Obrat na akciových trzích, který byste neměli přehlédnout
|

Obrat na akciových trzích, který byste neměli přehlédnout

Jedním ze signálů, že současné propady na akciových trzích mohou být vážnější, než se na první pohled může zdát, jsou výrazné ztráty akcií v cyklických sektorech. Trochu přehlížený faktor, který ale může mít o to větší vliv.

Americké akcie Světové akcie Ekonomické a tržní indikátory Technická analýza Sektory

Cyklické tituly oproti necyklickým (respektive defenzivním) ztrácejí v poslední době nejvíce za poslední tři roky, upozorňuje Callum Thomas z webu Topdown Charts. Důležité je podle něj hlavně to, že tento obrat je poměrně výrazný, týká se akcií na globální úrovni a přichází po dlouhém býčím trendu.

Na grafu jsou poměry indexů MSCI Cyclicals a MSCI Defensives, přičemž MSCI za cyklické považuje sektory zbytného spotřebního zboží, financí, průmyslu, technologií a základních materiálů a za defenzivní pak nezbytné spotřební zboží, energetiku, zdravotnictví, telekomunikace a veřejné služby.

Americké trhy v posledních měsících v tomto trendu následují zbytek světa. Z technického hlediska je podle Thomase důležité to, že hodnota v USA se dostala pod hranici klouzavého 200denního průměru (na grafu to není naznačeno) a že linie vytvořily formaci hlavy a ramen, což signalizuje další pokles.

Dalším důležitým faktem je to, že obrat přichází po dlouhém období nadvýkonnosti cyklických titulů. Vzhledem k tomu, že se trh nachází v pozdní fázi cyklu, by investoři změnu neměli brát na lehkou váhu.

Zdroj: Topdown Charts