Prodáváte nemovitost? Toto jsou zásadní rady (nejen) pro dobu koronavirovou
|

Prodáváte nemovitost? Toto jsou zásadní rady (nejen) pro dobu koronavirovou

Koronavirová krize obrací realitní trh vzhůru nohama. Zájemců o koupi není tolik jako dříve a banky jsou opatrnější se schvalováním hypoték. Co roste, je počet bytů na prodej, na trh se totiž dostává velká část prázdných bytů z Airbnb a část majitelů bude prodejem nemovitostí zachraňovat firemní a rodinné rozpočty. Jakým chybám se vyhnout, když prodáváte byt v době koronavirové, radí Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Nemovitosti Realitní trh Investiční alternativy Koronavirus Bydlení

Prodejte raději dříve než později

Prodej neodkládejte zbytečně dlouho. Na základě zkušeností z krize po roce 2008 očekáváme nejpozději na přelomu podzimu a zimy pokles cen bytů a domů. Někde mohou klesnout o 15-20 %. Když tedy začnete nyní, můžete ještě prodat za vysoké předkrizové ceny.

Tržní cena tak akorát

Nepřestřelte cenu. Majitelé nemovitostí mají často přemrštěná očekávání, cena inzerovaná na realitních serverech je většinou vyšší než ta, za kterou se nemovitost reálně prodá. Šanci udělat první dojem máte jen jednou, nejvíce lidí uvidí váš inzerát ve chvíli, kdy se poprvé objeví na serverech. Zatím není důvod prodávat pod cenou, ale není namístě ani cena příliš vysoká. Zbytečně by odradila zájemce, kterých je nyní méně. Nejjednodušší je objednat si přes internet odhad tržní ceny. Přijde vám e-mailem a vy můžete začít prodávat.

Fasáda dělá dům

Nesmíte zanedbat prezentaci nemovitosti. Budete potřebovat fantastické fotky. Podle našich statistik z posledních let se s kvalitními fotografiemi zvedá prodejní cena v průměru o 10 % a byt se prodá zhruba dvakrát rychleji. I když na prodej spěcháte, věnujte alespoň den přípravě interiéru na focení. Ještě lepší bude, když si pozvete na pomoc bytové designéry. Vyhněte se naopak virtuálním prohlídkám, které často zájemce spíše odradí.

Vyberte kupujícího s penězi

Nečekejte příliš dlouho na to, zda kupující získá hypotéku. Ověřte si předem, jaké má šance. Ideální je, když má peníze našetřené, případně když má úvěr předschválený. Banky jsou nyní obezřetnější a mnoho žádostí zamítají. Když se to stane, musíte začít s prodejem od nuly, přičemž ceny nemovitostí mohou být již daleko od vaší původní představy.

Řekněte si o pomoc

Neprodávejte v krizi na vlastní pěst. Každá dobrá realitní kancelář má kontakty na kupující, kteří hledají bydlení. To celý proces významně urychlí. Realitní kancelář také oceníte, když zájemci smlouvají o ceně. Při osobním jednání s majitelem dostane kupující zpravidla větší slevu než od makléře.

Přehled: Dopady pandemie koronaviru na český realitní trh pohledem experta
Jaké dopady uzavření ekonomiky kvůli pandemii koronaviru jsou cítit na českém realitním trhu? A kde by se i v souvislosti s tím mohly objevovat nové příležitosti? O tom v rámci debaty z cyklu ABCD investora hovořili odborník na nemovitostní trh Petr Vomastek a partner Save & Capital Roman Chlupatý.