solidnímu tempu růstu a rozvoji HoReCa segmentu na všech trzích," uvedl Petr Bártek.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Má devět výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. Kofola má více než 1 970 zaměstnanců, z toho asi 700 v Česku.

Většina společnosti (68 %) patří společnosti Aetos, za níž stojí rodina Samarasů spolu s Reném Musilou a Tomášem Jendřejkem, kteří jsou v Kofole od jejího počátku. Rodinu Samarasů navenek zastupuje Jannis Samaras.

Zdroj: Kofola, ČTK
Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly
před hodinou

Kanada: Maloobchodní tržby v červenci zklamaly

Kanadské maloobchodní tržby v červenci meziměsíčně vzrostly o 0,6 % po růstu o 22,7 % v červnu (revidováno z 23,7 %),...
Kanada Maloobchod Tržby
EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK
před hodinou

EU koupí až 300 milionů dávek vakcíny od Sanofi a GSK

Evropská unie potvrdila, že koupí vakcínu proti nemoci covid-19, kterou vyvíjejí farmaceutické firmy Sanofi a GSK....
Koronavirus Evropská unie Sanofi
Trump v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat
14:30

Trump v USA zablokuje čínské aplikace TikTok a WeChat

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa od neděle ve Spojených státech zablokuje možnost stahovat aplikace TikTok a...
Donald Trump Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety
13:54

Ryanair kvůli cestovním omezením zruší další lety

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se kvůli cestovním omezením v souvislosti s koronavirem chystá rušit...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu
12:33

Odbyt automobilky Škoda Auto se v srpnu vrátil k poklesu

Automobilce Škoda Auto v srpnu meziročně klesl odbyt o 6,8 procenta na 82 100 aut po červencovém nárůstu o 5,6...
Auta Česká republika Koronavirus
Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26…
11:28

Čistý zisk tuzemských bank v prvním pololetí klesl o 19 miliard na 26,57 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku v letošním prvním pololetí klesl souhrnný čistý zisk meziročně o 19 miliard Kč na 26,57...
Banky Zisky Česká republika
LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext
10:08

LSE exkluzivně jedná o prodeji italské burzy s firmou Euronext

Provozovatel londýnské akciové burzy London Stock Exchange po prozkoumání všech nabídek zahájil exkluzivní jednání o...
Fúze a akvizice Evropské akcie
Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME
09:55

Pololetní úprava indexu CECE: Mírný nárůst váhy akcií CME

Ve středu večer byly oznámeny pololetní úpravy regionálního indexu CECE. Nová váha začne platit od pondělí 21. září,...
Indexy Akcie ČR
Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G
09:38

Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint zaměřenou na 5G

Švédský výrobce telekomunikačního zařízení Ericsson koupí americkou firmu Cradlepoint, poskytovatele bezdrátových...
Technologie 5G sítě Fúze a akvizice
Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu nezklamaly
08:00

Maloobchodní tržby ve Spojeném království v srpnu nezklamaly

Tržby maloobchodních prodejců ve Spojeném království zaznamenaly v srpnu růst o 0,8 %, což bylo mírně nad odhady...
Spojené království Maloobchod Tržby
Co musíte ráno vědět (18. září)
Co musíte ráno vědět (18. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a na Wall Street, jak výrazně klesl tok investic mezi USA a Čínou a kupoval...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek klesly po neuspokojivých údajích z trhu…
Americké akcie ve čtvrtek klesly po neuspokojivých údajích z trhu…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek klesly po neuspokojivých údajích z trhu práce

Americké akcie ve čtvrtek oslabily, přispěla k tomu neuspokojivá data o vývoji na trhu práce ve Spojených státech....
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Španělské banky Caixabank a Bankia schválily fúzi
včera v 21:51

Reuters: Španělské banky Caixabank a Bankia schválily fúzi

Správní rady španělských bankovních domů Caixabank a Bankia ve čtvrtek schválily podmínky navrhovaného spojení, které...
Evropské banky Španělsko Finanční sektor
Reuters: Německo si chce kvůli viru půjčit téměř 100 miliard eur
včera v 20:57

Reuters: Německo si chce kvůli viru půjčit téměř 100 miliard eur

Německá vláda si hodlá v příštím roce půjčit v čistém vyjádření téměř 100 miliard eur, aby mohla pokračovat v boji...
Německo Zadlužení Koronavirus
Pivovar Carlsberg zlepšil výhled, mimo jiné díky východní Evropě
včera v 19:11

Pivovar Carlsberg zlepšil výhled, mimo jiné díky východní Evropě

Dánský pivovar Carlsberg zlepšil odhad celoročního zisku, mimo jiné kvůli solidnímu prodeji ve východní Evropě a...
Pivo Evropské akcie Výsledková sezóna
CNBC: Oracle získá v aplikaci TikTok významný podíl
včera v 18:28

CNBC: Oracle získá v aplikaci TikTok významný podíl

Americká softwarová společnost Oracle získá 20% podíl v nové americké firmě, která bude provozovatelem aplikace...
Sociální sítě Donald Trump Oracle
Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na výroky BoE a Fedu ztrácely
Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na výroky BoE a Fedu ztrácely
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na výroky BoE a Fedu ztrácely

Akcie na západoevropských trzích ve čtvrtek po několika dnech růstu skončily v minusu. Investoři se nedočkali dalších...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě