Česká společnost míří k oblakům. Z jejích úspěchů mohou těžit také investoři
|

Česká společnost míří k oblakům. Z jejích úspěchů mohou těžit také investoři

Stovky, možná tisíce bezpilotních letadel z Česka budou za pár let hlídat hranice, dálková elektrická vedení, plynovody a ropovody nebo pomáhat zemědělcům či těžařům. Česká společnost Primoco UAV vyrábí civilní bezpilotní letouny pro profesionální uživatele a slaví s nimi mimořádné úspěchy. Loni dodala zákazníkům první dva stroje, letos vyhlíží prodej 80 letounů a dodávku 30 strojů. A již několik měsíců své úspěchy sdílí díky trhu START pražské burzy také s investory.

Primoco UAV

Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní bezpilotní letoun One 100/150, který je schopný létat samostatně podle naprogramovaných letových plánů. Společnost cílí na trhy v Asii, Africe, Jižní Americe, Rusku a na Středním východě. Vedení firmy i její zaměstnanci pracují naplno, rozšiřují výrobu v nové základně, kterou se stalo letiště v Písku, a jsou nadšeni vyhlídkami prodejů.

Milníkem byl pro Primoco UAV loňský rok, kdy byly dodány první dva bezpilotní letouny do Afriky. Firma za sebou má úspěšný rok rovněž z hlediska hospodářských výsledků. Její tržby loni dosáhly 27,53 milionu korun, což znamenalo prudký nárůst oproti roku 2017, kdy dosáhly 1,15 milionu Kč. Provozní zisk před odpisy EBITDA dosáhl loni 4,08 milionu Kč, a EBITDA marže tak byla 14,8 %.

V letošním roce Primoco UAV očekává prodej 80 letounů One 150 a dodávku 30 letounů zákazníkům a předpokládá dokončení certifikace bezpilotního letounu v Ruské federaci. Zahájení leteckých prací pro zákazníky by mělo začít v roce 2020. V první fázi by mělo jít výhradně o monitoring ropovodů a plynovodů.

V srpnu 2019 firma představila video, které ukazuje, jak lze z jejího letounu One 150 s pomocí kamery sledovat konkrétní vozidla i pěší postavy.

Primoco UAV je veřejně obchodovanou společností. Na začátku října 2018 vstoupila na trh START pražské burzy. Upsala tehdy 252 500 akcií za 250 korun za kus. Celkem tak od investorů na rozvoj a realizaci strategického plánu získala 63,13 milionu Kč. A akcionáři nemají důvod si stěžovat, titul se již zvládl dostat i na 264 Kč.

Ladislav Semetkovský (Primoco): Co čekat od (investice do) bezpilotního letectví?
Do pořadu Byznys index na TV Seznam si šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný zve výrazné osobnosti světa investic. Nedávno ve studiu přivítal generálního ředitele společnosti Primoco Ladislava Semetkovského. Hovořili o bezpilotních letadlech a výhledech oboru, do kterého lze přímo investovat i na pražské burze. Nabízíme malé grafické ohlédnutí.

Informace o společnosti Primoco UAV na webu trhu START najdete ZDE.