Nový protiinflační dluhopis: Proč má smysl?
|

Nový protiinflační dluhopis: Proč má smysl?

Inflace znehodnocuje úspory. Dlouhodobého investora dokáží před rizikem inflace (historicky s celkem vysokou pravděpodobností) chránit investice do akcií, případně nemovitostí. Česká republika ale nyní vydává šestileté státní dluhopisy, jejichž výnos bude odpovídat inflaci plus 0,5 procentního bodu.

České státní dluhopisy Investiční tipy Inflace Česká republika

V krátkodobějším investičním (možná spíše spořicím) horizontu (pod 10 let) v konzervativní části portfolia neexistuje produkt, který by nabízel systematické překonávání inflace (účty, vklady nebo fondy to nedokáží zajistit, i když se to některým nepochybně někdy daří). Protiinflační dluhopis je produkt, který riziko inflace pomáhá řešit. Nejenže inflaci pokryje, dokáže ji i mírně překonat.

Inflace roste a české ministerstvo financí i Česká národní banka očekávají v příštích letech míru inflace okolo 2 % za rok. Při této prognózované výši inflace by byl výnos protiinflačního dluhopisu 2,47 % ročně hrubého, tedy 2,1 % čistého.

Jiné produkty na trhu nabízejí při srovnatelném riziku a likviditě nižší výnosy. Tato relativní výhoda protiinflačních dluhopisů oproti obdobným produktům se podle názoru společnosti Fichtner nezmění, i kdyby se úrokové sazby posunuly (nahoru nebo dolů).


Chcete vědět více? Nechte si poslat celou analýzu.


Spotřebitelské ceny mohou růst rychleji nebo pomaleji, než předpokládá prognóza. Při vyšší inflaci bude i vyšší výnos dluhopisu. Investované prostředky tak budou chráněny před rizikem znehodnocení. V případě, že by inflace klesla, byly by i nižší výnosy z dluhopisu (v případě deflace bude dluhopis vynášet +0,5 %). Za této situace by pravděpodobně byly i nižší úrokové sazby na trhu a dluhopis by proti jiným produktům nezaostával.

Dluhopis je navíc možné předčasně odprodat, a to jednou za rok. Částka, kterou je možno předčasně odprodat v jednom roce, je 500 000 Kč plus 50 % z částky nad 500 000 Kč.