O třetinu dolů, o třetinu nahoru. Vývoj na trzích potvrzuje, že akcie nejsou benchmarkem ekonomiky
|

O třetinu dolů, o třetinu nahoru. Vývoj na trzích potvrzuje, že akcie nejsou benchmarkem ekonomiky

Za posledních několik týdnů přišlo ve Spojených státech o práci více než 30 milionů Američanů. Ekonomika USA míří do recese, americké akcie však od druhé poloviny března, kdy po propadu o třetinu dosáhly lokálního dna, zase asi o třetinu zpevnily.

Akciový trh Volatilita Ekonomika

"Ať jde o pokles, nebo o růst, akcie mají tendenci reagovat přehnaně. To je také důvod, proč je nebezpečné považovat burzy za zrcadlo ekonomiky nebo jejího předpokládaného vývoje v blízké budoucnosti," říká Ben Carlson ze společnosti Ritholtz Wealth Management.

Současný růst akciových indexů navíc táhne ve velké míře několik málo titulů, především technologických, jež ze situace kolem koronaviru těží. Právě ony totiž mají v indexech velkou váhu. Pět největších firem má v S&P 500 podíl na celkové tržní kapitalizaci více než 19 %, deset podniků zhruba 26 % a dvacet společností asi 36 %.

Váha akcií těchto firem v indexech přitom samozřejmě zdaleka  neodpovídá tomu, kolik zaměstnávají lidí ve srovnání s jinými firmami, kolik produkují zboží a služeb, jaké mají tržby nebo zisky.

"Akciový trh je v krátkodobém horizontu coby barometr ekonomiky téměř nepoužitelný. Ani to ovšem nic nemění na tom, že jde o jeden z nejlepších nástrojů k zhodnocení peněz v dlouhodobém horizontu," dodává Carlson.

5 typů investorů (nejen) na současném akciovém trhu
Ceny tržních aktiv jsou tvořeny doslova miliony jednotlivých názorů, investičních horizontů, vztahů k riziku, investičních stylů a typů osobnosti. Jen díky šíři a pestrosti této palety trh může fungovat, jinak by bylo jen minimum transakcí a mizivá likvidita. Na jaké typy lze (mimo jiné) rozdělit obří investorské stádo?
Zdroj: A Wealth of Common Sense