Pod pokličkou mimořádného propadu akciové volatility
|

Pod pokličkou mimořádného propadu akciové volatility

Propad volatility amerického akciového indexu S&P 500 není nic nového, graf indexu VIX začínají poznávat i úplní burzovní zelenáči. Není to ale jediný ukazatel kolísavosti trhu, který má smysl znát a sledovat.

Americké akcie Volatilita S&P 500 Ekonomické a tržní indikátory

Tak extrémně nízká volatilita jako v současnosti na trhu nebyla od 60. let. K obratu na dlouhodobém grafu akciové volatility přitom zpravidla dochází v době, kdy se otáčí také ekonomický a tržní cyklus.

Kdy tedy čekat obrat trendu? Dobrá otázka, na niž je jednoduchá odpověď: Dozvíme se to ve chvíli, kdy k němu dojde, a přiznáme si to o něco později.

O výjimečnosti aktuálního dění na akciovém trhu dobře vypovídá počet alespoň procentních denních změn u indexu S&P 500 z posledního roku (ukazatel je klouzavý, sleduje tedy vždy počet za uplynulých 12 měsíců). Za uplynulých zhruba 260 obchodních dnů bylo takových obchodních seancí 9.

A tento ukazatel volatility, tedy počet dnů s konkrétní úrovní procentuální změny, je extrémně nízko, i když laťku posuneme třeba na 0,5 % na úrovni denní změny. Ani tento alternativní pohled na akciovou volatilitu ovšem nenabízí lepší odpověď těm, kdo se ptají na načasování obratu trendu. Těm lze totiž popřát tak akorát hodně štěstí.

Zdroj: TOPDOWN CHARTS