Monetě Money Bank v prvních devíti měsících roku klesl čistý zisk o 8,7 % na 3,07 miliardy Kč, management ale znovu zlepšil celoroční výhled
|

Monetě Money Bank v prvních devíti měsících roku klesl čistý zisk o 8,7 % na 3,07 miliardy Kč, management ale znovu zlepšil celoroční výhled

Finanční dům MONETA Money Bank vykázal za prvních devět měsíců letošního roku čistý zisk 3,07 miliardy Kč, proti stejnému období v loňském roce je výsledek nižší o 8,7 %. Zisk očištěný o jednorázové vlivy se ale zvýšil o 13,3 %. Management také znovu zvýšil výhled minimálního celoročního zisku, tentokrát z 3,8 na 4 miliardy Kč.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Finanční sektor Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem se Monetě zvýšil o 8,7 % na 5,91 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 7,2 % na 1,45 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 28,2 % na 382 milionů Kč. Celkové provozní výnosy společnosti v prvních třech čtvrtletích roku stouply o 4,1 % na 7,83 miliardy Kč.

Meziroční pokles čistého zisku banky o 8,7 % je dán loňským zaúčtováním mimořádného příjmu v položce "ostatní provozní výnosy" v souvislosti s prodejem nevýkonných úvěrů v objemu zhruba 300 milionů Kč.

Provozní náklady Monety se v prvních třech čtvrtletích roku zvýšily o 7,3 % na 3,72 miliardy Kč. Personální náklady klesly o 2,9 % na 1,69 miliardy Kč a administrativní náklady spadly o 14,7 % na 943 milionů Kč. Hodnota depreciací a amortizací vyskočila o 68 % na 719 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 56,2 % na 139 milionů Kč a ostatní provozní náklady se zvýšily o 127,3 % na 225 milionů Kč.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 22,3 % na 86,7 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 45,4 % na 40,7 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 1,9 % na 65,7 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 60,6 % na 6,4 miliardy Kč.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci třetího čtvrtletí 16,5 %, na konci roku 2018 byl na úrovni 16,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci třetího čtvrtletí 79,2 %, na konci roku 2018 byl 83 %.

Za samotné třetí čtvrtletí MONETA vykázala čistý úrokový výnos 2,01 miliardy Kč (3Q2018: 1,86 miliardy Kč), čistý výnos z poplatků a provizí 499 milionů Kč (3Q2018: 447 milionů Kč) a čistý zisk z finančních operací 109 milionů Kč (3Q2018: 112 milionů Kč). Čistý zisk se Monetě v třetím čtvrtletí meziročně snížil z 1,24 miliardy Kč na 1,06 miliardy Kč.

Vedení banky opět zlepšilo celoroční výhled. Nyní management čeká, že za celý rok MONETA vykáže zisk minimálně 4 miliardy Kč. Návratnost hmotného kapitálu (ROTE) by měla dosáhnout minimálně 16,5 % (dosavadní odhad: 16,0 %). Zlepšení pramení ze snížení očekávaných rizikových nákladů na 30-40 bazických bodů (dosud 35-45 bazických bodů), vyššího výhledu pro provozní výnosy (minimálně 10,4 miliardy Kč, dříve 10,3 miliardy Kč) a nižší očekávané efektivní daňové sazby (kolem 19,5 %, dříve 20 %).

Dividenda ze zisku za letošní rok by měla činit nejméně 6,65 Kč na akcii. V předchozím výhledu vedení předpokládalo, že společnost letos vykáže čistý zisk minimálně 3,8 miliardy Kč.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní, MONETA opět překonala nárůstem svého úvěrového portfolia celý trh

"Čistý zisk za třetí čtvrtletí 1,06 miliardy Kč překonal očekávání trhu. Výsledky jsou z našeho pohledu celkově pozitivní. Zvýšení výhledu pramení mimo jiné z lepší provozní úrovně, kvalita úvěrového portfolia zůstává dobrá a banka je nadále schopna zvyšovat svůj podíl na trhu úvěrů. Management dále potvrdil očekávanou dividendu minimálně na úrovni 6,65 Kč v následujících třech letech, což při současné ceně akcií představuje více než 8,5% hrubý dividendový výnos," říká analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Výsledky byly na všech úrovních lepší než konsenzus trhu. MONETA opět překonala nárůstem svého úvěrového portfolia celý trh. Výrazně vyšší dynamiku zaznamenala rovněž u růstu depozit, což bylo spojeno především s marketingovou kampaní na spořicí účty, která se zároveň projevila na výrazném nárůstu nákladů na retailová depozita. Zisk před opravnými položkami dosáhl 1,48 miliardy Kč, čímž překonal očekávání trhu zhruba o 5 %. Čistý zisk byl ve srovnání s konsenzem vyšší dokonce téměř o 9 %, a to díky nižším oprávkám k finančním aktivům. Díky emisi podřízeného dluhu se kapitálová přiměřenost banky zvýšila na 18,1 %. Ve střednědobém horizontu chce management udržovat svoji 1% kapitálovou rezervu. Od poloviny příštího roku bude kapitálový požadavek činit 14,9 %, management si tak stanovil cíl na úrovni 15,9 %. Očekávaný zisk za celý letošní rok na úrovni minimálně 4 miliard Kč je nepatrně vyšší, než jsme očekávali (3,95 miliardy Kč). Výsledky považujeme za příznivé a očekáváme pozitivní reakci akcií," doplňuje analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

"Výsledky za třetí čtvrtletí překonaly očekávání téměř na všech úrovních. Čistý úrokový výnos se nadále zlepšuje díky silnému růstu úvěrů. Příjmy z poplatků a provizí byly příjemným překvapením, stejně jako nižší než očekávaný růst provozních nákladů. Očekávaná mezitímní dividenda 3,30 Kč na akcii se jeví jako zajímavá a při aktuální ceně akcií by nabídla dividendový výnos na úrovni 4,3 %. Na titul zůstáváme pozitivní," dodává analytik Thomas Unger z Erste.

Hlasování o navýšení základního kapitálu, programu zpětného odkupu a o vyplacení mezitímní dividendy

Na konci listopadu budou akcionáři banky hlasovat o navýšení základního kapitálu z emisního ážia a zadržených zisků, programu zpětného odkupu akcií a o vyplacení mezitímní dividendy.

Banka chce navýšit základní kapitál na 10,22 miliardy Kč ze současných 511 milionů Kč. Nominální hodnota akcie se zvýší ze současné 1 Kč na 20 Kč. Počet akcií tedy zůstane beze změny. Co se týče zpětného odkupu, plánuje banka získat až 11 milionů vlastních akcií. Nabyté akcie budou posléze zrušeny a tomu bude odpovídat také snížení základního kapitálu. Dividenda za první polovinu tohoto roku by měla být 3,30 Kč na akcii.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura banky je poměrně roztříštěná. Podle informací ze začátku roku 25 největších institucionálních akcionářů vlastní nadpoloviční podíl akcií Monety. Zároveň 50 největších akcionářů banky vlastní bezmála 70 % akcií. Podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra