Proč vůbec investoři ztrácejí čas čtením tržních předpovědí?
|

Proč vůbec investoři ztrácejí čas čtením tržních předpovědí?

Snaha předpovědět vývoj na trzích zaměstnává na Wall Street desetitisíce lidí. Přitom dlouhodobě uspokojivé výsledky vykazuje jen hrstka analytiků a stratégů. Proč se tedy k predikcím investoři stále upínají?

Akciový trh Investiční doporučení Ponaučení pro investory

Americký ekonom Albert Cowles v roce 1993 prohlásil, že zisky z alokace investičních prostředků podle těch nejlepších tržních predikcí jsou téměř srovnatelné se zisky z náhodné alokace kapitálu. Vycházel přitom z jedenácti let zkoumání tržních předpovědí a analýz řady autorů.

Problémem vytváření tržních předpovědí je především to, že je potřeba brát v potaz obrovské množství faktorů. A zároveň to, že do hry vstupuje také řada faktorů nečekaných nebo velice těžce identifikovatelných.

Předpovídání nepředpovídatelného

Když před prosincovým zasedáním Fedu známý finanční bloger Urban Carmel udělal anketu na téma případné změny úrokových sazeb banky a dopadu tohoto kroku na akcie, dostalo se mu zajímavých odpovědí. 23 % účastníků ankety uvedlo, že Fed sazby zvýší a akcie v USA posílí, pětina uvedla, že Fed sazby zvýší, ale akcie oslabí, 34 % jich vyslovilo názor, že centrální banka sazby ponechá beze změny a akcie posílí, a 23 % odpovědělo, že Fed sazby ponechá beze změny a akcie oslabí. Nikdo zkrátka nevěděl, co se stane a jak na to trh zareaguje.

Neplatí to navíc jen v oblasti investování. Kanadsko-americký politolog Philip Tetlock přišel s podobným závěrem v oblasti politických predikcí. Podle něj jsou i ti nejlepší politologové v předpovídání politického dění stejně přesní jako šimpanzi házející šipky na terč.

Jak jednou trefně poznamenal ekonom John Maynard Keynes, akciové trhy jsou jako soutěže krásy. Nejde o to, abyste vybrali tu nejhezčí tvář, ale o to, abyste odhadli, o které tváři si ostatní budou myslet, že je ze všech nejhezčí.

To potvrzuje i komentátor a analytik Morgan Housel. "Při předpovídání vývoje na trzích je nejdůležitější odhadnout, jakou budou mít investoři v budoucnu náladu," říká.

Proč tedy ztrácíme čas tržními předpověďmi? Analytici a tržní stratégové vysvětlují, že jen uspokojují poptávku, která na trhu je. A investoři? Ti si stále myslí, že ozdobou pracovního stolu každého analytika a stratéga je křišťálová koule.

Zdroj: Irish Times