Pokud je Čína měnovým manipulátorem, kdo není?
|

Pokud je Čína měnovým manipulátorem, kdo není?

Prezident Donald Trump, ale i řada dalších amerických politiků je přesvědčena, že jsou čínští výrobci zvýhodňovaní tím, že Čína udržuje hodnotu jüanu nepřirozeně nízko. John Tamny z magazínu Forbes ale upozorňuje, že tato tvrzení stojí na vodě. Peníze jsou jen závoj a ten rozhodně nedokáže změnit reálné ceny, říká.

Čína Forex (FX) Měny Světová ekonomika Mezinárodní obchod Americký dolar Manipulace trhu

Tamny vysvětluje, že čínští vývozci potřebují pro výrobu zboží velké množství dovážených materiálů, přičemž slabá měna jejich dovoz zdražuje. "Jsou to kupecké počty. Výhodu, kterou by mohli získat při vývozu, ztratí již během výrobní fáze," vysvětluje.

Navíc samotné tvrzení, že Čína manipuluje domácí měnou, je podle Tamnyho hodně odvážné. "Čína nedělá nic, co by nedělaly další země. Vzhledem k tomu, že je dolar nejpoužívanější světovou měnou, snaží se všichni, přímo či nepřímo, svou měnu na dolar navázat a udržovat tento vztah relativně stabilní a předvídatelný," pokračuje.

A na závěr Tamny upozorňuje, že Čína i další země vlastně nedělají nic jiného, než že reagují na americkou měnovou politiku a vývoj americké ekonomiky. "Akce vždy vyvolá reakci a v ekonomice a na měnovém trhu tomu není jinak. Když se změní vnitřní hodnota dolaru, ostatní na tento pohyb reagují. Čína v tomto ohledu nijak nevybočuje," dodává.

Zdroj: Forbes