Pětkrát o propadech na trzích
|

Pětkrát o propadech na trzích

Nestandardní chování akciových trhů vyžaduje nestandardní přístup i myšlenky. Nabízíme pár myšlenek, které by mohly, respektive měly napadnout investory, kteří mají problém se vstřebáváním propadů na akciových trzích.

Medvědí trh Americké akcie Volatilita Chyby v investování Psychologie Časování trhu Ponaučení pro investory Investování

1. Důvod vlastnit dluhopisy

Investoři si někdy myslí, že drží v portfoliu dluhopisy kvůli pravidelnému příjmu. V minulosti tomu tak možná bylo, ale při současných stále minimálních úrocích je role bondů v portfoliu poněkud jiná.

  • Mohou fungovat jako psychologické zajištění pro případ propadů, protože snižují celkovou volatilitu portfolia.
  • Mohou fungovat jako bezpečný přístav. Ještě začátkem října někteří investoři očekávali, že výnos 10letých státních dluhopisů USA poroste k 6 % (tehdy okolo 3,20 %). Nyní je opět hluboko pod 3 %, protože do nich zaparkovalo své prostředky mnoho investorů.
  • Mohou fungovat jako zdroj hotovosti pro ty, kteří budou chtít nakupovat akcie po propadech.

2. Počítače volatilitu nestvořily

Když trhy začnou padat, hledá se viník. Za něj jsou v posledních letech mnohdy označovány programy a algoritmy provádějící vysokofrekvenční obchodování. Jenže i ty jsou produktem lidí. I v minulosti bylo běžné, že v obdobích propadů na trzích letěla volatilita výše. Tehdy všichni věděli, že za to mohou emoce.

3. Časování trhů není pro každého

Většina lidí by se vůbec neměla pokoušet prodávat na vrcholu a nakupovat na dně. Tento přístup vypadá logicky a chápe jej každý, ale jen málo investorů ví, co je vlastně vrchol a co dno. Pro většinu lidí platí, že by měli nakupovat, když mají úspory, které nebudou dlouhou dobu potřebovat, a prodávat by měli až na konci investičního horizontu.

4. Bez propadů to nejde

Propady na trzích jsou z dlouhodobého hlediska zdravé. Rok 2017 byl spíše výjimkou, investoři si musejí být vědomi toho, že akcie jsou rizikový investiční nástroj. Je to i jeden z důvodů, proč dlouhodobě nabízejí oproti méně rizikovým nástrojům zajímavou prémii. Propady navíc akcie zlevňují, takže ti, kdo je nakupují, by se měli vlastně radovat.

5. Příčin propadů je více

Při propadech se hledá viník a argumenty mnohdy působí přesvědčivě, ale trhy nikdy nespadnou o desítky procent jen kvůli jedné věci. Tentokrát za akciové poklesy nemůže pouze Fed a jeho sazby, nemůže za to ani pouze Donald Trump se svými obchodními spory a nemohou za to jen počítače. Na trhu jsou miliony investorů s různými cíli, investičními horizonty, rizikovými profily a emocemi. A nikdo nedokáže jednoznačně ovlivňovat tento mechanismus sestavený z milionů pohyblivých a samostatně fungujících součástek.

Zdroj: A Wealth of Common Sense