Pět důvodů, proč investovat do nemovitostí prostřednictvím fondů
|

Pět důvodů, proč investovat do nemovitostí prostřednictvím fondů

Zájem Čechů o investování prostřednictvím fondů roste. Ministerstvo financí ve své zprávě o vývoji finančního trhu uvádí, že objem peněz ve fondech kolektivního investování loni vzrostl o 15,5 % na 432 miliard korun. Fondy kvalifikovaných investorů rostly ještě rychleji, meziročně o 27,4 % na necelých sto miliard korun. Pomyslným vítězem v první kategorii jsou nemovitostní fondy, do nichž lidé a firmy loni investovali meziročně o 50 % více. Co momentálně nahrává investicím do nemovitostí prostřednictvím fondů?

Realitní trh Komerční reality Nemovitosti Investiční alternativy Podílové fondy Investiční fondy

1. Vysoké ceny bytů

Ceny nemovitostí ve velkých městech, především v Praze a Brně, poslední měsíce rostly dvouciferným procentuálním tempem. Vysoká poptávka spolu s nedostatkem nově postavených bytů vyhnaly ceny na rekordní úrovně. Ten, kdo chce koupit byt na žádané adrese, si musí připravit i o 20 % více než před rokem. I při financování s pomocí úvěru si sáhne nový majitel hlouběji do vlastní kapsy, hypotékou bude moci kvůli novým doporučením ČNB nejčastěji financovat jen 85 % z ceny nemovitosti. Současné atraktivní úroky u úvěrů na bydlení navíc nevydrží věčně. Je potřeba počítat s tím, že po skončení fixačního období pravidelné splátky porostou.

Naproti tomu do fondů je možné investovat již od pár stokorun měsíčně. Pro ty, kdo chtějí vložit větší částku najednou, jsou zde i fondy kvalifikovaných investorů, do nichž je podle zákona možné investovat již od jednoho milionu korun.

2. Atraktivní nemovitosti

O atraktivitě nemovitosti rozhoduje především lokalita. Prostřednictvím fondů je možné získat podíl v nemovitostech na skutečně prestižních adresách, na něž by běžný investor neměl zdroje. Zpravidla se jedná o administrativní budovy, například kancelářské domy, nebo komerční nemovitosti, tedy nákupní centra či průmyslové parky na frekventovaných místech, kde nebývá v současnosti o nájemníky nouze.

3. Bez starostí s nájemníky i nemovitostí

Majitelé pronajímaných bytů potvrdí, že sehnat slušného nájemníka, který bude platit včas, nezničí vybavení a neodstěhuje se po roce pryč, není snadná věc. Pronajímatel musí počítat s tím, že během roku budou měsíce, kdy nájemné nedostane. Poplatky za energie či splátky hypotéky ale nepočkají a majitel je bude splácet ze svého, zatímco bude shánět nové nájemníky.

Toto u investice do nemovitostí prostřednictvím fondů odpadá. Nejvíce času potenciální investor stráví pravděpodobně výběrem vhodného fondu. Vzhledem k tomu, že fondy mají v portfoliu více nemovitostí, zpravidla komerčních, s větším počtem nájemníků (často firem), neznamená ukončení smlouvy s jedním takový výpadek příjmů a riziko je lépe rozloženo. Fondy navíc řídí týmy zkušených odborníků, kteří se starají jak o uzavírání smluv s nájemníky, tak o výběr vhodných nemovitostí pro investici a o správu jednotlivých budov. Za to si berou fondy od investorů poplatky v řádu jednotek procent ročně z výše investice.

4. Dostupnější peníze

Podíl ve fondu je možné odprodat podstatně rychleji než najít kupce pro dům či byt. V případě, že prodávající potřebuje peníze za nemovitost opravdu rychle, může se dostat pod tlak kupujícího, který využije situace, aby co nejvíce srazil cenu. Odprodej podílu ve fondu se řídí předem danými podmínkami, a investor se tak nemusí obávat, že by peníze nedostal včas.

5. Zajímavé výnosy

Peníze investované prostřednictvím fondů umožňují v současnosti zajímavé zhodnocení i po odečtení všech poplatků za správu. U nemovitostních fondů se zhodnocení pohybuje okolo 3,5-6 % za rok.