Posilování dolaru by mělo brzy skončit, vyhlídky eura jsou solidní
|

Posilování dolaru by mělo brzy skončit, vyhlídky eura jsou solidní

Poslední zhruba tři týdny byly na globálních devizových trzích velice turbulentní. Platí to i pro nejobchodovanější měnový pár na světě, tedy euro vůči dolaru.

Euro Americký dolar EUR/USD FX Forex (FX)

Zatímco euro během letošního prvního čtvrtletí drželo v průměru zisk okolo tří procent, nedávný vývoj znamenal, že je společná evropská měna letos v páru s dolarem ve ztrátě. Od začátku dubna ztratilo euro vůči dolaru přes čtyři procenta.

Za posílením dolaru stojí do značné míry geopolitické faktory, které vyvrcholily úterním rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa vypovědět mezinárodní jadernou dohodu s Íránem. To jen povzbudilo růst cen ropy, které jsou na vzestupné trajektorii již několik týdnů, a ve světle rostoucích inflačních tendencí se zvyšují také výnosy amerických státních dluhopisů. Ty jsou zároveň chápány jako bezpečné aktivum, vzestup rizikové averze i samotných výnosů je tak činí pro zahraniční investory atraktivními, díky čemuž posiluje i dolar.

Na našich dlouhodobějších výhledech ale současný vývoj nic zásadního nemění. Postupný návrat evropské měnové politiky k normálu bude znamenat, že k neutrální úrovni, kterou vidíme nad 1,30 EUR/USD, bude směřovat také euro.

Tento výhled nemáme jen my. Podle prognóz analytiků sesbíraných agenturou Bloomberg letos trh v průměru čeká, že euro bude posilovat směrem k 1,26 EUR/USD na konci roku. Tento týden aktualizovalo své prognózy zatím pět analytiků a jejich nové výhledy odrážejí aktuálně silnější dolar, ve výhledu na zbytek roku ale ani jeden z nich nepředpokládá, že by americká měna dále posilovala.

Autorem článku pro E15 z 10. května 2018 je Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Zdroj: E15