Prázdné fráze světa financí
|

Prázdné fráze světa financí

Chcete vypadat chytře? Mluvte složitě a používejte oborové výrazivo, takzvaný žargon. Finančníci v tomto směru v žádném případě nezaostávají. Na které fráze si i proto na trhu dát pozor?

Ponaučení pro investory Chyby v investování Investování

Normální úrokové prostředí

Investoři a stratégové často hovoří o prostředí s normáln(ějš)ími úrokovými sazbami. Jaké úroky přesně myslí? Vliv na toto vnímání má samozřejmě také úroveň inflace, nicméně sazby se zkrátka nějak vyvíjejí v čase a v závislosti na řadě faktorů, a je proto ošidné označit jakoukoli jejich úroveň za normální či správnou.

Férová (tržní) cena

Když téma vtáhneme na akcie, je nesmyslná představa, že trh má jakoukoli férovou cenu. Jde pouze o to, kolik jsou investoři za daná aktiva zaplatit. Fundamenty se průběžně mění, stejně jako znalosti a další vstupy na straně investorů. Na víře a důvěře je toho na trzích založeno daleko více, než je pragmatikům milé.

Window dressing

Řeč je o snaze manažerů portfolií na konci sledovaného období (měsíce, kvartálu) zaujmout pozice v aktivech, která v daním období překonala výkon trhu. Zvýšená obchodní aktivita má být doprovázena i zvýšenou volatilitou. Nakupovat vítěze ovšem znamená nakupovat relativně draze, a tedy ve výsledku se svěřenými penězi zaostávat za výkonem trhu. Možné je vše, ale na podobné přesuny v portfoliích by manažeři potřebovali opravdu hloupé investory.

Inflace cen aktiv

Oblíbený výraz těch, kdo se (alespoň) prozatím nedočkali hyperinflace, před kterou varovali v souvislosti s podporou ekonomiky ze strany centrálních bank. Na otázku na nadále nízkou míru inflace vymysleli odpověď, že inflace samozřejmě nastala, ovšem v cenách aktiv. Až začnou ceny akcií, nemovitostí či dalších aktiv opět klesat, uvidíme, zda budou titulky plné naopak deflace cen aktiv.

Smart money

Velcí institucionální investoři jsou často kladeni do opozice k drobným investorům. První jsou označováni za prozíravé, druzí za hloupé. Jde o vyložený mýtus, protože v obou skupinách jsou chytří i hloupí investoři. Podstatnější je rozdělení na ty, kdo se rozhodují racionálně, a na ty, kdo se nechají strhnout emocemi. Ovšem ni toto hledisko se nepřekrývá s dělením na velké a drobné investory.

Černé labutě

Definice černé labutě spočívá v tom, že jde o nečekanou událost (s výrazným dopadem na trh). Seznam největších černých labutí pro druhé čtvrtletí 2018 tedy může vypadat jedině takto:

1.

2.

3.

Podobných frází se na trzích vyskytuje ještě mnoho. Seznam lze tedy libovolně doplňovat, byť vyčerpávajícím se nejspíše nestane ani stát nemůže.

Zdroj: A Wealth of Common Sense