Pokud vám ještě nebylo čtyřicet, měli byste se modlit za burzovní krach, říká expert z Wall Street
|

Pokud vám ještě nebylo čtyřicet, měli byste se modlit za burzovní krach, říká expert z Wall Street

Světové akcie zažily na přelomu ledna a února pořádně divokou jízdu a řada investorů, jejichž portfolia v posledních několika letech nepřetržitě rostla, znervózněla. Investiční poradce Joshua Brown ze společnosti Ritholtz Wealth Management ale říká, že správně by investoři měli nad každým pádem cen akcií jásat.

Akciový trh Investice Investování Korekce na trzích Investiční strategie

"Volatilita cen akcií je přirozená. Vždy tu byla, jen někdy větší a jindy menší. Tentokrát byla neobvyklá jen rychlost, s jakou k propadu cen akcií po dlouhém období klidu došlo. To je pravděpodobně důvod, proč řada investorů zpanikařila," říká Brown. "Pokud je někdo nervózní proto, že se obává, že přijde o peníze, které bude potřebovat za rok nebo za dva, pak to není investor."

Brown připomíná, že horizont dlouhodobého investora by se měl počítat nikoli na jednotky, ale desítky let. "Ten, kdo peníze investuje s tím, že je bude potřebovat nejdříve třeba za 30 let, by měl být za každou korekci vděčný. Nikdo nechce akcie kupovat na maximech," pokračuje.

Historicky je podle něj přibližně 90% pravděpodobnost (v tabulce z roku 2016 je dokonce 94%), že v desetiletém horizontu akcie zdraží. Ve 20letém horizontu zatím akcie (ty americké, nutno podotknout) nikdy v historii neklesly. "Je zřejmé, že propady cen akcií jsou při takto dlouhém horizontu ideální příležitostí k dokupování pozic," dodává Brown.

Zdroj: Los Angeles Times