Komerční banka v prvním pololetí vydělala 7,21 miliardy Kč, meziročně téměř o 7 % více
|

Komerční banka v prvním pololetí vydělala 7,21 miliardy Kč, meziročně téměř o 7 % více

Komerční bance v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk o 6,8 % na 7,21 miliardy Kč. Čisté provozní výnosy se jí meziročně zvýšily o 5 % na 16,17 miliardy Kč. Díky silnému ekonomickému prostředí a dalším pozitivním faktorům banka opět vykázala čisté rozpuštění opravných položek k úvěrům.

Komerční banka Finanční sektor Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čisté úrokové a podobné výnosy se Komerční bance v prvním pololetí zvýšily o 8 % na 11,76 miliardy Kč. Nárůst byl důsledkem jak zvýšení objemu aktiv, tak růstu korunových úrokových sazeb, který podpořil výnosy z reinvestování vkladů a kapitálu. Na druhou stranu intenzivní konkurence na bankovním trhu snižovala úrokové marže u úvěrů. Čistá úroková marže, počítaná jako poměr úrokových výnosů k úročeným aktivům v rozvaze, dosáhla 2,2 %.

Čistý výnos z poplatků a provizí klesl v prvních šesti měsících roku o 0,7 % na 2,96 miliardy Kč. Banka zaznamenala vyšší výnosy ze speciálních finančních služeb, jako je vydávání platebních nástrojů v zahraničním obchodu, bankovní záruky nebo poradenství. Výnosy z vedení účtů se zvýšily s tím, jak se klienti přiklánějí k účtům, jež mají v ceně zahrnutý větší rozsah služeb a transakcí. Na druhou stranu příjmy z transakčních poplatků ze stejného důvodu poklesly, a to i navzdory rostoucímu počtu realizovaných transakcí, zvláště platebními kartami. Výnosy z úvěrových služeb bance klesly pod vlivem menšího objemu nově poskytnutých úvěrů občanům.

Čistý zisk z finančních operací se snížil o 4,9 % na 1,34 miliardy Kč. Poptávka po zajištění finančního rizika byla v prvních měsících roku limitovaná kvůli chybějícímu trendu jak u kurzu české koruny, tak u korunových úrokových sazeb. V druhém čtvrtletí pak změnu přinesla zvýšená volatilita kurzu koruny vůči euru a změněné vnímání dalšího vývoje úrokových sazeb.

Provozní náklady Komerční banky vzrostly v prvním pololetí o 1,6 % na 7,71 miliardy Kč. Po očištění o loňské jednorázové položky v podobě tvorby restrukturalizační rezervy a rozpuštění rezervy na korporátní služby růst provozních nákladů dosáhl 2,9 %. Upravené personální náklady byly meziročně vyšší o 1,8 % a dosáhly 3,88 miliardy Kč, což bylo důsledkem nárůstu mezd a odměn.

Všeobecné provozní náklady (bez příspěvků do regulatorních fondů) byly nižší o 2,4 % a dosáhly 1,84 miliardy Kč. Po očištění o jednorázové vlivy všeobecné provozní náklady vzrostly o 2,7 %, především vlivem vyšších nákladů na IT podporu.

Banka v prvním pololetí také vykázala čisté rozpuštění opravných položek v objemu 354 milionů Kč. Mimořádný výsledek byl dán pokračováním růstové fáze hospodářského cyklu, nízkými mírami selhání klientů a dobrými výsledky vymáhání.

Objem úvěrů klientům se v období od dubna do června zvýšil o 3,2 % na 644,8 miliardy Kč. Z toho úvěry na bydlení (poskytované společnostmi KB a Modrá pyramida) se zvýšily o 3,6 %. Objem úvěrů poskytnutých skupinou KB podnikům a korporacím byl větší o 3,1 %.

Vklady klientů stouply meziročně o 4 % na 838,6 miliardy Kč. Objem aktiv klientů skupiny KB v podílových fondech, penzijním spoření a životním pojištění narostl o 6,6 % na 176,8 miliardy Kč.

Kapitálová přiměřenost banky dosahovala na konci prvního pololetí 19 %, přičemž podíl jádrového Tier 1 kapitálu na rizikově vážených aktivech byl 18,4 %.

"V první polovině roku a hlavně ve druhém čtvrtletí jsme představili řadu nových služeb, zejména v digitálním prostoru. Rovněž naši klienti stále rostoucí měrou využívají bankovní služby prostřednictvím digitálních kanálů. Investujeme značné prostředky na to, aby naše elektronické bankovnictví zůstalo pro klienty nejen atraktivní, ale i bezpečné. Přitom stále rozvíjíme nabídku pro zákazníky i prostřednictvím pobočkové sítě," uvedl ve výsledkové zprávě Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.

"Dále se nám podařilo udržet stabilní čistou úrokovou marži i přes trvající konkurenční tlak na úvěrová rozpětí a pokles dlouhodobých úrokových sazeb. Příjmy z poplatků a finančních operací se ve druhém čtvrtletí mírně zvýšily, čímž se dostaly do souladu s naším očekáváním pro celý rok. Provozní výdaje jasně odrážely probíhající strategickou transformaci, včetně organizační optimalizace a investic do digitalizace," dodal.

Za samotné druhé čtvrtletí Komerční banka vykázala čisté úrokové výnosy 5,87 miliardy Kč (2Q2018: 5,49 miliardy Kč), čistý výnos z poplatků a provizí 1,53 miliardy Kč (2Q2018: 1,52 miliardy Kč) a čistý zisk z finančních operací 768 milionů Kč (2Q2018: 747 milionů Kč). Čistý zisk bance v druhém čtvrtletí stoupl o 7,5 % na 4,04 miliardy Kč.

Ve výhledu Komerční banka uvedla, že čistý provozní zisk za rok 2019 by se měl ve srovnání s rokem 2018 mírně zvýšit. Čistý úrokový výnos by ve druhé polovině roku podle managementu měl ovlivňovat negativní sklon výnosové křivky a pozitivní vliv rostoucího objemu úvěrů a vkladů by měl být kompenzován pokračujícím konkurenčním tlakem na úvěrovou marži a mírně rostoucími náklady na vklady. Výnosy z poplatků a provizí by měly skončit na podobné úrovni jako loni, když růst aktivity klientů kompenzuje tlak na ceny. Provozní výdaje by se měly zvyšovat tempem podobným míře inflace.

Analytici: Výsledky za druhé čtvrtletí jsou neutrální až mírně negativní

"Komerční banka reportovala za druhý kvartál čistý zisk 4,04 miliardy Kč (mírně nad konsenzem trhu 3,86 miliardy Kč). Nicméně pozitivní překvapení pramení především z opětovného rozpouštění opravných položek. Na provozní úrovni jsou výsledky oproti konsenzu mírně slabší. Růst úrokových výnosů mírně zpomalil oproti předchozímu kvartálu a dosáhl 7 %, což je kombinace 3% růstu úvěrového portfolia a meziročně mírně vyšší čisté úrokové marže (2,15 % oproti 2,12 % ve druhém loňském čtvrtletí)," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Celkově jsou pro nás výsledky i přes lepší čistý zisk mírným zklamáním. Důvodem je především zpomalení růstu úrokových výnosů a relativně opatrné komentáře managementu k vývoji úrokových marží ve druhé polovině roku. Naopak pozitivní je kontrola nákladů a pokračující rozpouštění opravných položek," dodává Lávička.

"Celkově hodnotíme výsledky za druhé čtvrtletí jako neutrální. Čistý zisk byl solidní a nad očekáváním díky vyššímu než očekávanému rozpouštění opravných položek, ale čistý úrokový zisk zaostal za očekáváními a banka naznačila, že ve druhé polovině roku bude ovlivněn klesajícími výnosy dlouhodobých dluhopisů, podle kterých se stanovují úrokové sazby u úvěrů. Jinak byly výsledky víceméně v souladu s očekáváním. Cena akcií se ještě nevrátila na úrovně, z nichž sestoupila kvůli dřívějším spekulacím ohledně možného zavedení bankovní daně, z hlediska hospodaření banky lze ale hovořit o pozitivním vývoji, a proto i náš výhled zůstává pozitivní," doplňuje analytik Thomas Unger z Erste.

Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 %. Komerční banka a její dceřiné společnosti obsluhovaly na konci prvního pololetí 2,39 milionu klientů, samotná Komerční banka měla 1,67 milionu klientů.

Zisk Société Générale kvůli nákladům na restrukturalizaci klesl
Francouzské bance Société Générale klesl ve druhém čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 procent na 1,05 miliardy eur. Zisk stáhly dolů náklady na restrukturalizaci divize firemního a investičního bankovnictví. Uvedla to banka, která je podle tržní kapitalizace třetí největší ve Francii, ve čtvrtečním prohlášení. Analytici v anketě agentury Bloomberg čekali pokles zisku až na 930 milionů eur. Příjmy se snížily o 2,6 procenta na 6,28 miliardy eur.
Zdroj: Komerční banka, ČTK
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra