Unipetrolu v třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 16 %, tržby ale stouply
|

Unipetrolu v třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 16 %, tržby ale stouply

Petrochemickému holdingu Unipetrol v letošním třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 16 % na 1,28 miliardy korun. Snížil se také provozní zisk. Tržby ale firmě stouply o 16 % na téměř 36 miliard korun. Výsledky byly ovlivněny rostoucími cenami ropy, kvůli kterým měla společnost nižší marže v rafinérském i petrochemickém segmentu.

Unipetrol Akcie ČR Petrochemie Rafinérie Výsledková sezóna

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) se snížil o 40 % na 2,05 miliardy korun. Analytici odhadovali, že čísla budou meziročně lepší. Objem zpracované ropy dosáhl v období od července do září dvou milionů tun a míra využití výrobních kapacit v rafinérské části Unipetrolu byla 92 %.

"Situace na petrochemickém trhu je v současné době hodně odvislá od vývoje cen ropy. Ty zase výrazně reagují na eskalaci geopolitického napětí," říká portfoliomanažer ze společnosti CYRRUS Petr Pelc.

Hodnota investic v třetím čtvrtletí dosáhla 1,9 miliardy korun, většinu z této částky představovaly náklady na stavbu polyetylenové jednotky PE3 a teplárny etylenové jednotky, údržbu jednotek v Litvínově a Neratovicích a pokračující modernizaci čerpacích stanic sítě Benzina a rozvoj konceptu občerstvení Stop Cafe. Síť Benzina zahrnuje 406 čerpacích stanic a její podíl na českém trhu k 31. červenci dosahoval 22,9 %.

"Nejvýznamnější událostí uplynulého čtvrtletí byla mimořádná valná hromada, na které byl odsouhlasen přechod všech akcií naší společnosti do rukou skupiny PKN Orlen, která se tak začátkem října stala jediným vlastníkem skupiny Unipetrol," řekl Krzysztof Zdziarski, generální ředitel společnosti Unipetrol.

Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Od roku 2005 je společnost součástí polské skupiny PKN Orlen, tento měsíc se navíc skupina PKN Orlen stala jediným vlastníkem Unipetrolu poté, co byli vytěsněni drobní akcionáři české firmy. Zbývající podíl, který PKN získala, byl 5,97 %, vytěsnění drobných akcionářů proběhlo při ceně 380 Kč za akcii.

Zdroj: Unipetrol, ČTK