Pod pokličkou investování do recyklace plastů
|

Pod pokličkou investování do recyklace plastů

Pro investory je stále důležitější faktor ESG (environmental, social and corporate governance), tedy to, zda je investice etická, zda daná společnost splňuje podmínky udržitelnosti v environmentální i sociální oblasti. Správci investic mohou (a měli by) uplatňovat kritický přístup při hodnocení každé společnosti, jejíž cenné papíry nakupují, a zjišťovat, do jaké míry je dlouhodobá strategie firem v souladu s udržitelnými cíli.

Ekologie a životní prostředí Investiční tipy

"To, že si to společnosti uvědomí, pomůže životnímu prostředí. U některých firem se již objevují náznaky takového fungování," říká Mike Dolan ze společnosti Fidelity International. "Ochota společností více uvažovat nad dopady své činnosti je součástí našeho celkového hodnocení investic."

Záplava plastů

Svět se topí v plastovém odpadu. Více než dvě třetiny globální produkce plastů směřují na výrobu obalů, z nichž převážná část je jednorázových. Dosud ležela starost ohledně omezování dopadu na životní prostředí pouze na společnostech v obalovém a spotřebitelském sektoru. Nyní začíná přecházet i na chemické společnosti, které dodávají základní materiály, z nichž jsou plasty vyráběny.

Běžně se používá více než 30 různých druhů plastů. Většina se vyrábí z ropy a "spolkne" zhruba 6 % její globální spotřeby. Ekologové protestují proti tomu, aby chemické společnosti nezodpovídaly za své produkty po prodeji, protože to znamená, že tržní cena "panenského plastu" nezohledňuje celkové náklady na plasty. Vlády již na to částečně reagují daněmi zaměřenými na chemické firmy, Spojené království například plánuje od dubna 2022 daň na jakékoli plastové obaly s nižším podílem recyklovaného materiálu než 30 %.

Recyklace

V současnosti se ve světě recykluje necelá pětina plastů, většinou za použití mechanických metod. Jde například o drcení čistých druhů plastů, jako jsou PET láhve, na drobné pryskyřicové "peletky". Naproti tomu chemická recyklace rozkládá plasty na jejich základní složky a poté je opět používá, a je tedy univerzálnější. Chemická recyklace může být použita i na smíšené plasty nižší kvality, s nimiž má mechanická recyklace problém.

Výrobci, kteří spoléhají pouze na mechanické metody, pravděpodobně nikdy nebudou schopni uspokojit rostoucí poptávku po recyklovaném materiálu kvůli omezenému množství vysoce kvalitních čistých surovin. Technologie recyklace chemikáliemi se postupně rozvíjí a někteří lídři oboru předpovídají, že komerční využití je vzdálené třeba jen několik let. Zatím zůstává kapacita a dostupnost procesu omezená, ale v příštích desetiletích se očekává, že v oblasti nakládání s plastovými odpady poroste nejvíce právě chemická recyklace.

"Některé předpovědi naznačují, že by jen v USA mohla tato recyklace generovat 10 miliard dolarů ekonomického výstupu. Tento vývoj by ovlivnil smýšlení o plastovém odpadu jako cenném zdroji suroviny pro nové způsoby recyklace," vysvětluje Dolan.

Tlak investorů na firmy

Správci aktiv by měli přesvědčovat firmy, aby vliv plastového odpadu zahrnovaly do rozhodovacích procesů. Investiční možnosti v oblasti výzkumu a vývoje, ale i potenciální dopad na poptávku po plastech by měly být součástí doporučení správců. "Pro nás to znamená nejprve u společností stanovit, kolik procent produktů a jak velká část zisku pochází z plastových obalů a kolik z plastů na jedno použití. Dále pak, kolik recyklovaného materiálu, pokud vůbec, se používá při výrobě a jak se společnosti snaží usnadnit recyklaci svých produktů. Doporučujeme firmám, aby si stanovily cíle na podporu recyklace a omezování odpadu. Při výrobě a přepravě je podle nás klíčové, aby se zabránilo únikům plastových částeček do vodních toků," pokračuje Mike Dolan.

"Společnosti ale musejí nejen přemýšlet o plastech, ale také dlouhodobě diverzifikovat, protože růst spotřeby plastů není zdaleka jistý. Podle některých odhadů se výroba plastů v příštích dvou desetiletích sice zdvojnásobí, ale celková informovanost společnosti o dopadech těchto materiálů na životní prostředí by mohla odradit část poptávky. Zájem o bioplasty, které jsou vyráběny z přirozeně se vyskytujících polymerů, jako jsou škrob a celulóza, pravděpodobně poroste, což by mohlo pro některé společnosti znamenat obchodní příležitosti. Následně by mohlo dojít i k převzetí části tržního podílu od tradičních petrochemických výrobců," říká analytik.

A připojuje osobní zkušenost. "V posledních měsících jsme téma plastů analyzovali s několika chemickými a obalovými společnostmi a jejich reakce se velice lišily. Například přední výrobce polypropylenu považuje debatu o plastech za příležitost a sám zlepšuje recyklovatelnost svých produktů. Spoluprací se společnostmi zabývajícími se recyklací odpadů si zajistí vysoce kvalitní suroviny a vyvíjí takové produkty, které minimalizují odpad a vytěží maximum zdrojů. Jiný výrobce obalového materiálu očekává vyšší výnosy díky přechodu na hliníkové plechovky a investuje do recyklačních zařízení, aby si zajistil přístup k recyklovaným surovinám. Přístup jiných ale bohužel není tak aktivní, a i proto angažovanost firem v této problematice zahrnujeme do celkového posuzování investičních příležitostí," uzavírá Mike Dolan.

Zdroj: Fidelity International
Evropské akcie po bouřlivém dnu mírně ztrácely
Evropské akcie po bouřlivém dnu mírně ztrácely
18:00

Evropské akcie po bouřlivém dnu mírně ztrácely

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy prožily den jako na příslovečné houpačce, když investoři střídali úlevu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Reuters: Podíl ve ztrátové Alitalii chce německá Lufthansa
17:47

Reuters: Podíl ve ztrátové Alitalii chce německá Lufthansa

Zadlužené letecké společnosti Alitalia svitla naděje na záchranu - podle zdrojů agentury Reuters v ní chce získat...
Evropské akcie Deutsche Lufthansa Doprava
USA: Zásoby ropy i zemního plynu zbytněly, benzínu ubylo
17:31

USA: Zásoby ropy i zemního plynu zbytněly, benzínu ubylo

Objem zásob ropy na území Spojených států v týdnu do 11. října stoupl o 9,281 milionu barelů. Po přírůstku 2,927...
Americká ekonomika Zemní plyn Ropa
Pražská burza získala 0,71 procenta, především díky Komerční bance
Pražská burza získala 0,71 procenta, především díky Komerční bance
16:30

Pražská burza získala 0,71 procenta, především díky Komerční bance

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,71 procenta a zakončil seanci na hodnotě 1034,3...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Průmyslová výroba v USA v září poklesla o téměř půl procenta
15:22

Průmyslová výroba v USA v září poklesla o téměř půl procenta

Objem průmyslové výroby ve Spojených státech v září poklesl ve srovnání se srpnem o 0,4 procenta. Po srpnovém...
Americká ekonomika Průmysl
USA: Index filadelfského Fedu v říjnu prudce poklesl
15:14

USA: Index filadelfského Fedu v říjnu prudce poklesl

Index americké průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v říjnu propadl na 5,6 bodu ze 12 bodů v září;...
Americká ekonomika Fed
Samsung změní software pro snímání otisků prstů u Galaxy S10
15:07

Samsung změní software pro snímání otisků prstů u Galaxy S10

Jihokorejská společnost Samsung Electronics brzy vydá softwarovou záplatu, která vyřeší problém se snímáním otisku...
Samsung Asijské akcie Mobilní telefony
Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok
14:46

Německá vláda zhoršila výhled růstu na příští rok

Německá vláda snížila odhad růstu domácí ekonomiky na příští rok na jedno procenta z dosavadních 1,5 procenta....
Americké akcie Výsledková sezóna
USA: Týdenní počet žádostí o podporu vzrostl na 214 tisíc
14:37

USA: Týdenní počet žádostí o podporu vzrostl na 214 tisíc

Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 12. října 214 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v...
Americká ekonomika Nezaměstnanost
USA: Počet stavebních povolení v září klesl, snížila se i zahájená…
14:30

USA: Počet stavebních povolení v září klesl, snížila se i zahájená výstavba

Čerstvě schválených povolení na stavbu rodinného domu bylo v USA v září o 2,7 procenta méně než v srpnu. Tehdy naopak...
Americká ekonomika Bydlení Stavebnictví
Výsledky Morgan Stanley ve 3Q: Čistý zisk na akcii 1,27 USD (loni: 1…
13:44

Výsledky Morgan Stanley ve 3Q: Čistý zisk na akcii 1,27 USD (loni: 1,17 USD, odhad: 1,11 USD), tržby 10,03 miliardy USD (loni: 9,87 miliardy USD, odhad: 9,59 miliardy USD)

Čistý zisk americké banky Morgan Stanley se ve třetím čtvrtletí meziročně mírně zvýšil na 2,17 z 2,11 miliardy dolarů...
Americké akcie Americké banky Morgan Stanley
Brusel a Londýn se dohodly na brexitu - teď záleží na britském…
Brusel a Londýn se dohodly na brexitu - teď záleží na britském…
13:33

Brusel a Londýn se dohodly na brexitu - teď záleží na britském parlamentu

Evropská unie a Británie se prostřednictvím svých vyjednavačů v Bruselu ve čtvrtek dohodly na novém podobě návrhu...
Spojené království Evropská unie