Proč nyní (ne)sázet na mladé trhy?
|

Proč nyní (ne)sázet na mladé trhy?

Akcie na rozvíjejících se trzích na jaře spíše zaostávaly za výkonem cenných papírů v USA. V příštích měsících a kvartálech by ale měla mít sázka na ně smysl.

Světové akcie Čína Emerging Markets Investiční tipy

Investoři na emerging markets pozorně sledují řadu faktorů, které ovlivňují jak ekonomický vývoj v těchto zemích, tak cenné papíry tamních firem jako takové. Vedle evergreenu úrokových sazeb je to hlavně hodnota amerického dolaru. Když americká měna posiluje, tak to na jedné straně zdražuje dolarové půjčky firmám na mladých trzích, na druhou stranu ale slabost jejich měn podporuje vývoz.

Zásadní je samozřejmě růst ekonomiky jako celku, který je na mladých trzích zpravidla o několik procentních bodů vyšší než na trzích vyspělých. To podtrhuje i výhled ziskovosti firem v rozvíjejícím se světě, které s výjimkou USA (kde se prospekty společností za poslední měsíce výrazně zlepšily) mají překonat vyspělé trhy.

V neposlední řadě pro země, jako jsou třeba Čína a Mexiko, je podstatná politika v oblasti mezinárodního obchodu. Tam aktuálně ze strany USA přituhuje, podle stratégů z LPL Financial ale nakonec jak s Čínou, tak s Mexikem (a Kanadou) dojdou Spojené státy k takovým dohodám, jež budou mít za následek jen minimální dlouhodobé dopady na vývozy z rozvíjejících se zemí.

LPL Financial nadále považuje mladé trhy za zajímavou investici. Tamní akcie by svým výkonem měly překonávat vyspělý svět (v rámci něj firma stále považuje za favorita USA), což bude podpořeno silným růstem zisků a příznivými valuacemi. Riziky jsou příliš rychlý růst sazeb, hodnota dolaru a situace v mezinárodním obchodu.

Zdroj: LPL Financial