Monetě Money Bank v pololetí klesl čistý zisk na 2,2 miliardy Kč, management ale zlepšil celoroční výhled
|

Monetě Money Bank v pololetí klesl čistý zisk na 2,2 miliardy Kč, management ale zlepšil celoroční výhled

Tuzemský finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za prvních šest měsíců letošního roku zisk po zdanění 2,2 miliardy Kč. Meziročně tak společnosti čistý zisk klesl o 3,6 %, snížily se čistý úrokový příjem i výnos z poplatků a provizí. Banka ovšem zaznamenala významný nárůst v segmentech nezajištěných spotřebitelských úvěrů, úvěrů poskytnutých malým firmám a hypotečních úvěrů a zlepšila celoroční výhled čistého zisku.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem Monetě klesl o 13,2 % na 3,72 miliardy Kč a výnos z poplatků a provizí se jí snížil o 7,1 % na 918 milionů Kč. Naopak čistý zisk z finančních operací bance vyskočil o 65,9 % na 516 milionů Kč, a to díky zaúčtování jednorázového příjmu 343 milionů Kč z prodeje držených dluhopisů.

Provozní náklady Monetě v pololetí klesly o dvě procenta na 2,3 miliardy Kč, a to navzdory růstu počtu zaměstnanců, tlakům na mzdy a investicím do digitalizace. Poměr nákladů k výnosům dosáhl 43,3 %, což představuje pokles proti druhé polovině loňského roku a lepší výsledek ve srovnání s cílem managementu pro letošní rok.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 1H2017

Banka vykázala návratnost kapitálu (RoTE) na úrovni 19,1 % proti 15,3 % vykázaným na konci loňského roku. MONETA má nadále velmi silnou kapitálovou pozici, kapitálový poměr CET1 dosahuje 18,4 %, společnost má přebytečný kapitál v objemu 3,2 miliardy Kč. Minimální hodnota ukazatele CET1 je podle vyhlášky České národní banky osm procent.

Silná kapitálová pozice a zlepšený výhled

Přebytečný kapitál bude podle Monety použit na pokrytí jednorázového dopadu zavedení mezinárodního účetního standardu IFRS9, na investice do růstových aktivit, další růst rizikově vážených aktiv a výplatu dividend. Banka znovu potvrdila svou dividendovou politiku a cíl rozdělit zbývající přebytečný kapitál akcionářům. Likvidita zůstává velice silná s ukazatelem krytí na úrovni 160 %, což je vysoko nad regulatorními požadavky.

Management Monety současně se zveřejněním výsledků zvýšil celoroční odhad čistého zisku banky z 3,4 miliardy Kč na 3,65 miliardy Kč a snížil odhad nákladů na rizika z 80 až 90 bazických bodů na 60 až 70 bazických bodů.

"Mimořádný zisk z prodeje dluhopisů pomůže celoročnímu zisku a s tím související dividendě. Výhled managementu je podle našeho názoru na úrovni čistého zisku konzervativní a neměl by být problém jej překonat," říká analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Růst úvěrového portfolia pokračuje

Meziroční nárůst bilance úvěrů dosáhl 8,9 %, růst čistých úvěrů pro malé firmy činil 31,5 % a růst čistých investičních úvěrů dosáhl 20,4 %. Prudký růst banka zaznamenala v segmentu hypoték, kde objem nových úvěrů vystřelil o 236,7 %. MONETA díky tomu dosáhla 4% podílu na trhu hypoték. Čistá hodnota hypotečního portfolia stoupla díky prudkému růstu nových hypoték o 17,5 % na 17,7 miliardy Kč.

"Navzdory konkurenčním tlakům jsme dosáhli velmi dobrého výsledku v retailovém i komerčním segmentu a udrželi jsme si kontrolu nad náklady. To vedlo k významnému posílení výkonnosti a dalšímu růstu návratnosti kapitálu," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Monety Money Bank Tomáš Spurný.

"Nadále se soustředíme na splnění slibu stát se šampionem českých živnostníků, svobodných povolání a malých firem, kterým pomáháme růst. V segmentu malých firem jsme investovali do rozšíření obchodní sítě, klientského servisu a vývoje produktů a dosáhli jsme meziročního růstu objemu nových splátkových úvěrů o 152,1 % na 898,3 milionu Kč," uvedl dále Spurný.

Celkový objem úvěrů v segmentu malých firem vzrostl meziročně v čisté hodnotě o 31,5 % na 2,2 miliardy Kč. Zároveň vzrostl i objem investičních úvěrů, meziročně v čisté výši o 20,4 %. Výkonné retailové úvěry vzrostly bance meziročně v čisté hodnotě o 8,1 % na 56,4 miliardy Kč.

MONETA Money Bank - retailové a korporátní úvěry (1H2017)

Spotřebitelské úvěry vzrostly meziročně o 5,5 % na čistou hodnotu 33,7 miliardy Kč. Objem půjček na koupi vozidel výrazně vzrostl díky akvizici nových klientů, bilance v čisté hodnotě meziročně stoupla o 18,9 % na 2,4 miliardy Kč.

Za samotné druhé čtvrtletí MONETA vykázala pokles čistého zisku z 1,2 miliardy Kč na 1,16 miliardy Kč. Čistý úrokový příjem Monetě v druhém čtvrtletí klesl z 2,11 miliardy Kč na 1,82 miliardy Kč a čistý příjem z poplatků a provizí klesl z 498 milionů Kč na 460 milionů Kč, zatímco čistý zisk z finančních operací se díky prodeji dluhopisů zvýšil z 238 milionů Kč na 413 milionů Kč.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 2Q2017

Rizikem zůstává pokles úrokové marže

"Druhý kvartál nepřinesl zvrat v dlouhodobých trendech. Čistý úrokový i neúrokový výnos byl pod naším i tržním očekáváním. Čistá úroková marže pokračovala v poklesu a ve druhém čtvrtletí dosáhla 4,7 %, očekávali jsme 5 %. Celkové provozní výnosy a čistý zisk ale výrazně překonaly očekávání trhu. Důvodem byl výnos z finančních transakcí, v rámci kterého byl zaúčtován prodej držených dluhopisů," říká analytik Richard Miřátský z Komerční banky.

"Monetě se dařilo navyšovat objem poskytnutých úvěrů ve spotřebním i komerčním segmentu, vysvětlením pokračujícího poklesu čisté úrokové marže je tedy agresivní cenová politika. Výsledky s ohledem na výrazně vyšší čistý zisk a zlepšený celoroční výhled celkově vnímáme mírně pozitivně," dodává Miřátský.

"Za hlavní problém Monety nadále považujeme pokračující pokles čisté úrokové marže. Předpokládáme, že trend bude pokračovat s tím, jak konkurence tlačí na ceny především v oblasti spotřebitelských úvěrů. Nedávné zvýšení sazeb České národní banky by však mohlo Monetě pomoci tento příjem stabilizovat. Za předpokladu, že se to společnosti podaří (očekáváme stabilizaci v roce 2018), lze současnou cenu akcií banky považovat za atraktivní," napsal analytik Thomas Unger z Erste Group Bank.

MONETA pokračuje v investicích do digitálních bankovních produktů pro klienty a digitalizace podpůrných procesů. Z plánovaných 600 milionů již investovala 120 milionů Kč. Banka pokračuje i s modernizací pobočkové a bankomatové sítě, dosud v této oblasti MONETA investovala 146 z plánovaných 800 milionů Kč.

MONETA Money Bank na trhu do loňského května působila pod názvem GE Money Bank. Společnost se přejmenovala poté, co došlo ke změně vlastnické struktury, kdy skupina General Electric prodala všechny své akcie GE Money Bank. MONETA obsluhuje přes milion klientů, v Česku má přes 230 poboček a 653 bankomatů.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
včera v 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
včera v 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
včera v 17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
včera v 17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
včera v 17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
včera v 16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
včera v 16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
včera v 15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
včera v 15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení
Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček
včera v 15:03

Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček

Novým členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ se může stát šéf výboru pro audit ČEZ Jan Vaněček. Má pro to...
ČEZ Management
Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta
včera v 14:32

Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta

Kanadská meziroční inflace zrychlila v červnu na 2,5 procenta z květnových 2,2 procenta. Trh očekával mírnější...
Kanada Inflace Maloobchod
Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR
včera v 14:24

Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR

Městský soud v Praze zakázal provozovateli satelitní televize Skylink, firmě M7 Group, šíření kanálů TV Nova na...
Česká republika Slovensko Média
Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky
včera v 14:13

Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžařské firmy OKD hodlá celý příští týden vyslýchat svědky. Její...
Těžba Právo Česká republika
Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent
včera v 13:54

Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent

Americký průmyslový konglomerát General Electric ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 736 milionu dolarů, což je...
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují
včera v 13:34

Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují

Největší skandinávské stavební společnosti Skanska ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl provozní zisk. Meziročně se...
Stavebnictví Evropské akcie Výsledková sezóna
Merck sníží ceny některých léků, vyhoví tím Trumpovi
včera v 13:06

Merck sníží ceny některých léků, vyhoví tím Trumpovi

Americký farmaceutický koncern Merck & Co v reakci na kritiku prezidenta Spojených států Donalda Trumpa sníží ceny...
Americké akcie Merck Donald Trump