Paradox investičního rizika
|

Paradox investičního rizika

Kniha The Most Important Thing Illuminated od Howarda Markse ze společnosti Oaktree Capital by měla být povinnou četbou všech investorů. Co se v ní píše o riziku?

Investování Rizika Ponaučení pro investory

"Realita je taková, že většina investorů přeceňuje své schopnosti v oblasti identifikace a vyhodnocování rizik. Ve skutečnosti tak investoři prakticky vždy podstupují výrazně větší riziko, než si myslí. Paradoxní přitom je, že právě tím míru rizika na trzích dále zvyšují," píše v knize mimo jiné Marks.

Alternativy rozumného investování: Nechte si chutnat!
Stanovování a dodržování pravidel, racionální argumentace, důkazy a využívání toho všeho při sestavování investičního portfolia. Nic nového. Občas je tento přístup v módě, jindy nikoli, často jen podle toho, jak se tomu kterému alternativnímu přístupu zrovna zadaří. Ano, jde to totiž i jinak. Tedy vlastně nejde.

Legendární investor vysvětluje, že atraktivitu investic určuje v první řadě jejich popularita. Ocenění je teprve odrazem popularity daného nástroje. "Nejnebezpečnější je nakupovat, když se popularita instrumentu nachází na maximu. Naopak nejlepší je nakupovat aktiva, kterým nikdo aktuálně nevěnuje pozornost," uvádí dále Marks.

Populární hodnotový investor Joel Greenblatt k tomu dodává: "Hodí se připomenout, co říká Warren Buffett. Je důležité rozlišovat mezi cenou a hodnotou aktiva. Pokud správně určíte hodnotu aktiva, nemusíte se bát. Pokud se ovšem budete řídit výhradně cenou, můžete se spálit."

Zdroj: Novel Investor