Pravidelné investování vs. nakupování na minimech: Která strategie má navrch?
|

Pravidelné investování vs. nakupování na minimech: Která strategie má navrch?

Předpokládejme, že dokážete z křišťálové koule vyčíst, kdy se trh nachází na lokálním minimu, abyste právě v tom okamžiku zainvestovali. Asi si říkáte, že byste díky této schopnosti dokázali hravě překonat výsledky ostatních investorů. Omyl.

Investování Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování Investiční strategie Srovnání investic

Následující graf srovnává dvě investiční strategie. Při jedné (DCA - dollar cost averaging, průměrování nákladů) investor každý měsíc investuje 100 dolarů bez ohledu na situaci na trhu. Při druhé (buy the dip, nakupování na lokálních minimech) investor každý měsíc odkládá 100 dolarů a poté naspořenou částku najednou investuje v okamžiku, kdy se trh dostane na lokální minimum mezi dvěma rekordními maximy (je potřeba předpokládat schopnost investora vidět do budoucnosti).

Je patrné, že průměrování nákladů je překvapivě efektivnější než nakupování na lokálních minimech, která jsou navíc bez nadpřirozených schopností neodhalitelná.

Nakupování na lokálních minimech dokáže nabídnout vyšší výnosy jen tehdy, když trh zažije skutečně prudký propad. Jenže k takovým situacím dochází jen výjimečně. Podrobnější vysvětlení nabízejí v přiloženém videu Joshua Brown, investiční poradce a autor blogu The Reformed Broker, a Nick Maggiulli z webu Of Dollars and Data.

Zdroj: Ritholtz.com