Ocenění amerických akcií: Zaostřeno na zisky
|

Ocenění amerických akcií: Zaostřeno na zisky

Ceny amerických akcií se po několika zhoupnutích v letošním roce prakticky nezměnily, zatímco zisky firem rychle rostou. Co to udělalo s oceněním akcií a s jeho dlouhodobým výhledem?

Americké akcie S&P 500 Ocenění P/E Ekonomické a tržní indikátory

Mezi nejsledovanější ukazatele ocenění akcií patří poměr ceny akcie a zisku na akcii. Je přitom potřeba rozlišovat ocenění na základě zisku za uplynulých 12 měsíců (klasické P/E, anglicky většinou označované jako trailing P/E) a na základě očekávaného zisku v příštích 12 měsících (forward P/E).

Zatímco zisky za uplynulých 12 měsíců u firem z akciového indexu S&P 500 zajímavě narostly a odrazily se z takzvané ziskové recese v letech 2015-2016 (na žádné přehřátí to v tomto směru zatím nevypadá), jejich očekávané zisky doslova vystřelily vzhůru. Daňová reforma udělala své. To samozřejmě při zhruba stejných cenách akcií znamená atraktivnější ocenění.

Pokud jde o dlouhodobý očekávaný růst ziskovosti firem, není bez zajímavosti indikátor, který agentura Thomson Reuters nazývá Weighted Average Long Term Growth Forecast (předpověď váženého průměrného dlouhodobého růstu; nejde o nic jiného než o dlouhodobý očekávaný růst zisků). V současnosti se indikátor pohybuje zdaleka nejvýše od finanční krize. Ačkoli jde v podstatě o ukazatel sentimentu, je dobré vědět, že výše byl pouze v době internetové horečky na přelomu tisíciletí. A z minim v roce 2016 roste opravdu prudce.

Zdroj: Topdown Charts