Předpověděl únorovou korekci a opět varuje: Znamení možného tržního krachu přibývá
|

Předpověděl únorovou korekci a opět varuje: Znamení možného tržního krachu přibývá

Všeobecně solidní ekonomický výhled může na radarech investorů zakrývat potenciální problémy. Trh je volatilní a prudké pohyby oběma směry mohou narušit jeho křehkou rovnováhu. Rizikem je i enormní zadlužení, varuje Francesco Filia ze společnosti Fasanara Capital.

Světové akcie Americké akcie Geopolitická rizika Zadlužení Světová ekonomika Vyspělé trhy Rizika Korekce na trzích

Že nevíte, kdo je pan Filia? Žádná ostuda, není to žádný mainstream. Upozornil na sebe letos zkraje roku, kdy velice přesně předpověděl únorovou prudkou korekci na akciovém trhu (doslova uvedl, že valuace akcií jsou na "bitcoinové úrovni"). A ačkoli se ví, že každý správný tržní medvěd predikuje alespoň deset z příštích tří propadů, jeho vyjádření zkrátka má smysl alespoň sledovat.

Ačkoli globální hospodářský výhled je slušný, zisky firem rostou a míra nezaměstnanosti ve většině vyspělých zemí dále klesá, problémy mohou být doslova za rohem, varuje Filia. Krach na trzích může podle něj přijít spíše dříve než později.

Lepší akciová nálada aneb Když se pragmatismus pere s emocemi
Není nic lepšího, než když vás trhy obohacují novými příběhy. Každý z nich vám dává možnost zamyslet se a hledat cenné ponaučení. Skvělé je, že je přirozeností trhu vám (občas bohužel draze zaplacené) lekce dávat neustále. Naposledy se to v obecném měřítku ukazuje právě v posledních dnech, píše analytik Jan Šumbera z České spořitelny.

"Znamení možného propadu přibývá," napsal Filia zkraje týdne klientům a upozornil na rostoucí počet rychlých poklesů, které jsou důkazem větší zranitelnosti trhu. Vedle indexu volatility VIX zmínil třeba prudké pohyby výnosů italských vládních dluhopisů nebo ztráty turecké liry.

V době, kdy se v ekonomice ani na trzích na první pohled žádná katastrofa nechystá, mohou podobná varování působit neintuitivně. Ale Filia připomíná, že i některé historické propady (1929, 1987, 2000, 2007) začaly v době, kdy kolísavost na trzích byla podprůměrná, zisky naopak vysoké, ekonomika ve fázi růstu a nálada optimistická.

Akciový býk Yardeni: Geopolitický šum ignoruji, zajímají mě zisky
Burzovní veterán Edward Yardeni nepředpokládá, že by geopolitické faktory měly dlouhodoběji tíživě dolehnout na akciový trh, jakkoli se americký prezident Donald Trump snaží býčí náhled na trhy komplikovat.

Rizikem je podle manažera londýnského fondu Fasanara Capital například (geo)politika, konkrétně nárůst populismu v Evropě a napětí v různých oblastech Asie a Středního východu. Ještě podstatnější pak může být pokles likvidity způsobený tím, že centrální banky ustupují od extrémně uvolněné měnové politiky. V neposlední řadě je hrozbou historicky vysoké zadlužení, kdy například řada zemí G10 v poměru k HDP překonává nejvyšší úrovně za uplynulé dekády. V USA (a nejen tam) se k tomu přidávají nízká míra úspor a vysoké zadlužení firem.

Celkově tak rizika pro globální trhy nejsou jen jedním slonem v místnosti, jak ti, kdo mají rádi anglicismy, označují naši starou známou horkou kaši. Filia v této souvislosti hovoří přeneseně rovnou o celé zoologické zahradě, tedy vztaženo k nám o kompletním menu s předkrmem, polévkou a zákuskem.

Zdroj: CNBC