Očekávané povolební tržní uvolnění: Wall Street se líbí tyto akcie
|

Očekávané povolební tržní uvolnění: Wall Street se líbí tyto akcie

Americký akciový trh předvedl po devíti předchozích prezidentských volbách dlouhé a výrazné růsty. Pokud nemáte nic proti optimistickým ohlédnutím se do historie, následující statistiky vás budou zajímat.

Americké akcie Investiční tipy Akciové tipy Volby Burzovní almanach

V souvislosti s nadcházejícími (vlastně již nějaký ten pátek probíhajícími) prezidentskými volbami v USA se nejčastěji hovoří o riziku volatility. Na klidu trhu nepřidává ani Donaldem Trumpem a Joem Bidenem avizovaná odhodlanost výsledek voleb v případě prohry zpochybnit. Tím pádem i pár týdnů po 3. listopadu může být teoreticky bouřlivých.

Historie nicméně naznačuje, že po prezidentských volbách bývá na akciovém trhu celkem veselo. Ještě letos nebo zkraje roku 2021 může navíc náladu investorů podpořit také dlouho dojednávaný druhý balík fiskální pomoci hospodářství USA.

Analytici z Ned Davis Research přidávají trochu technicky založeného optimismu. "Index S&P 500 za šest měsíců ode dna 23. března přidal 45 %, do 14. října pak zpevnil o dalších 8 %, když posílilo 90 % titulů v indexu zahrnutých. Tak široce založený růst slibuje další dvojciferné zisky v delším období," píší. Pro dlouhodobé investory (nikoli krátkodobé tradery a časovače trhu) se tedy má otevírat prostor pro pokračování býčího trendu v roce 2021.

V polovině října bylo v indexu S&P 500 94 akcií, jež měly od analytiků na Wall Street (podle agentury FactSet) alespoň 75 % nákupních doporučení. Mezi favority Wall Street patří zhusta akcie energetických firem (hodně štěstí, ale trh pro rok 2021 očekává vyšší ceny ropy). Z 25 vybraných titulů s největším potenciálem růstu ceny (podle cílových cen analytiků) je jich hned 10 z odvětví energetiky.

Zbývajících 15 společností zahrnuje i některá velká jména, například Citigroup, CVS Health, GM nebo Micron Technology. Data sice nejsou super aktuální, nicméně jako poměrně kvalifikovaná inspirace k domácím úkolům na předvolební týden obě tabulky poslouží velice dobře.

Příštích 12 měsíců na americkém akciovém trhu bude ve znamení masivní bubliny. Tak proč na ní nevydělat, říká stratég
Americké akciové indexy včetně širokého S&P 500 dokázaly po únorovém a březnovém propadu během pár měsíců napravit ztráty a posunout historická maxima. A to může být teprve začátek.
Trump, Biden a Kongres: 4 scénáře tržních dopadů povolebního vývoje v USA
Základním tématem povolebního vývoje ve Spojených státech bude objem a struktura fiskálního balíku na podporu americké ekonomiky. Ve své zprávě to tvrdí Bank of America. Obecně radí investorům pro krátkodobé obchody sledovat politikou vyvolané poklesy na trhu, pro dlouhodobou investici si hlídat prvních 200 dnů po volbách a v žádném případě "nehrát" volby s penězi alokovanými do základních stavebních kamenů portfolia, a nechat si na tuto "hru" maximálně malou část prostředků.
Zdroj: Ned Davis Research, MarketWatch