MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy Kč, výsledek ovlivnily opravné položky
|

MONETA vykázala za první tři čtvrtletí roku čistý zisk 1,92 miliardy Kč, výsledek ovlivnily opravné položky

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 1,92 miliardy Kč. Meziročně tak bance zisk klesl o 37,6 % z 3,07 miliardy Kč. Skupině se zvýšil čistý úrokový příjem a čistý zisk z finančních operací, nižší byly naopak příjmy z poplatků a provizí. Zisk negativně ovlivnila tvorba opravných položek, bez nich by výsledek meziročně narostl o 28,5 %.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Finanční sektor Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem se Monetě v prvních devíti měsících roku zvýšil o 4,4 % na 6,17 miliardy Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 42,1 % na 543 milionů Kč, čistý výnos z poplatků a provizí však klesl o 2,8 % na 1,41 miliardy Kč. Celkové provozní výnosy společnosti stouply o 19,4 % na 9,35 miliardy Kč (výrazný nárůst je dán akvizicí aktivit společnosti Wüstenrot, podobný efekt transakce je však patrný i na straně provozních nákladů).

MONETA nadále registruje velice nízký podíl úvěrů v selhání. Ve třetím čtvrtletí ukazatel dosáhl 1,5 %, v prvním pololetí to bylo 1,6 % a loni 1,8 %. Pokles na 1,5 % byl způsoben především prodejem historického portfolia úvěrů v selhání, výnos z prodeje činil 119 milionů korun před zdaněním.

Náklady na rizika ve třetím čtvrtletí dosáhly 554 milionů Kč

Na úrovni nákladů na rizika MONETA letos zaúčtovala 2,38 miliardy Kč v souvislosti s pandemií covidu-19 a 259 milionů Kč na úvěrové ztráty související s akvizičním účetnictvím. Jádrové náklady na rizika banka vyčíslila na 448 milionů Kč. Za samotné třetí čtvrtletí dosáhly náklady na rizika 554 milionů Kč.

"Pandemie covidu-19 a její důsledky vrhnou stín na celou ekonomiku České republiky. V tomto kontextu jsem nesmírně hrdý na naše výsledky a vděčný našim zaměstnancům za to, že na všech frontách dokazují, že MONETA je i v těchto obtížných podmínkách spolehlivou a fungující bankou, která dokáže jít svým klientům naproti a podat jim pomocnou ruku. I přes nečekanou krizi pokračujeme v plnění svých strategických cílů a nepochybuji o tom, že je splníme," napsal ve výsledkové zprávě generální ředitel a předseda představenstva Monety Tomáš Spurný.

Provozní náklady Monetě za první tři čtvrtletí roku stouply meziročně o 9,3 % na 4,07 miliardy Kč. Personální náklady stouply o 8,4 % na 1,83 miliardy Kč a administrativní náklady se zvýšily o 2,8 % na 969 milionů Kč. Hodnota depreciací a amortizací se zvýšila o 17 % na 841 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 8,6 % na 151 milionů Kč a ostatní provozní náklady se zvýšily o 20 % na 270 milionů Kč.

Bilance retailových úvěrů se i díky akvizici aktiv Wüstenrotu ke konci třetího čtvrtletí meziročně zvýšila o 68,1 % na 145,8 miliardy Kč, v segmentu hypotečních úvěrů došlo ke zvýšení bilance o 122,3 % na 90,4 miliardy Kč. Bilance úvěrů poskytnutých firmám se meziročně zvýšila o 17,2 % na 77 miliard Kč, z toho objem úvěrů pro malé podniky se zvýšil o 21,5 % na 7,8 miliardy Kč.

Čistá úroková marže banky dosáhla v třetím čtvrtletí 2,9 % oproti 3,8 % za loňský rok. Banka má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci čtvrtletí 14,4 %, na konci roku 2019 byl na úrovni 16,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci čtvrtletí 80,2 %, na konci roku 2019 byl 86,2 %.

Za samotné třetí čtvrtletí MONETA vykázala čistý úrokový výnos 2,04 miliardy Kč (3Q2019: 2,01 miliardy Kč), výnos z poplatků a provizí 500 milionů Kč (3Q2019: 499 milionů Kč) a čistý zisk z finančních operací 161 milionů Kč (3Q2019: 109 milionů Kč). Čistý zisk za letošní třetí čtvrtletí dosáhl 716 milionů Kč, loni to bylo 1,06 miliardy Kč.

MONETA stále počítá s výplatou dividendy, od roku 2022 čeká výrazný růst zisku

V polovině března MONETA oznámila, že s ohledem na nepředvídatelnou situaci způsobenou pandemií covidu-19 nevyplatí druhou část dividendy za loňský rok. V rámci zveřejnění výsledků za první pololetí ovšem uvedla, že představenstvo je nadále vázáno dividendovou politikou a hodlá opět zahájit výplatu, jakmile to bude možné. Tento měsíc pak banka pořádala konferenční hovor, během něhož zlepšila celoroční výhled a také uvedla, že stále předpokládá výplatu dividendy.

Čistý zisk by podle aktuálního výhledu společnosti měl za celý letošní rok dosáhnout minimálně 2,4 miliardy Kč. Rizikové náklady by měly být 175 až 200 bazických bodů a celkový provozní příjem by měl činit minimálně 12 miliard Kč.

V roce 2021 by měly provozní výnosy banky činit minimálně 11,2 miliardy Kč a čistý zisk by měl být nejméně 2,8 miliardy Kč. Poté čeká MONETA výrazný růst čistého zisku, v roce 2022 na minimálně 3,8 miliardy Kč a do roku 2025 poté na minimálně 4,9 miliardy Kč.

Analytici: Zisk za třetí čtvrtletí překonal odhady, růstový výhled je pozitivní

"Náklady na rizika rostly ve třetím kvartálu výrazně nižším tempem než v předchozím čtvrtletí. Většina vytvořených rezerv souvisí se zhoršeným makroekonomickým výhledem. Kreditní ztráty zůstávají nízké," uvedl analytik ze společnosti CYRRUS Tomáš Pfeiler. To podle něj signalizuje, že v dalších kvartálech může MONETA rezervy opět rozvolňovat, což přispěje k lepším výsledkům.

"MONETA ve třetím čtvrtletí překonala odhady zisku (odhady Erste o 8 %, konsenzus o 16 %) především díky vyšším než očekávaným příjmům a nižším nákladům na opravné položky, a to i přes vyšší než očekávané provozní náklady. Čistý úrokový výnos byl nižší zejména kvůli segmentu ostatních úrokových příjmů, což by banka měla vysvětlit při konferenčním hovoru. Co se týče výhledu, management banky již dříve naznačoval, že jeho zvýšení by mohlo přijít. MONETA teď očekává lepší vývoj jak na úrovni příjmů, tak v oblasti rizikových nákladů. Na druhé straně byl také zvýšen odhad provozních nákladů. Je zřejmé, že současná opatření přijatá v souvislosti s pandemií budou mít dopad na českou ekonomiku, nicméně náznaky Monety a její přesvědčení o doručení silných výsledků v letech 2020 a 2021 lze považovat za pozitivní," uvedl analytik Thomas Unger z Erste.

"Z našeho pohledu jsou zveřejněné informace pozitivní, a to především s ohledem na výhled na následující roky. Sice vzhledem k současnému vývoji pandemie vnímáme v uvedeném výhledu výrazný prvek nejistoty, nicméně se ukazuje, že z pohledu managementu je současná krize jen dočasná a po jejím odeznění by se ziskovost banky měla rychle zlepšovat," dodal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Čísla za třetí čtvrtletí byla, co se týče výnosů, přibližně o 5,7 % lepší než naše očekávání. U provozního zisku jsme čekali hodnotu, jakou MONETA reportovala. Prognózy a doporučení ponecháváme beze změny. Z pohledu hospodaření je hlavním rizikem podstatný propad ekonomiky s následným snižováním úrokových sazeb, což by mělo negativní dopad na úvěrovou aktivitu a úrokové výnosy banky," dodal analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

Počet klientů Monety meziročně stoupl o 35,6 % na 1,4 milionu. Tomu pomohly i akvizice. Počet poboček klesl z loňských 179 na 160 a počet bankomatů z 632 na 554.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura je poměrně roztříštěná, podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
Co musíte ráno vědět (30. listopadu)
před 36 minutami

Co musíte ráno vědět (30. listopadu)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak se budou v Česku uvolňovat protiepidemická opatření a co si z...
Musíte vědět
Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na…
včera v 17:07

Švýcaři v referendu odmítli větší odpovědnost firem za škody na životním prostředí

Švýcaři v referendech odmítli dvě iniciativy z levicového politického tábora. Neodsouhlasili návrh na větší...
Švýcarsko Ekologie a životní prostředí
Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu
včera v 14:52

Průměrná mzda po započtení inflace se podle ekonomů vrátila k růstu

Průměrná mzda po zohlednění inflace pravděpodobně ve třetím čtvrtletí mírně stoupla, zatímco v předchozím čtvrtletí...
Česká republika Česká ekonomika Platy a osobní ohodnocení
Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření
včera v 10:45

Ve čtvrtek se v zemi uvolní některá protiepidemická opatření

Vláda v neděli jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
28. 11. 2020 20:30

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála…
28. 11. 2020 18:30

Černý pátek v USA: Nákupy přes internet vzrostly meziročně o bezmála 22 % na 9 miliard USD

Podle údajů Adobe Analytics vzrostly letos během Black Friday v USA nákupy přes internet meziročně o 21,6 % na 9...
Spojené státy americké (USA) Maloobchod Americká ekonomika
Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor
28. 11. 2020 05:00

Čínský tryskáč C919 je téměř hotový, prověří ho regulátor

Vývoj čínského tryskového dopravního letadla C919 se blíží závěru a čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) může...
Čína Doprava
Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut
27. 11. 2020 20:35

Hyundai a Kia zaplatí v USA pokutu kvůli pomalému svolávání aut

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor a její sesterská společnost Kia Motors zaplatí ve Spojených státech pokutu 137...
Auta Spojené státy americké (USA)
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq…
27. 11. 2020 19:30

Americké akcie během zkrácené páteční seance rostly, index Nasdaq dosáhl nového rekordu

Akcie ve Spojených státech zakončily zkrácený týden růstem. Index technologického trhu Nasdaq se vyšplhal dokonce na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním…
27. 11. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek zdražily, v plusu skončily indexy i v týdenním horizontu

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v závěru týdne v plusu. Náladu na trhu podpořila mimo jiné...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí
27. 11. 2020 16:46

Berlín prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým krizí

Německá vláda prodlouží pomoc firmám zvláště postiženým koronavirovou krizí. Přímé platby, které nemusejí vracet,...
Německo Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za…
27. 11. 2020 16:45

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,4 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi
27. 11. 2020 16:35

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi

Indická ekonomika je kvůli koronaviru poprvé v historii v recesi. Hrubý domácí produkt nejlidnatější demokracie světa...
Indie Emerging Markets Recese
Británie chce omezit technologické giganty
27. 11. 2020 15:55

Británie chce omezit technologické giganty

Británie příští rok zavede nová pravidla, jejichž cílem je zabránit firmám Google a Facebook a dalším technologickým...
Spojené království Technologie Regulace
Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq…
27. 11. 2020 15:35

Americké akcie v úvodu: Dow +0,34 %, S&P 500 +0,31 %, Nasdaq Composite +0,68 %

Obchodování v USA v pátek skončí po čtvrtečním Dni díkůvzdání netradičně už v 19.00 SEČ.
Americké akcie
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům,…
27. 11. 2020 15:02

Americké akcie budou příští rok dýchat na záda evropským titulům, říká analytik

Příštích šest až devět měsíců bude patřit evropským akciím. Investoři se totiž budou soustředit na cenné papíry firem...
Akciový trh Evropské akcie Americké akcie
Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií
27. 11. 2020 14:35

Britská firma Dyson investuje 2,75 miliardy GBP do nových technologií

Britská společnost Dyson, která vyrábí bezsáčkové vysavače, vysoušeče a další elektroniku, bude v následujících pěti...
Evropské akcie Technologie
Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu
27. 11. 2020 13:15

Volkswagen očekává další zvýšení podílu své značky VW na trhu

Automobilka Volkswagen navzdory nejistotě způsobené koronavirovou krizí věří, že se jí v příštím roce podaří znovu...
Auta Volkswagen
Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
27. 11. 2020 11:41

Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu

Libra, digitální měna firmy Facebook, je připravena na spuštění v lednu, avšak v omezeném formátu. Uvedl to v pátek...
Facebook Kryptoměny