Pět nezbytných já úspěšného investora
|

Pět nezbytných já úspěšného investora

Jaký je klíč k úspěchu drobného investora? Jeden by byl málo, je jich potřeba minimálně pět. Pět já každého úspěšného investora!

Investiční strategie Ponaučení pro investory Investování

1. Optimista

Klasickým optimistou je Warren Buffett. Jeho důvěra v dlouhodobý solidní výkon (amerického) akciového trhu je pověstná. Právě USA jsou přitom po celá desetiletí spolehlivou silou, která podporuje portfolio Věštce z Omahy. V horizontu několika let se může dít leccos, dlouhodobí investoři ale zatím vždy byli odměněni za svůj optimismus ohledně odolnosti a síly ekonomiky.

2. Pesimista

Není ale správné mít 100 % peněz zainvestovaných do akcií. Zjednodušeně řečeno, v kratších časových obdobích by to mohlo vážně ohrozit schopnost platit účty. Stačí tedy naslouchat i svému opatrnějšímu, pesimistickému já a část peněz držet mimo akciový trh. Napomůže to nejen samotné větší finanční jistotě, ale i psychologicky – mít něco schované "na horší burzovní časy" je zkrátka fajn způsob, jak se nesesypat při prvních zprávách o začínajícím medvědím trendu, ať je nakonec jakkoli hluboký a vleklý.

3. Analytik

Optimista věří, že akcie dlouhodobě posilují, zatímco pesimista ví, že se jim občas nevyhnou třeba i hluboké ztráty. Čas pro analytika, jehož úkolem je dát do souladu touhy a strachy obou prvních já. Měl by bez emocí zvažovat data a dávat je do souvislosti s osobními charakteristikami a požadavky daného investora (včetně těch finančních, jako jsou příjem, pravidelné výdaje). Kýženým výsledkem snahy analytického já je zvolení správné investiční strategie.

4. Ekonom

Ekonomie není ve všech svých zákoutích tak exaktní, jak by se nám možná líbilo. Schopnost předvídat dění v hospodářství nijak výrazně nenarůstá s počtem diplomů z prestižních univerzit. Úspěšný investor by ale měl rozumět tomu, co se v ekonomice děje, a to včetně fiskální a měnové politiky, hospodářských cyklů a historie. Nic z toho neuchrání před třeba i velice negativními dopady překvapivého vývoje, ale dá to investorovi do ruky alespoň nějaké nástroje na zvládání jednotlivých situací.

5. Psycholog

Finanční média (a nejen ta) jsou plná komentářů, předpovědí, tipů a podobně. Není důležité, nakolik se ty které mýlí, nebo naopak strefí. Úkolem psychologa v mysli investora je uchránit jeho portfolio před přehnanými reakcemi na názory a komentáře ostatních, chápat motivace autorů výroků a tipů a tak dále. Jen tak se může investor držet své strategie a plánu.

Těchto 6 věcí dělávají investoři špatně, když své peníze spravují na vlastní pěst
Investovat na vlastní pěst je lákavé. Velice nízké, mnohdy rovnou nulové poplatky, takřka neomezené možnosti výběru aktiv, schopnost ihned reagovat na dění na trzích. Individuální investování je ale v řadě ohledů rizikové, investoři totiž čelí na mnoha frontách pokušení. Zde je šest chyb, kterých se "investoři sólisté" dopouštějí nejčastěji.
Zdroj: HumbleDollar