Pár poznámek k tržním korekcím
|

Pár poznámek k tržním korekcím

Po delší době zažily americké (i světové) akcie korekci. Řekněme si o tom něco více než to, že již bylo načase, že je to dobře a že se vše rychle spraví a bude veselo jako dříve.

Korekce na trzích S&P 500 Volatilita VIX Média Psychologie Americké akcie

Konečně vzrůšo. Většina investorů určitě raději vidí akcie stoupat bez jakýchkoli výpadků, ale je také hodně těch, kteří zažívají pocit vzrušení právě při korekcích. Skvěle se při nich ukazuje, jak funguje psychologie na trzích, a jde o situace, kdy se oddělují úspěšní investoři od neúspěšných.

Cena vládne. Na začátku roku se akciím výjimečně dařilo a někteří investoři již jiný než "severní" směr na akciovém trhu ani neočekávali. Po klasické korekci se hned řeší, jak špatně ještě může být, zda jde o začátek medvědího trendu. Je jedno, co se děje mimo trhy, v ekonomice, jak se daří firmám. Náladu vždy ovlivňuje cena.

Sbohem XIV. Při pohledu na roční výnosy VelocityShares Daily Inverse VIX Short-Term ETN (XIV) se nelze divit, že do něj investovalo tolik nezkušených investorů bažících po rychlém a snadném výnosu.

Rychlý konec a ztráty investorů byly prakticky neodvratné, nakonec k nim došlo. Na první pohled se může zdát, že produkt, který se uzavře kvůli propadu, byl chybou a pastí na investory, ale v prospektu bylo jasně napsáno: "Dlouhodobá očekávaná hodnota ETN se rovná nule. Pokud držíte ETN jako dlouhodobou investici, je pravděpodobné, že přijdete o celou svou investici nebo její většinu."

Překvapením pro zkušenější investory může být snad jen to, že produkt musel být ukončen z důvodu propadu hodnoty při poměrně neškodném poklesu cen akcií. Pokud by šlo o podobný vývoj jako v roce 2008, případně opravdovou, trvalejší korekci, možná by to bylo v pořádku, ale tento příklad ukazuje, jak je důležité si zjistit, do čeho vlastně investujeme. A nespoléhat se na to, že index volatility VIX nemůže v průběhu jednoho dne vzrůst na dvojnásobek.

Výkyvy na trzích jsou v pořádku. Již nějakou dobu někteří investoři upozorňovali na to, že současné dění na trhu umožňuje dosahovat malých výnosů s velkou pravděpodobností, a to s hrozbou velké ztráty, jejíž pravděpodobnost je poměrně malá (říká se tomu také picking up pennies in front of a steamroller). Ti, kdo se pokoušeli časovat trh a sklízet malé výnosy, se spálili, což je pro ně poučné, pro ostatní je to lekce o chování trhu.

Na média nespoléhat. Když se na trzích děje to, co na přelomu ledna a února, mnoho investorů je zděšením bez sebe. Problém je, že média spíše přilévají oleje do ohně. Nečekejte od nich titulky jako "Střadatelé oslavují akciové slevy", "Dividendové výnosy rostou společně s očekávanými výsledky, i když akcie padají", "Mladí investoři se radují z propadu na trzích, protože se jim naskytnou lepší investiční příležitosti", "Trhy se mohou propadnout z neznámých důvodů, investoři mají různé cíle, názory, strategie, investiční horizonty a rizikové profily.

Je pravda, že strach prodává, ale investoři by se neměli nechat strhnout hrozivými titulky, zejména ne v době, kdy ceny akcií padají.

Málokdy je dobrý důvod k poklesu akciového trhu. Kromě dobře známých a stejně dobře popsaných případů velkých korekcí a medvědích trendů se v historii vyskytla řada propadů, pro něž se ani s odstupem času nenašel pořádný důvod. Je dobré mít pro každou zvláštní situaci vysvětlení, protože pak se lze podobným situacím vyhnout. Ale akcie často ztrácejí jen proto, že již vlastně nemají prostor růst. Pokud by zpevňovaly donekonečna, nemohly by v dlouhodobém horizontu nabízet určitý nadvýnos nebo prémii vůči ostatním aktivům. Takže i když ceny akcií většinou rostou, někdy prostě musejí padat.

Zrnko písku na poušti. Index S&P 500 sice na přelomu ledna a února ztratil 10 %, ale jde o celkem nevýraznou ztrátu. Korekce jsou běžnou součástí dění na trzích.

Mnozí očekávají propad ve stylu roku 2008, po korekci ve stylu let 2015 a 2016 možná budou zklamáni. V létě 2015 americké akcie klesly o 12 % a na začátku roku 2016 o 13 %, z korekcí se ale rychle vzpamatovaly. Něco podobného může přijít i letos. V lepším případě je již propad minulostí.

Může být samozřejmě zrádné hodnotit aktuální vývoj na základě historických zkušeností, každý pohyb na trhu je svým způsobem unikátní. Tak výrazný propad přímo z historických maxim je netradiční, ale o to právě jde. Nikdo nemůže vědět, co se bude na trzích dít, ale ví se, že krátkodobé pohyby cen jsou odrazem lidských emocí.

Zdroj: A Wealth of Common Sense