Nezaměstnanost v ČR se v prosinci zvýšila na 3,5 %

Nezaměstnanost v Česku na konci loňského roku stoupla na 3,5 %, to je o dvě desetiny procentního bodu více než v listopadu. O práci se ucházelo 258 173 lidí, zhruba o 12 600 více než o měsíc dříve. Současně mírně ubylo volných pracovních míst, která zaměstnavatelé nabízeli, jejich počet klesl na 343 148. Jejich nabídka tak byla dál vyšší než počet uchazečů. Na jedno volné místo připadá v průměru 0,8 uchazeče o zaměstnání, informoval v pondělí Úřad práce ČR. Analytici zveřejněný nárůst nezaměstnanosti očekávali.

Až do prosince nezaměstnanost loni od března víceméně klesla. Podle pracovního úřadu situace na pracovním trhu v prosinci ale odpovídala dlouhodobému stavu, ročnímu období a běžnému vývoji na konci roku, kdy nezaměstnanost pravidelně roste. Ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon uvedl, že s příchodem zimy postupně končí sezónní práce, zejména v zemědělství nebo stavebnictví, a do evidence se hlásí větší počet lidí, kterým skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili činnost.

Nezaměstnanost během celého loňského roku pak podle ředitele kopírovala klasickou vývojovou křivku, která zohledňuje sezónní vlivy. "Na rozdíl od roku 2020 byla navzdory trvající epidemické situaci a přijímaným bezpečnostním opatřením příznivější. Proti stejnému období předchozího roku došlo k poklesu počtu nezaměstnaných a naopak meziročně vzrostl počet volných pracovních míst," uvedl ředitel. V meziročním srovnání byla prosincová nezaměstnanost o 0,5 procentního bodu nižší, uchazečů o práci meziročně ubylo o téměř 34 000. Nabídka volných míst, která zaměstnavatelé přes úřady práce nabízeli, byla meziročně vyšší o necelých 24 600, naopak meziměsíčně o téměř 1 700 nižší.

Mezi regiony byla v prosinci nejvyšší nezaměstnanost v Moravskoslezském a v Ústeckém kraji, kde shodně dosáhla 5,1 %. Následoval Karlovarský kraj s 4,2 %. Podle úřadu práce měly tyto regiony nejvyšší podíl nezaměstnaných i v prosinci 2020, což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci. Naopak nejnižší nezaměstnanost zůstává v Pardubickém kraji, na konci loňského roku tam činila 2,4 %.

Na úrovni okresů nejnižší nezaměstnanost vykázal v prosinci okres Praha-východ, a to 1,3 %. Jen o něco vyšší, 1,7 %, byla v okresech Praha-západ, Rychnov nad Kněžnou a Benešov. Na druhé straně žebříčku skončilo Karvinsko s nezaměstnaností 8,5 %. Přes šest procent se dostala nezaměstnanost i v okresech Bruntál a Most.

V evidenci úřadů práce byli nejčastěji uchazeči s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním, a průměrný věk nezaměstnaných byl v prosinci 43,5 roku, zatímco loni to bylo 42,6 roku. Tři čtvrtiny volných míst, která evidují pracovní úřady, jsou přitom určeny právě uchazečům se základním či nižším vzděláním a většina je vhodná i pro cizince. Zaměstnavatelé mají zájem o dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, pomocníky ve výrobě nebo řidiče nákladních automobilů a uklízeče. Nejvyšší poptávka po nových zaměstnancích je v Praze, kde úřad práce evidoval ke konci roku 88 785 volných pozic, a ve Středočeském kraji s 62 441 volnými místy.

Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v prosinci 82 281 lidí, což bylo téměř 32 % všech uchazečů o zaměstnání. V průměru to bylo 9 232 korun měsíčně.

Analytici: Nezaměstnanost se po prosincovém růstu letos vrátí k poklesu

Míra nezaměstnanosti v prosinci vzrostla vlivem ukončení sezónních prací a smluv na dobu určitou, shodli se analytici oslovení ČTK. Letos by ale měla opět klesat. Na trh práce příznivě působí pokračující růst ekonomiky a poptávka po zaměstnancích ze strany firem napříč sektory.

"Závěr kalendářního roku a začátek roku nového tradičně ovlivňují sezónní faktory, jež tlačí nezaměstnanost k přechodnému meziměsíčnímu nárůstu - například sezónní útlum prací v zemědělství a lesnictví a konec pracovních kontraktů na dobu určitou," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Rok 2022 jako celek by ale podle něj měl být ve znamení poklesu míry nezaměstnanosti v české ekonomice.

Ta bude letos pokračovat v poměrně slušném růstu a návratu na předcovidové úrovně. "Ani v roce 2022 tak nebude nezaměstnanost představovat pro domácí podniky žádný zásadní problém, spíše vidíme, že v řadě profesí naopak lidé chybějí a firmy mají potíže s náborem," sdělila expertka na řízení lidských zdrojů PwC ČR Andrea Linhartová Palánová.

I tak je prosincová statistika stále o 0,5 procentního budu nižší, než tomu bylo ve stejném období loňského roku, upozornila analytička Komerční banky Jana Steckerová. Nezaměstnanost by měla podle ní ještě mírně klesat i v letošním a příštím roce. "Předpokládáme, že letos dosáhne dna 3,3 %, v roce 2023 pak spadne až na 2,8 %. To bude podle našeho odhadu úplné dno," uvedla.

Průměrná míra nezaměstnanosti v roce 2021 dosáhla 3,8 %, po 3,6 % v prvním covidovém roce 2020 a 2,8 % v předcovidovém roce 2019, vypočetla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Na úroveň před pandemií se míra nezaměstnanosti přiblíží až v následujících letech. "Letos očekáváme průměrnou míru nezaměstnanosti okolo 3,4 %," dodala.

"Trh práce se tak i nadále nachází ve stavu, kdy je problémem nedostatek zaměstnanců," upozornil analytik Deloitte Václav Franče.

Přestože míra nezaměstnanosti v prosinci mírně vzrostla, je stále nejnižší v EU, připomněla jednatelka společnosti Flecto Jana Stehlíková. "O to viditelnější je fakt, že jsou mimo český trh práce asi dva miliony lidí, kteří by pracovat mohli, ale nejsou schopni se zapojit na plné úvazky. Jsou mezi nimi studenti, rodiče na rodičovské dovolené či stále aktivní senioři. Řada z nich by ráda pracovala, ale brání jim v tom jejich osobní situace a omezené časové možnosti," uvedla.

Generální ředitel české pobočky společnosti Randstad Jacek Kowalak za dobrou zprávu považuje to, že se obnovují dodávky komponent a automobilové společnosti či jejich subdodavatelé budou muset brzy zaplnit prázdná místa po pracovnících propuštěných na podzim. "Zvýšenou poptávku po náboru zaměstnanců navíc od začátku roku zaznamenáváme napříč mnoha dalšími obory," uvedl

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Nezaměstnanost
Přestat sledovat

Videotéka

18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 1. 2022 6:26
Tětek (SatoshiLabs) & Vejmola (Bitcoinovej Kanál): Co je potřeba vědět o bitcoinu a spol. na prahu…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat