Kofole loni vzrostly tržby o 4,1 % na 6,4 miliardy korun, čistý zisk jí stoupl 319 milionů korun
|

Kofole loni vzrostly tržby o 4,1 % na 6,4 miliardy korun, čistý zisk jí stoupl 319 milionů korun

Nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko loni vzrostly tržby meziročně o 4,1 % na 6,4 miliardy korun. Provozní zisk EBIT jí stoupl o 2,9 % na 569,5 milionu korun a ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) o 5,9 % na 1,12 miliardy korun. Čistý zisk se společnosti zvýšil z 264 milionů na 319 milionů korun.

Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Akcie ČR Výsledková sezóna

V České republice a na Slovensku se společnosti loni dařilo v segmentu HoReCa, kde tržní podíl v Česku navýšila na 27,8 % a na Slovensku na 41,2 %. "Výborný prodejní potenciál ukázala relativně nová značka v portfoliu skupiny, přírodní minerální voda Kláštorná Kalcia, kterou po velmi úspěšném vstupu na slovenský trh mohou nově ochutnat i čeští spotřebitelé," uvedla společnost.

Generální ředitel skupiny Kofola ČeskoSlovensko Jannis Samaras uvedl, že u provozního zisku před odpisy společnost překonala plán o 3,6 %, a to navzdory horšímu počasí a rostoucím nákladům. Společnost loni udělala významné změny ve struktuře, když prodala společnosti v Polsku a Rusku.

V adratickém regionu přinesly dobrý výsledek slovinská značka přírodní minerální vody Radenska a limonády Ora. "V roce 2020 skupina dokončí významnou investici do výrobního závodu v Lipiku, jež přinese významné zefektivnění výroby," uvedla Kofola. Pozitivní trend nadále vykazoval i segment "fresh & herbs", jehož tržby meziročně narostly z 453 milionů korun na 483 milionů korun.

Za samotné čtvrté čtvrtletí Kofola vykázala tržby 1,52 miliardy korun (+5,7 %), provozní zisk EBITDA 259,2 milionu korun (+29,4 %) a čistý zisk 46,4 milionu korun (+1 225,7 %).

Tržby vzrostly ve čtvrtém kvartálu hlavně díky rychlému rozjezdu značky Kláštorná na Slovensku, růstu tržního podílu v segmentu HoReCa a díky pokračujícímu růstu tržního podílu v Chorvatsku (Radenska, distribuce Pepsi).

Také řetězec UGO zvýšil tempo růstu tržeb na dvojciferné hodnoty. Marže stouply díky vyššímu podílu HoReCa a díky klesajícím nákladům na PET lahve a sladidla. To bylo částečně tlumeno rychlým růstem nákladů pod úrovní hrubého zisku (mzdy, distribuční náklady) a odpisem pohledávek v Chorvatsku.

Čistý dluh společnosti se ve čtvrtém čtvrtletí proti třetímu kvartálu snížil na 2,65 miliardy Kč a poměr čistého dluhu k zisku EBITDA klesl z 2,6 na 2,4. Skupina navíc oznámila, že z prodeje polských a ruských aktive ještě dostane 258 milionů Kč v hotovosti, plus má aktuálně 774 milionů Kč na účtech. To podle odhadu analytika Petra Bártka z České spořitelny bude téměř stačit na kupní cenu za Ondrášovku. Její převzetí by mělo být dokončeno v druhém čtvrtletí a cenu transakce Bártek odhaduje na 1,1 až 1,4 miliardy Kč.

Společnost kvůli probíhajícím opatřením v rámci boje proti koronaviru neposkytla výhled na letošní rok ani neoznámila návrh na dividendu ze zisku z loňského roku. Oboje chce oznámit po výsledcích za první čtvrtletí. V letošním roce bude podle společností klíčové, jak se jí podaří čelit právě situaci související s šířením koronaviru.

Analytici: Výsledky jsou dobré, kaňkou na nich je ale pravděpodobný propad tržeb

"Celkově Kofola reportovala velmi silné výsledky za čtvrté čtvrtletí s růstem tržeb ve všech segmentech, hlavními tahouny byly růst tržního podílu v segmentu HoReCa, Kláštorná a růst v Chorvatsku. Firma byla úspěšná v zajišťování cen sladidel a PET granulí. Aktuálně je nicméně HoReCa segment, který dělá téměř polovinu tržeb Kofoly, v Česku, na Slovensku a ve Slovinsku prakticky zavřený. Velmi zhruba odhadujeme pokles EBITDA v letošním roce o 10% i přes konsolidaci Ondrášovky v druhém pololetí. Zadlužení firmy by se tak v případě výplaty dividendy mohlo dostat k úrovni dluhových kovenantů (čistý dluh / zisk EBITDA na úrovni 3,5). Proto bychom letos preferovali výplatu co nejnižší dividendy. Neoznámení dividendy by mohlo mít krátkodobě negativní dopad na akcie Kofoly, dlouhodobě by se ale jednalo o rozumné rozhodnutí," říká Petr Bártek z České spořitelny.

"Domníváme se, že v současné situaci může management Kofoly omezit dividendu za loňský rok k poslední úrovni 13,50 Kč na akcii. Také může oznámit, že budoucí dividendová politika bude touto situací ovlivněna. Výsledky za loňský rok jinak hodnotíme pozitivně, avšak celkové vyznění výroční zprávy je kaleno výrazným dopadem současné epidemie na tržby firmy," dodává analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Konferenční hovor: Leden a únor byly silné měsíce, druhé čtvrtletí zatím bez výhledu

Ve čtvrtek Kofola pořádala konferenční hovor k výsledkům za loňský rok. Během něho uvedla, že hlavním cílem je udržení zadluženosti do konce roku pod úrovní dluhových kovenantů (poměr čistého zisku k provoznímu zisku EBITDA na úrovni 3,5). Kovenanty jsou testovány čtvrtletně a společnost o nich nyní jedná s bankami. Kofola odkládá investice, s výjimkou těch nutných. Finanční ředitel věří, že v případě potřeby banky kovenanty dočasně uvolní.

Na rozhodnutí o dividendách je dost času, valná hromada je plánovaná na přelom května a června. Z pohledu hospodaření byly podle finančního ředitele první dva měsíce roku výborné a vysoké prodeje v retailu částečně vyvažují zavřené restaurace, takže se aktuální situace ve výsledcích za první čtvrtletí ještě příliš neprojeví. Pro druhé čtvrtletí společnost nemá žádný výhled. Ve třetím čtvrtletí by zavřené hranice mohly být teoreticky pozitivní, menší příliv turistů do Prahy by Kofolu příliš nebolel. Z pohledu vstupních materiálů Kofola zopakovala očekávání víceméně stabilních nákladů na sladidla a prozatím nižší náklady na PET granule. Produkce stále normálně běží, Kofola jen zastavila produkci nápojů pro HoReCa segment.

Kofola ČeskoSlovensko má devět výrobních závodů v České republice, na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. K výrobkům Kofoly vedle stejnojmenného nápoje patří i nápoje značek Rajec, Jupí, Vinea, Jupík, Semtex nebo Top Topic. Kofola má téměř 2 000 zaměstnanců, z toho asi 700 v Česku. Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.

Zdroj: Kofola, ČTK
Japonsko připravilo druhý balíček na podporu ekonomiky
před 30 minutami

Japonsko připravilo druhý balíček na podporu ekonomiky

Japonská vláda ve středu schválila druhý balíček na podporu ekonomiky zasažené dopady koronavirové krize. Vynaloží na...
Japonsko Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza ve středu opět v zisku, táhly ji hlavně bankovní tituly
Pražská burza ve středu opět v zisku, táhly ji hlavně bankovní tituly
před hodinou

Pražská burza ve středu opět v zisku, táhly ji hlavně bankovní tituly

Pražská burza ve středu dopoledně navázala na úterní pozitivní výkon, odpoledne ale část svých zisků umazala. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (27. května)
15:24

Ze světa investičních doporučení (27. května)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Twitter označil Trumpovy tweety za nepřesné, Trump hrozí regulací
Twitter označil Trumpovy tweety za nepřesné, Trump hrozí regulací
14:54

Twitter označil Trumpovy tweety za nepřesné, Trump hrozí regulací

Společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, poprvé označila tweety amerického prezidenta Donalda...
Donald Trump Twitter Regulace
Kvůli koronaviru hrozí snížení ratingu rekordnímu počtu subjektů
Kvůli koronaviru hrozí snížení ratingu rekordnímu počtu subjektů
14:29

Kvůli koronaviru hrozí snížení ratingu rekordnímu počtu subjektů

Počet firem nebo zemí, kterým hrozí snížení ratingu, stoupl na rekordní maximum. Může za to pandemie způsobená...
Rating Ratingové agentury Koronavirus
Evropská komise chce na podporu ekonomiky dát 750 miliard eur,…
Evropská komise chce na podporu ekonomiky dát 750 miliard eur,…
12:45

Evropská komise chce na podporu ekonomiky dát 750 miliard eur, očekává se tvrdé vyjednávání mezi členskými zeměmi

Evropská komise plánuje nový balíček fiskální pomoci o objemu 750 miliard eur, kterým chce zabránit nejhlubší recesi...
Evropská unie Evropa Podpora ekonomiky
Příspěvek 500 Kč za den budou moci dostat i společníci malých s. r. o.
12:05

Příspěvek 500 Kč za den budou moci dostat i společníci malých s. r. o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru,...
Česká republika Podpora ekonomiky Koronavirus
Lagardeová: Zpomalení evropské ekonomiky nebude mírné
Lagardeová:  Zpomalení evropské ekonomiky nebude mírné
11:19

Lagardeová: Zpomalení evropské ekonomiky nebude mírné

Šéfka ECB Christine Lagardeová v rámci svého středečního vystoupení připomněla, že scénář s mírným poklesem evropské...
ECB Evropská unie Evropská ekonomika
Asijské akcie ve středu hledaly směr, hlavními faktory jsou stále…
Asijské akcie ve středu hledaly směr, hlavními faktory jsou stále…
10:30

Asijské akcie ve středu hledaly směr, hlavními faktory jsou stále oživení ekonomik a Hongkong

Akcie v Asii a Tichomoří ve středu nenavázaly na dobré výsledky z ostatních světových trhů a skončily smíšeně....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francouzská ekonomika by ve 2. čtvrtletí mohla klesnout o 20 %
Francouzská ekonomika by ve 2. čtvrtletí mohla klesnout o 20 %
10:10

Francouzská ekonomika by ve 2. čtvrtletí mohla klesnout o 20 %

Francouzská ekonomika by ve druhém čtvrtletí mohla kvůli koronaviru klesnout ve srovnání s předchozími třemi měsíci o...
Francie HDP Hospodářský růst
Hlavní akcionář Stock Spirits tlačí na další akvizice nebo vyšší…
09:42

Hlavní akcionář Stock Spirits tlačí na další akvizice nebo vyšší dividendu

Hlavní akcionář likérky Stock Spirits, společnost Western Gate držící asi 10% podíl ve firmě, vyzval v úterý vedení...
Stock Spirits Alkohol a drogy Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (27. května)
Co musíte ráno vědět (27. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v Praze, které firmy jdou do IPO i přes nejistotu na trzích a proč by měl...
Musíte vědět
Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii
včera v 22:07

Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19, než...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky brzdily růst

Akcie ve Spojených státech posílily v naději na ekonomické oživení a vyvinutí vakcíny proti koronaviru, v závěru jim...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur
včera v 20:59

Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn částkou 5,5 miliardy eur. Již dříve problémovou...
Německo Doprava Podpora ekonomiky