Český akciový index PX letos stoupl o 13 %. Vítězi roku se staly Avast a CME
|

Český akciový index PX letos stoupl o 13 %. Vítězi roku se staly Avast a CME

České akcie letos stouply podle indexu PX o 13 %, index zakončil rok na téměř 1 116 bodech. Nejziskovější byly akcie vývojáře antivirového softwaru Avast (+75 %) a mediální skupiny CME (+57 %). Naopak nejhlubší propad zaznamenaly akcie výrobce textilií PFNonwovens. Loni klesly tuzemské akcie jako celek o 9 %, předloni přidaly 17 %.

Akcie ČR Pražská burza

"Pražská burza jako celek v roce 2019 vykázala v porovnání s trhy jako Německo, Francie, Itálie či Rusko spíše slabou výkonnost. Zahraniční investoři své pozice spíše opouštějí ve prospěch těch domácích," uvedl analytik z Capitalinked.com Radim Dohnal.

Pražská burza má podle něj jeden z nejvyšších dividendových výnosů, takže celkový výnos včetně dividend činil 18 %. Silné dividendy ovšem ukazují, že český trh již dávno nemá funkci financování rozvoje firem. Na trhu jsou hlavně velice zralé až monopolní společnosti.

Dividendy a výnosy dluhopisů ve dvou grafech
Česká republika patří ke spolehlivým zemím, pokud jde o splácení státního dluhu. To se odráží i v poměrně nízkých výnosech vládních bondů, jakkoli trh s dluhopisy je již po léta výrazně ovlivňován politikou centrálních bank. Pokud jde o dividendy, je pražská burza jedna z nejštědřejších na světě. Jak jsou na tom ale globálně největší, a tedy nejvýznamnější trhy?

"CME nejprve výrazně zlepšila své hospodaření, splatila značnou část svých dluhů, trh začal doufat v dividendu. V tu dobu se na trh stále více dostávaly zprávy, že firmu kupuje PPF. I to krátkodobě pomohlo kurzu akcií CME," uvedl Dohnal. U akcií PFNonwovens podle něj investoři nelibě nesli riziko stažení akcií z obchodování.

V případě Monety Money Bank akcionáři dokázali odmítnout nevýhodnou akvizici ze strany PPF, vyhnout se bankovní dani a banka dosud odmítá i dobrovolný příspěvek do Národního rozvojového fondu. Její akcie v roce 2019 slušně posílily o 16 %, akcionáři se navíc dočkali dividendy.

U Erste Group Bank a VIG se uklidnily obavy z další bankovní daně v zemích východní Evropy, investoři opět našli zálibu v bankách aktivních v eurozóně. Erste vzrostla o 15 %, VIG o 24 %.

Akcie ČEZ, které ztratily 6 %, nadále prodávali zahraniční investoři. Ti mají strach, že vláda prosadí výstavbu jednoho jaderného bloku za 300 miliard Kč, tedy za cenu vyšší, než je tržní kapitalizace celé společnosti, a to proti vůli minoritních investorů. Investoři se akcií zbavovali také v důsledku rebalancování indexů a v očekávání zelené politiky Evropské centrální banky.

Hospodaření O2 Czech Republic, která přišla o čtyři procenta hodnoty, se nezměnilo, v některých aspektech i zlepšilo. Klíčová pro kurz jejích akcií byla ovšem absence (výraznějšího) odkupu vlastních akcií, podotkl analytik.

Z méně významných titulů zpevnily hlavně akcie výrobce antivirových programů Avast. Kurz rostl průběžně po celý rok. Hlavním motivem bylo zlepšování hospodaření, dále pak sílící libra, protože firma se obchoduje hlavně v britské měně.

Zdroj: ČTK