Proč akciová bublina (zatím) nepraská
|

Proč akciová bublina (zatím) nepraská

Desetiletý růst cen amerických akcií a rekordní úrovně hlavních indexů vybízejí k tomu, aby se investoři obávali možného negativního scénáře. Kdyby ale měla být minulost jakkoli snesitelným rádcem, takové obavy by nebyly namístě.

Americké akcie Investiční bubliny S&P 500 Medvědí trh

Máme čekat tržní sešup, nebo ještě není potřeba panikařit? Spíše platí druhá možnost. Podívejme se na příklady z minulosti, kdy se bez výjimky před obratem trendu dělo na akciovém trhu něco jiného než v současnosti.

V roce 1929 měly za sebou akcie téměř dva roky silného růstu (konkrétně 661 dnů), kdy posílily o 97 %.

Také v roce 1987, před takzvaným černým pondělím, měly za sebou akcie velice silný růst, kdy ve stejném období jako v předešlém případě vydělaly 76 %.

Ještě extrémnějším případem je technologický index Nasdaq Composite na konci 20. století. Ten tehdy za 661 dnů před prasknutím technologické bubliny posílil o neuvěřitelných 174 %.

Poslední dva roky na akciovém trhu v USA se od tohoto scénáře výrazně liší. Za posledních 661 dnů posílil index S&P 500 jen o necelých 10 %. V porovnání s minulými případy nepůsobí trh tak riskantně, protože se na maxima pouze odrazil z hlubokého propadu v prosinci 2018. Bublina před prasknutím vypadá jinak.

Spíše to vypadá na konsolidaci, po které došlo k prolomení na vyšší úrovně. Investoři by měli brát v úvahu všechny možnosti, takže i když mnozí očekávají obrat trendu, nemusí k němu dojít.

Zdroj: ciovaccocapital.com