Investování je jako život: Jak být produktivnější?

Nedaří se vám zvýšit vlastní produktivitu? Jak se lépe koncentrovat na práci a investování a být v novém roce úspěšnější, radí newyorský investiční poradce Joshua Brown.

1. Držte se stranou od zpráv

V každodenním proudu zpráv většinou ty důležité stejně nenajdete. Vyplatí se dělat opak - čím méně na zprávy reagujete, tím lépe pro vás. Dělejte co nejméně rozhodnutí, abyste minimalizovali ta chybná a vynucená. Když nebudete 24 hodin denně sledovat zpravodajské kanály, nebude vás to svádět ke zbytečné akci.

Ekonomové z Vanguard například odhalili, že ani jeden z nejsledovanějších ekonomických předstihových indikátorů nemá více než 50% úspěšnost v předpovídání vývoje cen akcií. Snazší je hodit si korunou (a vyjde to nastejno). Raději než bezmyšlenkovitě klikat na horké zprávy něco sami napište nebo se sejděte na kus řeči se svými známými.

2. Vypněte si oznámení na mobilu

Víte, proč vám všechna sociální média vnucují, abyste si zapnuli oznámení na svém mobilu nebo tabletu? Protože když jejich managementy vykazují čísla svým investorům, je aktivita a zapojení uživatelů tím nejdůležitějším ukazatelem. Pro ně je výhodné, aby vám pípal mobil každou minutu a vy znova a znova kontrolovali, co se v té které službě událo nového. Ale je to přínos i pro vás?

Plavat v moři informací, jaké nabízí například Twitter, je snadné a levné. Může to dělat každý. Za článkem, analýzou nebo reportem klientům stojí větší práce, a tím pádem bývá i informace z nich hodnotnější než z tisíců tweetů, které mají jen jepičí život (průměrný životní cyklus tweetu není ani hodina, téměř třetina z nich se vůbec nedočká jakékoli reakce). Stejně tak nepotřebujete, aby vás Facebook informoval pokaždé, když vás někdo zmíní ve svém příspěvku. Mobil není nástroj Marka Zuckerberga, ale váš!**

3. Změňte hudbu, kterou posloucháte cestou do práce

Změňte smutné rockové balady na něco, co vás bude inspirovat k výkonu. Od koho se můžete naučit lépe obchodovat? Od rozervaných rockerů, nebo od úspěšného rappera Dr. Dre – milionáře -, který vybudoval jako vedlejší produkt firmu na sluchátka Beats Audio? Ráno zvolte něco povzbuzujícího, cestou domů hledejte něco na odreagování, abyste zapomněli na celodenní pracovní stres.

4. Nehoňte se za výkonem

Ray Dalio, světově nejúspěšnější hedgeový portfoliomamažer všech dob, dělá jen obchody, které jsou v souladu s globálním makroekonomickým výhledem analytického týmu jeho firmy, a využívá při tom informace o fundamentech z rozsáhlých databází, jejichž historie čítá stovky let a jsou v ní obsažené poznatky z celého světa. Každý krok firmy je ještě diskutován týmy stratégů a zpětně testován nejsložitějšími matematickými modely. Takto vytvořená investiční myšlenka je pak aplikována na obchod či sérii obchodů.

Máte za sebou takový firemní aparát, abyste zvládli srovnatelný investiční proces? Ne. Naštěstí. Nemusíte si z toho nic dělat, ani Dalio se svým fondem neslaví úspěchy každý rok - sem tam ho zkrátka někdo trumfne. A myslíte si, že si z toho něco dělá? Nehledí na to ani jeho klienti, kterým od založení fondu v roce 1975 vydělal rekordních 35 miliard USD. Daliova lekce pro vás zní: Uklidněte se, ignorujte benchmarky a přestaňte se soustředit na to, jak výkonní jsou jiní. Místo toho se zaměřte na své investiční výnosy a cíle.

5. Myslete na růst

Korporátní kultura v USA se v posledních 15 letech dramaticky změnila. Kdysi byl optimismus nedozírný a růst byl jedinou věcí, o které lidé chtěli mluvit. Technologická a další bubliny dokázaly, že čeho je moc, toho je příliš. Dnes je kyvadlo nakloněné opačným směrem, ale opět do extrému. Firmy jsou ustrašené, bojí se rizika, šetří a snaží se stále být produktivnější. Na rizikovější kroky, které by nabízely růst, nechtějí dát ani cent.

Překonejte strach z rizika a dejte šanci novým zaměstnancům, zaškolte je, rozdělte jim úkoly a nehleďte na úspory v produktivitě v řádu desetníků. Raději myslete na peníze, které můžete s novými kreativními lidmi vydělat navíc.

6. Neodpovídejte na každý mail

Email by měl být postaven mimo zákon. Je to ta nejhorší věc, kterou kdy lidstvo vymyslelo. Není vůbec od věci začít jej ignorovat, včetně zpráv od lidí, které dobře znáte. Nemějte strach, žádné přátele neztratíte ani nepřijdete o obchodní příležitosti.

Jak ale rozčlenit maily na ty, které si zaslouží vaši reakci a ty ostatní? Jednoduše! Když vidíte email, zeptejte se sami sebe, zda budete moci spát a nebudete mít pocit viny, že jste krutí a bezohlední, když jej nepřečtete. Pokud je odpověď ano, na email reagujte, když naopak, ignorujte jej. Odesílatel pochopí, že jste zaneprázdnění, případně že vám zpráva vůbec nedošla (spam často odvede tuto nepříjemnou práci za vás).

"Uklízejte" si svou doručenou poštu. Je to jako seznam úkolů, který vám zadali ostatní, a je na vás říci "ne, děkuji, rád si určuji své úkoly sám".

7. Čtěte více knih

Vytvořte si seznam se dvěma sloupci - "co chcete" a "co potřebujete". Pokud některá položka zapadá do obou kategorií, přiřaďte jí vyšší prioritu.

Chystáte se už dlouho přečíst knížku, abyste získali více poznatků o investování? Rádi byste byli o něco zkušenější, a navíc byste to i potřebovali. Takže do toho! Nejtěžší je udělat si čas a vzít první knihu do ruky, pak už půjde všechno samo. Každý čas z obchodního dne, který věnujete čtení knihy, se promítne do vaší vyšší produktivity. Čtení vás přiměje soustředit se na knihu a odstínit nadbytečné podněty. Oáza klidu při čtení bude vašim ostrůvkem v uspěchaném světě IT. Nehodí se už jen to samotné při obchodování?

Drobní investoři jako opravdoví "smart money"?
Drobní investoři jsou většinou na trhu považováni za hlupáky. Když se semknou a nakupují jako stádo, většinou jim v tu chvíli akcie a jiná aktiva prodávají zkušení velcí hráči, kteří na nich již stihli vydělat. Toto chápání fungování trhu se pokouší změnit v úterý představený TD Ameritrade Investor Movement Index.

Zdroj:
The Reformed Broker
Investování
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
18. 1. 2021 9:28
Globalizace vs. regionalizace: Světové trendy probíhají zároveň a působí proti sobě, svět potřebuje…
Asijská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
18. 1. 2021 6:15
Expertní tržní výhled: Vyšší výnosy dluhopisů jako riziko pro akcie a čekání na (ne)klidnou Bidenovu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat