(Proč) ČEZ hned tak nezmění svoji dividendovou politiku
|

(Proč) ČEZ hned tak nezmění svoji dividendovou politiku

Management ČEZ lehce rozvířil vody návrhem dividendy ze zisku za rok 2018. Tu navrhuje na úrovni 24 Kč na akcii, zatímco mnozí minoritní akcionáři věřili, že návrh bude začínat trojkou.

Akcie ČR Pražská burza ČEZ Dividendy

24 Kč na akcii odpovídá 99 % loňského očištěného zisku. Dividendová tak zůstala beze změny, firma hodlá vyplácet na dividendách 60-100 % zisku. Zdůvodnění výše dividendy management opřel o snahu udržet "áčkový" rating závazků společnosti.

Energetické skupině ČEZ v prvním čtvrtletí vzrostly tržby i zisk, vedení navrhne vyplatit dividendu 24 Kč na akcii
Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk meziročně o 14 % na 8,3 miliardy Kč. Tržby se firmě meziročně zvýšily o 12 % na 51,8 miliardy Kč. Společnosti pomohly k vyšší ziskovosti hlavně rostoucí ceny elektřiny spolu se zvýšením její produkce. Vedení společnosti rovněž uvedlo, že za loňský rok navrhne vyplatit dividendu 24 korun na akcii.

ČEZ bude v nadcházejících třech letech refinancovat dluh přes 60 miliard Kč. Zhoršení ratingu by mělo za následek prodražení financování.

Na návrh dividendy lze nahlížet dvěma způsoby. Na jedné straně je opatrnost, aby rozdělování více než 100 % zisku za daný rok nevedlo k prodražení financování, na straně druhé je argument, že s perspektivou rostoucích cen elektřiny, vyššího budoucího zisku a dalšího růstu cash flow by měl ČEZ v budoucnu dostatek peněz na to, aby zvládal jak splácení dluhů, tak štědřejší dividendovou politiku.

Záleží ale především na tom, jak by ratingové agentury výplatu nad 100 % zisku za daný rok hodnotily. Zda jako jednorázovou záležitost, nebo naopak něco, co by se mohlo v dalších letech opakovat. V prvním případě, pokud by šlo o jednu mimořádnou výplatu, by problém s dopadem na rating nemusel být až tak zásadní, pokud vůbec nějaký. Já si ale dokážu spíše představit, že by tlak akcionářů na vyšší výplatu s rostoucí ziskovostí společnosti v dalších letech postupně sílil, což by se agenturám nelíbilo.

Karty jsou rozdané, rozhodnutí padne 26. června na valné hromadě ČEZ. Byl by to historický milník, pokud by se minoritním akcionářům podařilo prosadit protinávrh. Osobně mu příliš šancí nedávám. A nevěřím ani ve změnu dividendové politiky. Tu bych očekával až v mezidobí po refinancování dluhu a před výstavbou nového jaderného bloku. Do té doby čekám výplatu na 100 % zisku.

Výplata 24 Kč na akcii by měla být minimem. Letos by se měl očištěný čistý zisk ČEZ dostat k úrovni okolo 18 miliard Kč, což by při výplatě 100 % znamenalo dividendu 33 Kč. S perspektivou dalšího růstu ziskovosti poroste i dividenda. Nedávný návrh managementu na rozdělení zisku bych tak označil za definitivní tečku za dlouhodobým poklesem zisku i dividendy.

Autorem článku pro deník E15 z 16. května 2019 je analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: E15