Rady od českých podnikatelů: Jak využít dopady koronavirové krize ve vlastní prospěch?
|

Rady od českých podnikatelů: Jak využít dopady koronavirové krize ve vlastní prospěch?

Pandemie nemoci COVID-19 se dotkla prakticky všech, a to po osobní i pracovní stránce. Změnil se styl práce a podniky omezily provoz. Koronavirus je pro některé překážka, je ale potřeba jej uchopit i jako možnost posunout byznys vpřed. Jak současnou situaci řeší úspěšné české firmy a co doporučují?

Byznys a podnikání Management Koronavirus Mezilidské a pracovní vztahy

Zúročení investic

Nejen v současné době se potvrzuje, že štěstí přeje připraveným. Karanténa a opatření s ní spojená kladou před firmy a zaměstnance nové výzvy, ale i příležitosti. Home office byla dlouho vnímána jako zaměstnanecký benefit, v posledních měsících se ale stala nutností.

"Pokud jako firma máte již tyto procesy nastavené, je pro vás změna spojená s pandemií o něco jednodušší, přičemž nemusí znamenat ztrátu produktivity a efektivity zaměstnanců. Naopak pomáhá zachovat plynulé fungování firmy, navíc může znamenat příležitost zaměřit se na efektivitu pracovních procesů a prověřit, jak si jako firma stojíte," říká Bronislava Chudobová, generální ředitelka jazykové agentury Skřivánek.

Zároveň se ukazuje, že to, co firmu v těžkých dobách drží, jsou zaměstnanci. Jestliže firma průběžně investovala do vzdělávání a rozvoje, je mnohem lépe připravena čelit náročné situaci. "Investice do lidského kapitálu pomáhají zvýšit zásobu vědomostí, produktivitu, ale i výkonnost a motivaci. Současně s použitím technologií je proto flexibilita a know-how zaměstnanců jednou z největších výzev současnosti i příštích let," doplňuje Chudobová.

Postavit se digitalizaci čelem

Digitalizace je velké téma posledních let. Nyní, když se velká část lidí ocitla zavřená doma a potřebuje pracovat, jsme zjistili, jak málo digitalizaci využíváme. "V situaci, kdy se mnohým z nás byznys zpomalil, je ideální doba se postavit k digitalizaci čelem a být připraven využívat více chytrých řešení v oblasti správy dokumentů a administrativy. Až se byznys opět rozběhne, firmy se budou moci věnovat tomu, co dělají, naplno a bez zbytečné administrativy," doporučuje Veronika Brázdilová, ředitelka společnosti Xerox.

V rámci digitalizace pracovních procesů je možné fyzické dokumenty převést do elektronické podoby, zautomatizovat běžné procesy, jako je zpracování faktur, využít digitální archivaci či chytrou podatelnu. "Většinu papírové agendy je možné transformovat do elektronické podoby. Firmy tím ušetří mnohdy až 30 % na přímých i nepřímých nákladech, a to bez ohledu na svou velikost. Efektivita bude nyní klíčová," dodává Brázdilová.

KONTEXT: Brzda jménem byrokrat aneb Kdo také (ne)rozhoduje o úspěšné digitalizaci
Digitalizace by vládám světových zemí mohla do roku 2021 ušetřit až 3,5 bilionu dolarů. Vyplývá to z čerstvé analýzy společnosti McKinsey & Company. Ta dodává, že by se tím dal kupříkladu odmazat celý globální fiskální schodek. Podmínkou je ovšem pochopení a přijetí nejnovějších technologických trendů státní správou, což se opakovaně jeví jako přinejmenším problematické. KONTEXT nabízí rozbor domácí situace z dílny předsedy představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karla Havlíčka.

Flexibilita jako příležitost

Stavebnictví je velice flexibilní obor, kde jsou lidé a firmy zvyklí neustále zdolávat překážky. Možná i díky tomu se stavebnictví lépe vypořádává s omezeními v souvislosti s karanténou. "Mnozí nyní pracujeme více než jindy. Snažíme se dodělat, co můžeme, a připravit se na dobu po pandemii a zvládání nových zakázek. Když je něčeho nedostatek na českém trhu, hledáme v zahraničí. A naopak," říká David Mencl, ředitel Ekonomických staveb.

Jeho firma nyní místo schůzek s klienty začala ve velkém používat konzultace přes videokonference. "Tento způsob komunikace jsme plánovali již dávno, ale odkládali jsme jej a dávali přednost osobnímu kontaktu. Nyní zjišťujeme, že pro klienty je tato forma komunikace příjemná a pro nás efektivní. Je zjevné, že některé věci zůstanou i po odeznění pandemie," mám jasno David Mencl.

Základem je zvládnutá logistika

Byznys se mílovými kroky přesouvá do virtuálního prostředí. Samozřejmě dočasně, ale nevíme, na jak dlouho. Firmy musejí ukázat, že na často vynucenou změnu umí reagovat. "Klíčem k úspěchu je mít fungující logistiku. Zákazníci jsou nároční i v době krize. Nemělo by proto docházet k výrazným prodlevám v dodávkách zboží," upozorňuje Tomáš Haškovec, marketingový ředitel e-shopu SpokojenýPes.cz.

Hladký chod logistiky lze zabezpečit posilami z vlastních řad. V úvahu přicházejí zaměstnanci z kanceláří a obsluha z případně uzavřených kamenných prodejen. Pokud to nestačí, najmete brigádníky. Volné pracovní síly je aktuálně na trhu dostatek.

Ukažte ale, že vám na vlastních lidech záleží. Upřednostněte zdraví zaměstnanců před černými čísly. Zajistěte jim maximální možnou ochranu. Například organizaci práce ve skladu můžete upravit tak, že bude fungovat v režimu několika směn, které se navzájem nepotkají. "Bez obětavosti vlastních zaměstnanců, kteří pracují a pomáhají na skladě, bychom současný nápor on-line objednávek zvládli jen s obtížemi. Jen díky nim zvládáme udržet vysokou úroveň služeb i v této složité situaci," dodává Haškovec.

KONTEXT: COVID-19 připomněl (ne)schopnost politiků. Firmy se přizpůsobí
Globální obchodní režim se (z)mění, COVID-19 zapůsobí jako urychlovač. Pandemie totiž naplno odhalila slabá místa dlouhých výrobních řetězců, která budou kvůli metamorfóze světového hospodářského i politického řádu stále častěji pod tlakem. Podrobnosti jsem probíral s ekonomickým konzultantem Rogerem Toozem, jedním ze zakladatelů mezinárodní politické ekonomie, a nabízím to nejpodstatnější z jeho vyjádření.

Vedení týmu v krizi

"Řídím pět výrobních podniků, jež poskytují servis pracovních oděvů a pomůcek. Každý cílí na jiný segment a je jinak zasažen krizí. Jeden je po 100% ztrátě odbytu uzavřen, další jede na plné obrátky, aby stihl dodávat farmaceutickým firmám potřebné pracovní oděvy v nejvyšší čistotě. Ostatní se pohybují někde mezi," říká Jana Puškáčová, regionální manažerka společnosti Elis pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

V Elis proto zavedli krizové řízení podle všech praktických i strategických pravidel, ale klíčem k přežití krize jsou lidi, tedy váš tým a jejich týmy. Krize prověří schopnosti managementu a odolnost všech ve firmě, projeví se loajalita, morálka, silné stránky i lidské slabiny, obzvláště jde-li o omezení fungování či o přežití podniku.

"Mnohdy je krizové jednání náročné, ale i ve vypjatých chvílích jde hlavně o slušnost, věcnost, otevřenost a rozhodnost. Sehraný tým, který si vzájemně věří a funguje efektivně, je nejdůležitějším faktorem pro zvládnutí krize," uzavírá Jana Puškáčová.

5. 6. 2020 09:16

Petr Zajíc (Amundi AM): Dluhopisy do portfolia patří, akcie ale nemají výnosovou alternativu. Na dividendy (nejen) v Evropě si budeme muset počkat

V uplynulých dvanácti letech byla špatná makrodata trhem vnímána jako důvod k nákupům, protože bylo jasné, že...
Světové akcie Americké akcie Evropské akcie
4. 6. 2020 06:26

Finanční analýza společnosti ČEZ jako (další) argument pro nákup jejích akcií

Energetická společnost ČEZ tvoří volné cash flow na takové úrovni, že nemá problém si držet solidní rating. I další...
ČEZ Energetika Akcie ČR
3. 6. 2020 18:03

Konkrétní příklady nade vše: Jak (ne)má vypadat důvěryhodný firemní dluhopis?

Koronavirová krize bude mít své poražené (nejen) mezi mladými firmami, které jsou zadlužené a nedokážou generovat...
Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování Firemní dluhopisy
1. 6. 2020 12:00

Investorský magazín: Současné trhy pohledem českého burzovního veterána

Jak nyní radí investovat největší evropský správce aktiv? Investorský magazín nabízí rozhovor s Petrem Zajícem,...
Investorský magazín Rozhovor Koronavirus
30. 5. 2020 06:46

Jak investují ženy? Jedné jsme se zeptali

Ženy mají k investování poněkud jiný přístup než muži. V dlouhodobém horizontu mají například dobrý předpoklad méně...
Ponaučení pro investory Investiční strategie Ženy
29. 5. 2020 09:29

Stát, firmy a spotřebitelé v době (po)koronavirové aneb Co čeká (nejen) českou ekonomiku?

Nejsložitější je odhadnout, nakolik se po pandemii koronaviru (ne)změní chování spotřebitelů. U firem a celých států...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
28. 5. 2020 14:52

Michálek (Bondsupermarket): Aerolinky žily na dluh už před pandemií, jsou jakou houmlesáci

Letecké společnosti nepatří k těm, které by lidské společenství zespodu, fundamentálně obohacovaly. Žijí z toho, že...
Americké akcie Koronavirus Zadlužení
28. 5. 2020 09:13

4 mega caps do současného portfolia: Netflix, Microsoft, Walt Disney a Boeing

Akciový specialista Tomáš Vranka z X-Trade Brokers komentuje aktuální situaci a výhledy čtyř amerických společností,...
Americké akcie Investiční tipy Akciové tipy
27. 5. 2020 06:34

Pavel Kohout: Americké akcie jsou podhodnocené aneb Co s trhem dělá záplava nových peněz

Do zhruba 20. února byly akciové trhy nadhodnocené o 15-20 %. Po pan(dem)ickém výprodeji byly ale akcie velice...
Americké akcie S&P 500 Dow Jones
26. 5. 2020 12:18

Michal Stupavský (Conseq IM): Recese bude hluboká a americké akcie jsou velice drahé, ocenění hovoří pro rozvíjející se trhy

Propad ekonomické aktivity vyvolal zkraje jara prudký medvědí trend na akciových trzích. Nejrychleji se oklepaly...
Světové akcie Americké akcie Emerging Markets
25. 5. 2020 12:00

Investorský magazín: Komerční reality a doplňkové penzijní spoření v portfoliu drobného investora

Investice do kvalitních kancelářských a obchodních nemovitostí jsou i v době koronavirové stále velice oblíbené....
Investorský magazín Rozhovor Komerční reality
25. 5. 2020 09:17

Cash is trash aneb Proč hotovost ve světě tištění peněz dlouhodobě nedává smysl

Investuji již bezmála čtvrt století a burzovní poučku, že hotovost je král, jsem považoval za neotřesitelnou. V mém...
Světové akcie Americké akcie Hotovost
23. 5. 2020 06:33

Uhlí je mrtvé, budoucnost energetiky ale jasná není. COVID-19 může být katalyzátorem změn, říká Michal Šnobr

Zemní plyn je využitelný v malých lokálních zdrojích energie i těch velkých. V době útlumu výroby elektřiny z uhlí...
Energetika Jaderná energetika Elektřina
22. 5. 2020 10:45

Martin Luňáček (Portu): Investice do ETF mají smysl, nabízíme více než jen nízké poplatky

Portu je česká on-line investiční platforma zaměřená na nízkonákladové pasivní investování. Za správu investičního...
ETF Rozhovor Poplatky
21. 5. 2020 14:32

Schubert (WOOD & Company): Delta Air Lines a ExxonMobil mohou být v dalších letech ozdobou portfolia

Americká vláda si nemůže dovolit nechat padnout velké aerolinie, jakou jsou Delta Air Lines. S obnovením poptávky po...
Investiční tipy Akciové tipy ExxonMobil
20. 5. 2020 12:08

Hadroušek (Fio banka): České banky mají větší kapitálový polštář než ty evropské, jejich akcie mohou více těžit z oživení ekonomiky

Akcie Erste Group Bank, Komerční banky a Monety Money Bank se obchodují na spodní hraně toho, co lze po panických...
Akcie ČR Banky Evropské banky
19. 5. 2020 12:15

Brožka (KB): Rozsáhlé monetární a fiskální stimuly ekonomiky budou fungovat

Podpora ekonomiky ze strany centrálních bank a vlád má smysl, o rizicích nadměrného dodávání likvidity nemá smysl...
Evropská ekonomika Americká ekonomika Česká ekonomika
19. 5. 2020 09:11

Nižší ceny elektřiny kvůli koronaviru? (Zatím) žádný problém, říká Martin Novák z ČEZ

Pandemie koronaviru prudce zabrzdila ekonomiku, a tedy i poptávku po elektřině. Ceny ale z letošních minim již stihly...
ČEZ Elektřina Koronavirus
18. 5. 2020 14:48

Buffett po aerolinkách zařízl i Goldman Sachs. Co tím vzkazuje investorům?

Zprávu, že se Warren Buffett zbavil akcií amerických aerolinek, vyhodnotil trh jako varování, že leteckou dopravu...
Warren Buffett Nejbohatší investoři a byznysmeni Investiční guru
18. 5. 2020 12:00

Investorský magazín: Tipy na investice v době (po)koronavirové

Z dramatického březnového pádu se akciové trhy překvapivě rychle oklepaly. Je to znamení brzkého ekonomického oživení...
Investorský magazín Koronavirus Rozhovor