Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč
|

Unipetrol za druhé čtvrtletí vykázal rekordní výsledky, vydělal 3,6 miliardy Kč

Petrochemické skupině Unipetrol ve druhém čtvrtletí vzrostly tržby v meziročním srovnání o 52 % na 31,2 miliardy Kč. Čistý zisk společnosti se zvýšil o 15 % na 3,6 miliardy Kč. Rekordní čtvrtletní výsledky podpořily silné makroekonomické prostředí, vysoké využití kapacit a další platby od pojišťoven.

Unipetrol Petrochemie Rafinérie Akcie ČR Výsledková sezóna

"Bylo to pro nás úspěšné čtvrtletí. Díky příznivému makroekonomickému prostředí, vysokému využití výrobních kapacit a rostoucím prodejům ve všech segmentech jsme dosáhli skvělých hospodářských výsledků," uvedl Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva firmy.

Finanční výsledky Unipetrolu byly podpořeny zaúčtováním části plateb od pojistitelů. Skupina obdržela konečné vypořádání 0,3 miliardy Kč v souvislosti s mimořádnou událostí na jednotce fluidního katalytického krakování v Kralupech nad Vltavou ze 17. května 2016 a zaúčtovala částku 2,8 miliardy Kč kompenzující ušlý zisk a škody za mimořádnou událost na etylénové jednotce v Chemparku Záluží u Litvínova ze 13. srpna 2015.

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) dosáhl ve druhém čtvrtletí 6,5 miliardy Kč, což představuje meziroční nárůst o 43 %. Volné peněžní toky za druhý kvartál dosáhly záporné hodnoty 3,1 miliardy Kč, důvodem byla investiční činnost. Unipetrol má čistou hotovost 1,4 miliardy Kč, proti prvnímu čtvrtletí jde o pokles o 4,5 miliardy Kč.

Segment downstream: Vysoké využití výrobních kapacit, významný růst prodejů

V rámci segmentu downstream, tvořeném rafinérskou a petrochemickou částí, vykázala skupina Unipetrol za druhé čtvrtletí provozní zisk EBITDA LIFO 6,1 miliardy Kč. V meziročním srovnání jde o nárůst o 1,8 miliardy (+40 %). Dosažené výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinérií a meziročním navýšením využití výrobních kapacit ze 46 % na 96 %. Díky tomu Unipetrol meziročně zvýšil objem zpracované ropy o 108 % na více než dva miliony tun.

Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 18 % na 1,8 milionu tun. Etylénová jednotka byla využita na 89 %, což se projevilo ve výrazném růstu prodejních objemů petrochemických produktů (+120 % na 500 tisíc tun). Neratovická firma Spolana přispěla prodaným objemem 103 tisíc tun.

Unipetrol zdárně pokračoval ve výstavbě polyetylénové jednotky PE3, která se po dokončení v roce 2018 stane jednou z nejmodernějších svého druhu v Evropě. Jednotka, jejíž stavba začala v červnu 2016, je svým rozsahem největší investicí v historii českého petrochemického průmyslu, její hodnota přesahuje osm miliard korun.

Maloobchodní segment: Růst prodejů a zvýšení tržního podílu

V maloobchodním segmentu Unipetrol vykázal provozní zisk EBITDA LIFO 415 milionů Kč. Meziroční nárůst o 241 milionů Kč (+139 %) byl podpořen všeobecně příznivou makroekonomickou situací, zlepšenými výsledky v nepalivové části segmentu díky konceptu občerstvení STOP CAFE a vyššími prodeji pohonných hmot.

Unipetrol, který v Česku provozuje síť čerpacích stanic Benzina, těžil ve druhém čtvrtletí z dobrého prodeje nových typů paliv EFECTA 95 a EFECTA Diesel a prémiových paliv VERVA a ze stále rostoucího počtu čerpacích stanic, které postupně Benzina přebírá od společnosti OMV. Dosud bylo převzato 41 stanic, ke konci června evidoval Unipetrol v síti Benzina 387 čerpacích stanic. Tržní podíl Benziny se zvýšil ke konci dubna na 18,7 %.

"Unipetrol představil nejlepší kvartální čísla v historii a výrazně překonal konsenzuální očekávání. I bez pojistné platby 3,1 miliardy korun vypadají výsledky fantasticky. Očekáváme pozitivní reakci trhu. Ocenění je nadále atraktivní, když poměr EV/EBITDA za letošní rok dosahuje 3," napsal analytik Tamás Pletser z Erste Group Bank. Pozitivně výsledky zhodnotili také analytik z Komerční banky Richard Miřátský a analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

Výsledky mírně zaostaly za odhady analytiků, důvodem byly kurzové rozdíly. Pojišťovny totiž Unipetrolu platí v dolarech, americká měna ovšem k české koruně v poslední době oslabovala.

Za celé letošní první pololetí vykázala společnost tržby 61 miliard korun (1H2016: 38,2 miliardy Kč), provozní zisk EBITDA LIFO 10,2 miliardy korun (1H2016: 4,9 miliardy Kč) a čistý zisk 6,4 miliardy korun (1H2016: 3,1 miliardy Kč).

Unipetrol již v březnu uvedl, že za roky 2017 a 2018 očekává provozní zisk 19,7 miliardy korun, po započítání plateb čtyřmiliardového pojistného by to mělo být 24 miliard korun. Firma ale ve stejné době plánuje značné investice do nových technologií, které by měly přesáhnout 16 miliard korun. Klíčovou investicí je dokončení nové etylenové jednotky v Litvínově.

Ve druhém pololetí se chce Unipetrol zaměřit na dosažení dohody o konečném vypořádání pojistné události související s etylénovou jednotkou v Litvínově. Společnost odhaduje, že by mohla v této souvislosti získat ještě přibližně 2,8 miliardy korun. Vyrovnání za pojistnou událost v provozu v Kralupech nad Vltavou je již konečné.

Společnost také uvedla, že po zbytek roku očekává setrvání rafinérských i petrochemických marží na současných úrovních. Podporou by jim měla být vysoká poptávka po palivech a petrochemických produktech.

Loni Unipetrolu stoupl čistý zisk o téměř miliardu korun na rekordních 7,98 miliardy korun. Meziročně šlo o 13% nárůst. Tržby naopak podniku loni klesly o 21 miliard korun na 87,8 miliardy korun.

Pokud zůstanou dobré výsledky, Unipetrol by mohl zvýšit dividendu

Generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski v pátek na tiskové konferenci, která následovala po zveřejnění hospodářských výsledků uvedl, že pokud zůstanou finanční výsledky petrochemického holdingu Unipetrol dobré i ve druhé polovině roku a akcie společnosti na pražské burze budou i nadále růst, firma by mohla zvýšit dividendu na akcii za letošní rok.

"Dividenda je samozřejmě věcí akcionářů. Ale jak jsme slíbili, tak se chystáme zvýšit dividendu na akcii, pokud se ceny akcií budou zvyšovat. Potom se budeme snažit držet poměr na stejné nebo vyšší úrovni. Ale závisí to na různých podmínkách, například na makroekonomickém prostředí. Také chceme zajistit finanční pozici společnosti," uvedl Modrzejewski.

Za loňský rok vyplatí firma akcionářům na dividendách zhruba 1,5 miliardy korun. Dividenda je splatná 7. září a vyplácet ji bude Česká spořitelna. Menšinoví akcionáři ovšem požadovali vyšší dividendu. Například společnost Paulinino Limited chtěla 18,50 Kč na akcii.

Petrochemická společnost Unipetrol byla založena v roce 1994. Od roku 2005 je podnik součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších zhruba 20 % akcií podniku vlastní společnost Paulinino Limited, kterou ovládá česko-slovenská finanční skupina J&T.

"I přes výrazný růst ceny akcií v poslední době zůstává Unipetrol značně podhodnocen. Chytří dlouhodobí investoři se dívají na hodnotu firmy, ne na to, o kolik vzrostla nebo klesla za posledního půl roku," říká analytik Martin Vlček z BH Securities. Akcie Unipetrolu na pražské burze od začátku roku posílily zhruba o dvě třetiny.

Zdroj: Unipetrol, ČTK
Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA
01:55

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů dolarů kvůli obvinění v USA

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank zaplatí ve Spojených státech téměř 75 milionů dolarů, aby urovnala...
Deutsche Bank Evropské akcie
S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky
včera v 23:00

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....
Česká republika Česká ekonomika České státní dluhopisy
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly…
včera v 22:00

Americké akcie v pátek mírně oslabily, za celý týden zůstaly prakticky beze změny

Americké akciové indexy v pátek nepatrně klesly kvůli obavám z eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek po Trumpových výrocích Trump o Číně a Fedu vesměs klesaly

Velké burzy západní Evropy uzaviraly v pátek odpoledne níže než ve čtvrtek v souvislosti s čerstvými výroky...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku
včera v 17:31

Schlumberger se díky Severní Americe vrátil k zisku

Společnost Schlumberger, která je největším světovým poskytovatelem služeb pro ropné firmy, se ve druhém čtvrtletí...
Americké akcie Ropa Výsledková sezóna
Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb
včera v 17:19

Trump: Fed škodí Americe zvyšováním sazeb

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek vyostřil svou předchozí kritiku americké centrální banky (Fed). Na...
Americká ekonomika Úrokové sazby Donald Trump
AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur
včera v 17:02

AFP: Stávky na francouzské železnici stály SNCF 790 milionů eur

Série stávek zaměstnanců francouzských státních drah SNCF stála společnost 790 milionů eur (20,4 miliardy korun)....
Francie Odbory Doprava
Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky
včera v 16:56

Leo Express začal jezdit do Polska, příští rok přidá další linky

Soukromý dopravce Leo Express plánuje v příštím roce přidat do svého jízdního řádu další linky do Polska. Rozsah...
Česká republika Polsko Doprava
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě…
včera v 16:30

Pražská burza v pátek získala desetinu procenta, za celý týden dvě setiny

Index pražské burzy PX si během pátečního obchodování připsal 0,10 procenta, když dva ze tří nejobchodovanějších...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce
včera v 15:48

Merkelová "bere Trumpa na vědomí", ale na dovolenou s ním jet nechce

Široké škále otázek - od vztahů se Spojenými státy, přes spor v německé vládě až po osobní cestovní plány - čelila v...
Německo Politika
Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun
včera v 15:06

Státní dluh v pololetí stoupl o 89 miliard na 1,714 bilionu korun

Státní dluh v pololetí vzrostl proti konci roku 2017 o zhruba 89 miliard korun na 1,714 bilionu. Za růstem dluhu je...
Česká ekonomika Zadlužení
Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček
včera v 15:03

Členem dozorčí rady ČEZ se může stát šéf auditorů firmy Vaněček

Novým členem dozorčí rady energetické společnosti ČEZ se může stát šéf výboru pro audit ČEZ Jan Vaněček. Má pro to...
ČEZ Management
Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta
včera v 14:32

Kanada: Červnová inflace zrychlila na 2,5 procenta

Kanadská meziroční inflace zrychlila v červnu na 2,5 procenta z květnových 2,2 procenta. Trh očekával mírnější...
Kanada Inflace Maloobchod
Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR
včera v 14:24

Soud zakázal Skylinku šířit Novu na Slovensku a Markízu v ČR

Městský soud v Praze zakázal provozovateli satelitní televize Skylink, firmě M7 Group, šíření kanálů TV Nova na...
Česká republika Slovensko Média
Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky
včera v 14:13

Vyšetřovací komise k OKD bude příští týden vyslýchat svědky

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace těžařské firmy OKD hodlá celý příští týden vyslýchat svědky. Její...
Těžba Právo Česká republika
Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent
včera v 13:54

Americkému konglomerátu General Electric klesl zisk o 28 procent

Americký průmyslový konglomerát General Electric ve druhém čtvrtletí hospodařil se ziskem 736 milionu dolarů, což je...
General Electric Americké akcie Výsledková sezóna
Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují
včera v 13:34

Skansce nečekaně klesl čtvrtletní zisk, její akcie oslabují

Největší skandinávské stavební společnosti Skanska ve druhém čtvrtletí nečekaně klesl provozní zisk. Meziročně se...
Stavebnictví Evropské akcie Výsledková sezóna