Nový rekord pro americké akcie: Za drahé je považuje nejvíce manažerů fondů v historii!
|

Nový rekord pro americké akcie: Za drahé je považuje nejvíce manažerů fondů v historii!

Nic nového, americké akcie jsou na základě ocenění podle ziskovosti firem drahé. Zajímavé ale je, že si to myslí nejvíce manažerů fondů v průzkumu Bank of America Merrill Lynch v (17leté) historii dotazování.

Americké akcie Ocenění Alokace investic Světové akcie P/E

Institucionální investoři začínají (konečně) považovat americké akcie za drahé a odklánějí se od nich. Čistá pozice je podle průzkumu 20 % takzvaně underweight, zatímco ještě v březnu byla pozice investorů celkově 1 % overweight. Dubnový výsledek je pro americké akcie nejméně příznivý od ledna 2008.

Americké akcie jsou aktuálně drahé podle 83 % dotázaných. Vedle samotných valuací přispívá k nechuti sázet na akcie v USA také politická nejistota. Mimochodem, světový akciový trh jako celek je nadhodnocený "jen" podle 32 % dotázaných manažerů velkých fondů.

Další graf, který hovoří jasnou řečí: Americké akcie dají investorům zabrat
Na nákup indexu S&P 500 musí průměrný Američan vydělávat 108 hodin a neutrácet za nic jiného. Stejné to bylo jen na přelomu tisíciletí.

Ve srovnání s dluhopisy na tom podle průzkumu americké akcie ještě nejsou tak špatně, ale za to může především velice "nafouknutý" trh se státními bondy. V rámci akcií proto stále větší část manažerů doporučuje alokovat peníze do Evropy nebo na rozvíjející se trhy.

Největší sázky SMART MONEY na pokles v historii a nejšílenější stratég na Wall Street
Nikdo nevíme, co bude za minutu, za hodinu, zítra nebo za rok. Na trzích si proto hrajeme s pravděpodobností (spíše možností, neplést s ničím z matematiky), intuicí, spoustou přesných, ale zpravidla náhodně vzniklých čísel a názory větších či menších odborníků. Za poslední týden, kdy se toho na americkém akciovém trhu, přiznejme si, zrovna mnoho neodehrálo, mě zaujaly dvě věci – sázky takzvaných smart money na pokles cen akcií jsou na rekordní úrovni, nový akciový stratég Morgan Stanley ale zároveň vypustil do světa mimořádně vtipnou býčí analýzu.
Zdroj: Bank of America Merrill Lynch