Přemýšlejte o volatilitě jako Warren Buffett a vykročte ze svého investorského stínu
|

Přemýšlejte o volatilitě jako Warren Buffett a vykročte ze svého investorského stínu

Při pohledu z vesmíru vypadá Země jako dokonale hladká koule. Všichni ale víme, že skutečnost je tomuto dojmu hodně vzdálená. Nejinak je tomu v případě akciových trhů.

Ponaučení pro investory S&P 500 Akciový trh Volatilita Americké akcie

Stačí se podívat na následující graf. Červená křivka ilustruje vývoj akciového indexu S&P 500 při stabilním ročním zhodnocení o 7,3 %, jehož benchmark v průměru dosahoval v posledních 20 letech, černá křivka pak zobrazuje skutečný vývoj indexu.

S&P 500 - skutečný vývoj vs. průměrné roční zhodnocení (1997-2017)

Od roku 1997 se tisíc dolarů vložených do S&P 500 zhodnotilo na současných asi 4 100 USD, investoři ale mezitím prožili nespočet bezesných nocí, ale také nespočetněkrát zakusili, co je to euforie. Ceny akcií rozhodně jen nerostou. Následující graf ukazuje, kolik americké akcie v různých chvílích ztrácely na svá poslední lokální maxima.

S&P 500 - průběžné ztráty na předchozí lokální maxima (1997-2017)

Investoři často slýchají, že klíčem k úspěchu je strategie "kup a drž". Zní to jednoduše, realita je ale jiná. Málokdo dokáže ve chvíli, kdy je ve ztrátě dvacet, třicet nebo čtyřicet procent, zachovat chladnou hlavu.

Jasný názor má na volatilitu legendární investor Warren Buffett. "Výkyvy v ziskovosti Berkshire Hathaway jsou něco, co nás absolutně nevzrušuje. Charlie (Munger) i já raději uvidíme 15 % na konci hrbolaté cesty než 12 % na konci pěšiny. Když se to tak vezme, na denní nebo týdenní bázi je naše ziskovost extrémně rozkolísaná, ale nikoho to netrápí. S výkyvy ziskovosti nemáme problém, potřebujeme ale partnery, kteří to cítí stejně," napsal v roce 1996 akcionářům investor přezdívaný Věštec z Omahy.

Buffettova slova podtrhuje i vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway. Titul mezi lety 1982 a 2000 zpevnil o 9 918 %, což implikuje roční průměrné zhodnocení zhruba o 29 %. Klidná cesta vzhůru to ale rozhodně nebyla. Standardní odchylka výkonnosti indexu S&P 500 v tomto období činila 11,5 procentního bodu, v případě akcií Berkshire Hathaway to bylo 33,6 procentního bodu.

Zdroj: The Irrelevant Investor