Omezování ztrát jako cesta k větším ziskům
|

Omezování ztrát jako cesta k větším ziskům

Investování je doprovázeno býčími i medvědími cykly. Investoři by se proto neměli soustředit jen na to, kolik vydělávají, musejí počítat i se ztrátami. Strategie "kup a drž" je dobrá, ale omezování velkých ztrát může zajistit lepší dlouhodobé výnosy.

Chyby v investování Americké akcie Býčí trh Medvědí trh Investiční strategie Ponaučení pro investory

"Většina investorů se orientuje pouze na zisky, ale nesoustředí se na riziko toho, kolik je možné ztratit," řekl kdysi Seth Klarman, jeden z nejúspěšnějších manažerů hedgeových fondů, jenž je díky svým úspěchům přirovnáván k Warrenu Buffettovi.

Je dobré dosahovat co největších zisků v průběhu býčích trendů, ale také je důležité omezovat ztráty v obdobích propadů. Ty totiž mohou napáchat v jinak dobře sestaveném portfoliu velké škody. Ukažme si to na dvou hypotetických scénářích.

Scénář A počítá s portfoliem, v němž jsou pouze akcie a jež investor nemění za žádných okolností. Scénář B počítá také s portfoliem plně akciovým, ze kterého ovšem bylo během medvědích trendů na začátku tisíciletí (od začátku roku 2000 do konce března 2002) a v roce 2008 (od října 2007 do konce dubna 2009) přesunuto 50 % prostředků do hotovosti. Po skončení medvědího trhu byly peníze alokovány zpět do akcií.

Na prvním grafu je celkový výnos od roku 2000 do března 2016.

Na druhém grafu je celkový anualizovaný výnos ve stejném období.

Je patrné, že strategie omezující ztráty je úspěšnější. Údaje v tabulce, zejména ty, které se týkají maximálních ztrát a času stráveného ve ztrátě, jsou možná ještě důležitější. Trefit se do začátku i konce medvědího trendu je samozřejmě prakticky nemožné, ale jde především o to si uvědomit, jak důležité je minimalizovat ztráty. Při držení akcií v celém období se investor dostal do zajímavého zisku až po 13 letech, což může být pro mnoho lidí neúnosná doba.

Peníze z peněz

Když má člověk dost peněz, které si může zajistit omezováním ztrát, může se spolehnout na složené úročení. Prakticky jde o to, že čím více peněz je k dispozici, tím vyšší jsou absolutní zisky, přičemž velké ztráty toto množství peněz velice omezují.

Když při investovaných 100 tisících USD jeden investor v prvním roce ztratí 15 % a v každém dalším roce vydělá 10 %, zatímco jiný investor vydělá od začátku každý rok 10 %, po 40 letech bude rozdíl v jejich majetku přes milion dolarů.

Matematika

Na první pohled je rozdíl možná velký, ale je potřeba si uvědomit, že prvotní ztráta o určité procento a následný zisk o stejné procento nevedou k nule, ale k celkové ztrátě. Při nižších ztrátách možná rozdíl není tak výrazný, ale čím hlubší je ztráta na začátku, tím déle musí investor vydělávat na to, aby byl vůbec "na svém".

Při omezování ztrát tedy není potřeba vysloveně časovat trhy, to vlastně ani není možné. Spíše jde o to, aby investor minimalizoval ztráty, které pak nebude muset dohánět po příliš dlouhou dobu. Čím více peněz má k dispozici, tím větší budou jeho konečné výnosy.

Zdroj: See It Market