Proč akcie na Wall Street sílí rychleji než americká ekonomika
|

Proč akcie na Wall Street sílí rychleji než americká ekonomika

Ani korekce cen amerických akcií na přelomu ledna a února neukončila téměř devět let trvající růst. Tempo posilování akcií je (výrazně) vyšší než tempo růstu ekonomiky USA. Důvody se zdají být zřejmé. Zdají.

Americké akcie S&P 500 Rally Býčí trh Amazon Apple Alphabet (Google) Facebook Netflix

Navzdory dlouhodobému poklesu reálných úrokových sazeb zůstávají investice amerických firem nízké. Jedním z důvodů je monopolizace některých odvětví, v důsledku které velké společnosti necítí potřebu zásadních investic do svého rozvoje. Nízké investiční výdaje podniků pak navyšují jejich ziskovost, což se odráží i v cenách jejich akcií.

Přibližně tak vypadá pohled nemalé části analytiků na růst amerických akcií. Toto vysvětlení je ale zavádějící.

Známý investor a manažer Barry Ritholtz upozorňuje, že americké firmy podnikají nejen v USA, ale i na zahraničních trzích, takže vysoké tempo růstu jejich ziskovosti i cen akcií lze vysvětlit mimo jiné vývojem jejich aktivit na rozvíjejících se trzích či rozvinutých trzích v Evropě. Ritholtz tedy naopak tvrdí, že růst ziskovosti amerických firem dokazuje jejich schopnost diverzifikovat svůj byznys, a omezovat tak svoji závislost na vývoji americké ekonomiky.

Ritholtz také upozorňuje, že ne všechny firmy málo investují do svého rozvoje. Technologické giganty, jako jsou Apple, Netflix, Amazon nebo Alphabet, utrácejí za inovace a výzkum obrovské sumy. Zároveň platí, že právě tyto firmy jsou označovány za příkladné monopoly, takže trhliny dostává i tvrzení, že společnosti s dominantní pozicí na trhu necítí potřebu posilovat svoji konkurenceschopnost.

Robert Frank, profesor ekonomie na Cornell University, již před více než dvěma dekádami v knize The Winner-Take-All Society: Why the Few at the Top Get So Much More Than the Rest of Us upozornil, že nadprůměrná výkonnost několika málo firemních gigantů může zkreslit celkový tržní obrázek. To se podle Ritholtze potvrzuje i v současnosti. Index S&P 500 loni vzrostl zhruba o pětinu, akcie Facebooku, Netflixu i Amazonu ale přidaly více než 50 %, akcie Applu zpevnily o více než 40 % a cenné papíry Alphabetu vzrostly o více než 30 %.

Tržní kapitalizace společností sdružených pod akronymem FAANG, tedy Facebooku, Amazonu, Applu, Netflixu a Alphabetu, představuje bezmála 13 % souhrnné tržní kapitalizace firem zastoupených v indexu S&P 500. Nadprůměrný růst cen akcií těchto pěti firem tedy výrazně zkresluje výkonnost celého trhu a vytváří dojem, že růst akcií v USA je nezdravě rychlý. Nemusí být.

Vývoj cen akcií FAANG, zdroj: Google Finance

Zdroj: Bloomberg