Pět rad, které by si investoři měli vzít k srdci
|

Pět rad, které by si investoři měli vzít k srdci

Správa peněz a investování nejsou věda. Chce to jen odvahu a ochotu učit se novým věcem. Následující rady jsou určeny nejen mladým investorům.

Investiční strategie Ponaučení pro investory Investování

1. Mějte své osobní finance pod kontrolou

Pokud jsou pro vás osobní finance španělská vesnice, nebojte se požádat o pomoc odborníka. Pravdou ovšem je, že nikdo se o vaše peníze nebude starat s větší péčí než vy sami. Do telefonu či počítače si lze navíc stáhnout řadu programů a aplikací, které vám s tím pomohou. Také internet je plný rad a článků, jak s penězi efektivně zacházet. Nebojte se, to, že dokonale nerozumíte všem finančním produktům, neznamená, že jste finančně negramotní.

2. Využijte času, který máte k dispozici

Čím dříve vstoupíte na trhy, tím více vyděláte, respektive nebudete muset investovat tolik, abyste dosáhli svého cíle, jako kdybyste začali investovat o několik let, případně dokonce desítek let později. Ve váš prospěch hraje zejména princip složeného úročení, tedy připisování si zisků z dřívějších zisků. Je-li vám dvacet, jste v nejlepší startovní pozici, ale i čtyřicet je lepší než nic.

Nedoceňovaná síla složeného úročení
Za jak dlouho dokáže investor reálně zdvojnásobit své prostředky? Většinou mnohem rychleji, než si myslíte. Díky složenému úročení.

3. Pochopte, že riziko je součástí tržního prostředí

Chcete-li dosahovat vyšších výnosů, budete muset podstoupit i určité riziko. Nikdo samozřejmě neříká, že máte hned vše vložit do startupů nebo jiných rizikových projektů, je ale potřeba si uvědomit, že riziku ztrát se na trzích nevyhnete. Zejména příslušníci mladších ročníků by měli mít v portfoliu především akcie, které výměnou za vyšší riziko nabízejí potenciál slušného zhodnocení.

4. Zapomeňte na zkratky

Kdo by nechtěl rychle zbohatnout a mít po zbytek života klid. Všechno ale chce svůj čas. Zapomeňte na zázraky slibující zhodnocování investic tempem desítek procent ročně. S investováním je to jako se zahradou - když budete o zeleninové záhony pečovat, bude vaše úroda bohatší, nic jako kouzelné fazole ale v obchodě neseženete.

Howard Marks (Oaktree Capital): Opravdu velké peníze vám mohou vydělat akcie, které byly pod největším tlakem. Dlouhodobý investiční horizont je nejdůležitější
V době, kdy jsou výnosy amerických vládních dluhopisů minimální, působí ostatní třídy aktiv o to atraktivněji. To ale neznamená, že výnosy z nich jsou nějaká velká hitparáda. Kdo chce výraznější zhodnocení peněz, nesmí se bát hledat mezi poraženými uplynulých měsíců a let, uvedl ve vysílání CNBC uznávaný investor Howard Marks.

5.  Neřiďte se lidmi ze svého okolí

Chlubí se váš známý tím, že na trhu loni vydělal víc než vy? Pogratulujte mu, ale rozhodně se z něj nesnažte vymámit jeho strategii s tím, že byste ji mohli také využít. Každý investor má jiný cíl, míru tolerance rizika, jiné finanční potřeby a možnosti. To, že někdo na trhu vydělá více, automaticky neznamená, že je úspěšnější.

Zdroj: A Wealth of Common Sense